Հայաստանը դիտարկում է ԵՄ անդամ երկրներ վերականգնվող էներգիա մատակարարելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունգարացի գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ նշելով, որ Հայաստանը հասկանում է  միջազգային տնտեսական ծրագրերի կարևորությունը և հույս ունի մաս կազմել այդ ծրագրերին։
«Իհարկե, մեր հարաբերություններում և առհասարակ միջազգային հարաբերություններում չափազանց կարևոր է նաև տնտեսական փոխգործակցությունը, և ուզում եմ Ձեզ ևս մեկ անգամ տեղեկացնել և հանրության հետ ևս մեկ անգամ խոսել Հայաստանի կողմից միջազգային տնտեսական ծրագրերի կարևորությունը հասկանալու և այդ միջազգային տնտեսական ծրագրերի մաս լինելու ցանկության մասին և ուզում եմ խոսել նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» հայկական նախաձեռնության մասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է ԱԳ նախարարը։
Անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին՝ Միրզոյանը մանրամասնել է, որ այն նախատեսում է ապաշրջափակել բոլոր տրանսպորտային և ոչ միայն տրանսպորտային հանգույցները, կապերը, ենթակառուցվածքները  Հարավային Կովկասում, ինչը հնարավոր կդարձնի դյուրացնել ուղևորների, բեռների, ծառայությունների փոխադրումները՝ Արևելքից Արևմուտք, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով։
«Նույն համատեքստում մենք դիտարկում ենք նաև Հայաստանի կողմից վերականգնվող էներգիայի մատակարարման հարցը Եվրոպական միության անդամ երկրներ․ կան այդ մասին կոնկրետ նախաձեռնություններ, ծրագրեր, որոնք դեռ քննարկման փուլում են կամ արդեն շուտով կլինեն իրականացման փուլում։ Հայաստանն, իհարկե, ցանկություն ունի մաս կազմել այս բոլոր նախաձեռնություններին»,- նշել է Միրզոյանը։

Армения рассматривает возможность поставок возобновляемой энергии в страны- члены ЕС
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в ходе совместной пресс-конференции с венгерским коллегой коснулся инициативы “Перекресток мира”, отметив, что Армения понимает важность международных экономических программ и надеется стать частью этих программ.
“Конечно, экономическое сотрудничество также чрезвычайно важно в наших отношениях и в международных отношениях в целом, и я хочу еще раз проинформировать Вас и поговорить с общественностью о желании Армении понять важность международных экономических программ и быть частью этих международных экономических программ. Я хочу также поговорить об армянской инициативе «Перекресток мира»”, - как сообщает Арменпресс, сказал министр иностранных дел.
Коснувшись проекта “Перекресток мира”, Мирзоян отметил, что проектом планируется разблокировать все транспортные и не только транспортные узлы, связи, инфраструктуры на Южном Кавказе, что позволит облегчить перевозки пассажиров, товаров и услуг с Востока. на Запад, в том числе через территорию Республики Армения.
“В этом же контексте мы также рассматриваем вопрос поставок возобновляемой энергии Арменией в страны-члены Евросоюза. Есть конкретные инициативы, программы в этом контексте, которые еще обсуждаются или будут скоро реализованы. Армения, конечно, хочет быть частью всех этих инициатив”, - сказал Мирзоян.