Բրյուսելյան եռակողմ հանդիպումն անկախ Հայաստանի ողջ պատմության մեջ իսկապես աննախադեպ էր. վերլուծաբանի կարծիքը
Բրյուսելյան եռակողմ հանդիպումն անկախ Հայաստանի ողջ պատմության մեջ
իսկապես աննախադեպ էր. վերլուծաբանի կարծիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետք է կարևորել ու գնահատել բրյուսելյան ձևաչափը, որը հավաքական Արևմուտքի հետ համագործակցության տեսանկյունից անկախ Հայաստանի ողջ պատմության մեջ աննախադեպ էր, և որի իրագործումը հնարավոր եղավ նախևառաջ աշխարհաքաղաքական իրողությունների և ՀՀ կառավարության վարած քաղաքականության արդյունքում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի բրյուսելյան եռակողմ հանդիպման արդյունքներին։
«Այս նոր ձևաչափի մեկնարկով ու տեղի ունեցած բանակցություններով սկիզբ դրվեց համագործակցության նոր շրջափուլի, որի զարգացման համար դեռ կա իրականացնելու ահռելի աշխատանք, ու այդ համատեքստում նախաձեռնողականությամբ պետք է հանդես գա հատկապես Հայաստանը՝ եռակողմ փաստաթղթում ձևակերպված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու, համագործակցության նշված ուղղությունները խորացնելու և նոր ոլորտներ ներառելու նպատակով, որպեսզի շոշափելիորեն ավելանա Եվրամիության և ԱՄՆ-ի աջակցությունը մեր երկրին»,- ասաց Պետրոսյանը։
Նրա կարծիքով՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, բնականաբար, առավելագույն իրատեսականության շրջանակում են, բայց, իհարկե, կարող են ավելի արգասաբեր լինել Հայաստանի համար, քանի որ սա պրոցեսի մեկնարկն է, այլ ոչ թե հանգուցակետը։
«Մասնավորապես տնտեսական աջակցությունը պետք է լինի ֆինանսական և ոլորտային առումներով շատ ավելի ընդգրկուն, քան արձանագրված է փաստաթղթում։ Մենք պետք է աշխատենք, որպեսզի ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն ավելի մեծ ծավալով աջակցեն մեր երկրին՝ տնտեսական քաղաքականության դիվերսիֆիկացման առումով, որովհետև այդ համագործակցությունը կարող է խնդիրներ առաջացնել Հայաստանի հիմնական, ասել է թե ռուսական շուկաների առնչությամբ։ Խոսքը բնականաբար ՌԴ-ից ակնկալվող որոշակի հակաքայլերի մասին է, քանի որ Արևմուտքի հետ մեր համագործակցությունը տեղի է ունենում աշխարհաքաղաքական լարվածության ֆոնին, և բրյուսելյան հանդիպմանն ընդառաջ, անգամ դրանից հետո մի քանի տարածաշրջանային ու արտատարածաշրջանային խաղացողների՝ Թուքիայի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի արձագանքը խոսում է այդ մասին։ Որպեսզի մենք լինենք շատ ավելի անկաշկանդ արևմտյան ուղղությամբ հարաբերությունների զարգացման մասով, պետք է ունենանք տնտեսական մակարդակում շատ ավելի մեծ մանևրի հնարավորություն»,- ասաց վերլուծաբանը։
Պետրոսյանի դիտարկմամբ՝ դա ենթադրում է առաջին հերթին ֆինանսական զգալի աջակցություն, և երկրորդ՝ տնտեսական ավելի շոշափելի, արտոնյալ պայմաններ հայկական բիզնեսին ԵՄ-ի և նրա մեջ ընդգրկված առանձին երկրների կողմից։ Անհրաժեշտ է շեշտադրում կատարել ենթակառուցվածքների, լոգիստիկայի վրա, որպեսզի նախ հայ արտադրողն ու արտահանողը կարողանան դյուրին եղանակով փնտրել ու գտնել ռուսական շուկայի այլընտրանքները, և հետո նաև հարթ լինեն արևմտյան շուկաներ հասնելու ճանապարհները։
«Հաջորդը հումանիտար ոլորտն է, արցախահայությանը տրամադրվող աջակցությունը։ Այս ուղղությամբ ևս Արևմուտքը կարող է շատ ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել, մանավանդ, որ տասնամյակներ շարունակ ԵՄ-ն նույնպես բախվում է նման խնդրի։ Խոսքը փախստականների, բռնի տեղահանվածների արտահոսքի մասին է։ Եվրամիությունը Հյուսիսային Աֆրիկայի ու Մերձավոր Արևելքի երկրներին, անգամ Թուրքիային հատկացնում է զգալի միջոցներ, որպեսզի սիրիացի փախստականները մնան այնտեղ ու չտեղափոխվեն Եվրոպա։ Նույնը Հայաստանի պարագայում է։ Չնայած արցախահայությունը մեր ժողովրդի կարևորագույն հատվածն է, բայցևայնպես մեր հայրենակիցներն իրենց կարգավիճակով բռնի տեղահանված են ու փախստական, ուստի միջազգային հանրությունը նրանց նույնպես ցուցաբերում է աջակցություն»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Վերլուծաբանի խոսքով՝ ՀՀ-ին ցուցաբերվող քաղաքական աջակցությունն ինքնին շատ կարևոր է, բայց պետք է ունենա նաև շերտեր, ինչը կդիտարկվի որպես անվտանգային մակարդակում մեր երկրին որոշակի երաշխիքներ տրամադրելու տրամաբանության մեջ, որովհետև գործընթացը կարևոր ու զգայուն է ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Ըստ նրա՝ Հայաստանի ճանապարհը բավականին խորդուբորդ է և այդպես լինելու է նաև ապագայում, քանի որ բախվելու ենք լուրջ խնդիրների և խոչընդոտների՝ ի դեմս Թուրքիայի դիրքորոշման, Ադրբեջանի քաղաքականության և վերջինիս ձեռամբ Ռուսաստանի քաղաքականության։ Որոշակի փուլում չեն բացառվում նաև Իրանի կողմից հնարավոր վերապահումներ՝ չնայած բոլոր մակարդակներում հայկական կողմը Թեհրանին հավաստիացնում է, որ Արևմուտքի հետ համագործակցությունը որևէ կերպ չի հակասում Հայաստան-Իրան հարաբերություններին։
«Որպեսզի այս ձևաչափը լինի ավելի արդյունավետ, իսկ Արևմուտքի ուղղությամբ Հայաստանի քաղաքականությունը դառնա ավելի ակտիվ ու համարձակ, պետք է գործընթացը մեր երկրի համար լինի մարտահրավերներով նվազ։ Դրա համար պետք է Արևմուտքի ավելի մեծ աջակցությունը»,- ասաց վերլուծաբանը։
Անդրադառնալով հակազդող գործոններին՝ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ Արևմուտքի հետ համագործակցության ներկայացումը ներքին լսարանին ու արտաքին աշխարհին պետք է լինի չափազանց զգուշավոր, որպեսզի դրա դեմ անհարկի հակազդեցություն չլինի։
«Մենք արդեն իսկ տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից բավականաչափ ագրեսիվ վերաբերմունք Հայաստանի մանևրի և դիմակայունության վերականգնման ցանկացած նոր հնարավորության դեմ։ Դրա վառ ապացույցն էին ինչպես եռակողմ հանդիպումից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո դրսևորված դիվանագիտական ջանքերը, անգամ ռազմական էսկալացիայի փորձերը հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով։ Այսինքն՝ մենք պետք է հաշվի առնենք, որ կա Ադրբեջանի լուրջ հակազդեցությունը, որը հասկանալով, որ արևմտյան ուղղությամբ Հայաստանի հաջողումը նաև Ալիևի վարչակարգի վարած սխալ քաղաքականության, իրավիճակը ոչ լիարժեք գնահատելու արդյունք է, ձգտելու է ամեն կերպ խափանել, կամ առնվազն խոչընդոտել ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ համագործակցությունը՝ Արևմուտքից պահանջելով որոշակի հավասարակշռող քայլեր նաև Ադրբեջանի ուղղությամբ, որպեսզի պահպանվի ընդհանուր բալանսը։ Այդ հարցում Բաքուն վայելում է Անկարայի անվերապահ աջակցությունը»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Վերջում Պետրոսյանն անդրադարձավ ռուսական գործոնին և շեշտեց, որ ՌԴ-ն նույնպես շատ լավ հասկանում է Արևմուտքի ակտիվանալու մոտիվացիան՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական լարվածությունը և դրա արդյունքում առաջացած հնարավորությունները, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցության վակուումը հենց իրենով լցնելու մղումը։
«Այստեղ միանշանակ ակնկալվում է նաև Մոսկվայի հակազդեցությունը, որը կարող է լինել ինչպես Հայաստանի նկատմամբ ուղղակի գործողություններով, այնպես էլ ընդհանուր Հայաստան-Արևմուտք գործընթացի դեմ արտահայտվող մյուս դերակատարների հետ համագործակցությամբ, համատեղ քայլերով ու ծրագրերով։ Չի բացառվում, որ Ադրբեջանը ՌԴ-ի ու Թուրքիայի հետ կնքելով նոր գործարքներ՝ փորձի դիմել ռազմական ագրեսիայի և նոր հնարավորություններ առարկայացնել՝ Հայաստանից նոր տարածքներ պոկելու միջոցով։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք նման սցենարը չեզոքացնելուն»,- եզրափակեց վերլուծաբանը։
Բրյուսելում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի եռակողմ հանդիպումը։
Եռակողմ հանդիպման մեկնարկից առաջ ՀՀ վարչապետը, ԱՄՆ պետքարտուղարը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը և Արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ։

Трехсторонняя встреча в Брюсселе действительно беспрецедентна в истории независимой Армении: мнение аналитика
Трехсторонняя встреча в Брюсселе действительно беспрецедентна в истории
независимой Армении: мнение аналитика
Следует отметить важность и оценить брюссельский формат, который с точки зрения сотрудничества с коллективным Западом был беспрецедентным за всю историю независимой Армении, и реализация которого стала возможной, прежде всего, в результате геополитических реалий и политики, проводимой правительством РА.
Такое мнение в беседе с «Арменпресс» высказал политолог Армен Петросян, комментируя итоги трехсторонней встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, госсекретаря США Энтони Блинкена и председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен в Брюсселе.
«Запуском этого нового формата и состоявшимися переговорами положено начало новому этапу сотрудничества, для развития которого еще предстоит проделать огромную работу, и в этом контексте с инициативой должна выступить особенно Армения, чтобы претворить в жизнь договоренности, сформулированные в трехстороннем документе, углубить указанные направления сотрудничества, включить новые, чтобы ощутимо увеличить поддержку нашей страны со стороны Европейского Союза и США», - сказал Петросян.
По его мнению, достигнутые договоренности, естественно, находятся в рамках максимальной реалистичности, но, конечно, они могут быть и более продуктивными для Армении, поскольку это начало процесса, а не его узловая точка.
«В частности, экономическая поддержка должна стать гораздо более всеобъемлющей в финансовом и отраслевом плане, что и зафиксировано в документе. Мы должны работать над тем, чтобы США и ЕС оказывали нашей стране большую поддержку в плане диверсификации экономической политики, потому что это сотрудничество может вызвать проблемы в отношении основных рынков Армении, то есть российского рынка. Речь, естественно, об ожидаемых от России определенных контрмерах, поскольку наше сотрудничество с Западом происходит на фоне геополитической напряженности. Еще до начала брюссельской встречи, и после нее реакция нескольких региональных и внерегиональных игроков - Турции, России, Азербайджана  касалась именно этого. Для того чтобы мы могли быть гораздо более расслабленными в плане развития отношений на западном направлении, мы должны иметь гораздо большую маневренность на экономическом уровне», - сказал аналитик.
По мнению Петросяна, это предполагает, во-первых, значительную финансовую поддержку, а во-вторых, более ощутимые экономические, льготные условия для армянского бизнеса со стороны ЕС и отдельных входящих в него стран. Необходимо сделать упор на инфраструктуру и логистику, чтобы сначала армянский производитель и экспортер смогли бы с легкостью найти альтернативы российскому рынку, и пути выхода на западные рынки были бы глаже.
«Следующая тема - гуманитарная сфера, помощь, оказываемая армянам Арцаха. В этом направлении Запад также может оказать гораздо большую поддержку, тем более что на протяжении десятилетий ЕС также сталкивался с подобной проблемой. Речь о беженцах и вынужденных переселенцах. Европейский союз выделяет значительные средства странам Северной Африки и Ближнего Востока, даже Турции, чтобы сирийские беженцы оставались там и не переходили в Европу. То же самое и в случае с Арменией. Хотя армяне Арцаха являются важнейшей частью нашего народа, но, тем не менее, наши соотечественники по своему статусу являются вынужденными переселенцами и беженцами, поэтому международное сообщество также оказывает им поддержку», - сказал наш собеседник.
По словам аналитика, политическая поддержка, оказываемая Армении, сама по себе очень важна, но она также должна иметь слои, что будет рассматриваться как логика предоставления нашей стране определенных гарантий на уровне безопасности, поскольку процесс важен и чувствителен для всего региона. По его словам, путь Армении довольно шероховат, так будет и в будущем, поскольку мы столкнемся с серьезными проблемами и препятствиями в лице позиции Турции, политики Азербайджана и России. На определенном этапе не исключаются и возможные оговорки со стороны Ирана, хотя на всех уровнях армянская сторона заверяет Тегеран, что сотрудничество с Западом никоим образом не противоречит армяно-иранским отношениям.
«Чтобы этот формат был более эффективным, а политика Армении в отношении Запада стала более активной и смелой, процесс должен быть менее сложным для нашей страны. Для этого нужна большая поддержка Запада», - сказал аналитик.
Касаясь противодействующих факторов, Петросян подчеркнул, что представление сотрудничества с Западом внутренней аудитории и внешнему миру должно быть чрезвычайно осторожным, чтобы не было ненужного противодействия.
«Мы уже видим достаточно агрессивное отношение Азербайджана к любым новым возможностям маневрирования и восстановления устойчивости Армении. Ярким доказательством этого были как дипломатические усилия, предпринятые как до, так и после трехсторонней встречи, и даже попытки военной эскалации вдоль всей армяно-азербайджанской границы. Надо учитывать, что существует серьезная оппозиция со стороны Азербайджана, который, понимая, что успехи Армении на западном направлении являются также результатом неправильной политики, проводимой режимом Алиева, неполной оценки ситуации, попытается сорвать, или, по крайней мере, препятствовать трехстороннему сотрудничеству РА-ЕС-США, требуя от Запада определенных балансирующих шагов. В том числе и в направлении Азербайджана, чтобы сохранить общий баланс. В этом вопросе Баку пользуется безоговорочной поддержкой Анкары», - пояснил наш собеседник.
В заключение Петросян коснулся российского фактора и подчеркнул, что Россия также очень хорошо понимает мотивацию Запада для большей активности, учитывая геополитическую напряженность и возникающие в результате этого возможности, а также стремление заполнить вакуум влияния России на Южном Кавказе.
«Здесь определенно ожидается и противодействие Москвы, которое может быть как через прямые действия против Армении, так и через сотрудничество, совместные шаги и планы с другими акторами, которые противостоят общему процессу Армения-Запад. Не исключено, что Азербайджан, подписывая новые соглашения с Россией и Турцией, попытается прибегнуть к военной агрессии и воспользоваться новыми возможностями, отвоевав у Армении новые территории. Мы должны быть готовы нейтрализовать такой сценарий», - заключил аналитик.
В Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, госсекретаря США Энтони Блинкена и председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен.
До трехсторонней встречи премьер-министр Армении, госсекретарь США, председатель Европейской комиссии и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель выступили с совместным заявлением.