Տիգրան Սարգսյանը հավատարմագրերը կհանձնի Բարաք Օբամային
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման տիկնոջ` Միշելի հետ հուլիսի 14-ին կընդունի երկրում հավարատարմագրված տարբեր պետությունների արտակարգ ու լիազոր նոր դեսպաններին, այդ թվում Տիգրան Սարգսյանին: Այդ մասին հայտնում է USA Today-ը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` դեսպաններն իրենց հավատարմագրերը կհանձնեն ԱՄՆ նախագահին:
Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանի վարչապետի պաշտոնից հրաժարական է տվել ընթացիկ տարվա ապրիլի 3-ին: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հունիսի 26-ի հրամանագրով Տիգրան Սարգսյանը նշանակվեց ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում: Մինչ այդ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի պարտականությունները կատարում էր Թաթուլ Մարգարյանը:

Tigran Sargsyan to deliver credentials to Barack Obama
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. The President of the USA Barack Obama along with his wife Michelle on July 14 will receive New Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of different states accredited in the country, including Tigran Sargsyan. USA Today informs about it.
Armenpress reports that the Ambassadors will deliver their credentials to the President of the USA.
Tigran Sargsyan signed his resignation from the position of the Prime Minister of Armenia on April 3 of the current year. Upon the decree of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan made on June 26, Tigran Sargsyan was appointed Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to the USA. Before that Tatul Margaryan carried out the duties of the Ambassador of the Republic of Armenia to the USA.