Սահմանային սյուները դառնում են անվտանգության երաշխիք. վարչապետը՝ սահմանազատման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի հատվածում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին սահմանազատման աշխատանքների արդյունքում տեղադրվող սյուներն անվտանգության երաշխիքների սյուներ են:
«Արմենպրես»հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Թե ինչո՞ւ են գնացել սահմանային սյուները տեղադրելու ճանապարհով՝ վարչապետը պատասխանեց. «Որովհետև սահմանային սյուները տեղադրվում են իրավական հենքի վրա: Եվ այդ սահմանային սյուները դառնում են անվտանգային երաշխիք Ոսկեպարի, Կիրանցի, Բերքաբերի, Բաղանիսի և ընդհանրապես  ՀՀ-ի համար»:
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ երկար ժամանակ խոսել է այն մասին, որ գտնվում ենք մի իրավիճակում, որ անվտանգության երաշխիքներ չկան: Հետևաբար` այս պայմաններում վարչապետը կարևորեց անվտանգության երաշխիքներ ստեղծելը:
«Սահմանազատում ենք անում, բայց դա նպատակը չէ, սահմանազատման նպատակն է իրականացնել անվտանգության երաշխիքների ձևավորում: Եվ սահմանային սյուները անվտանգության երաշխիքների սյուներ են, անվտանգության սյուներ են»,-ասաց նա:

Border pillars are pillars of security guarantees, pillars of security - PM
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS.   The Armenia-Azerbaijan border posts that are being installed in Tavush Province are the pillars of Armenia’s security guarantees, the Prime Minister Nikol Pashinyan said during Tuesday’s press conference.
“The border posts are being installed on legal basis and become a security guarantee for the people of Voskepar, Kirants, Berkaber, Baghanis and the Republic of Armenia in general,” Nikol Pashinyan noted.
Pashinyan reminded that he had been emphasizing for a long time the fact that Armenia was in a situation where there were no security guarantees. Therefore, under these circumstances, the Prime Minister stressed the importance of establishing security guarantees.