Ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի միջազգային ֆոն ապահովվի ծածկադմբոցի միջոցով․ քաղաքագետը՝ ԼՂ այցելած ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության մասին
Ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի միջազգային ֆոն ապահովվի ծածկադմբոցի միջոցով․
քաղաքագետը՝ ԼՂ այցելած ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղ այցելած ՄԱԿ-ի դիտորդների կողմից ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի միջազգային ֆոն ապահովվի ծածկադմբոցի միջոցով և Ադրբեջանի կողմից կատարվածն ըստ էության չներկայացվի որպես Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտում։
Նշենք, որ միջազգային մամուլում շրջանառվող տեղեկատվության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելությունը նախօրեին ժամանել է Լեռնային Ղարաբաղ։ Արտասահմանյան ԶԼՄ-ներն ընդգծում են, որ անցած 30 տարվա ընթացքում սա առաջին դեպքն է, երբ ՄԱԿ-ը մուտք է գործում տարածաշրջան: Հատկանշական է, որ Լեռնային Ղարաբաղ ժամանած ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները Բաքվում հավատարմագրված և Ադրբեջանի համար բարեկամ հանդիսացող երկրների՝ Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Հունգարիայի, Պակիստանի, Ալբանիայի դիվանագետներ են։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, Քեռյանը նշեց՝ իր  համար զարմանալի է, որ ՄԱԿ-ը հիմա է որոշել դիտորդական առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, մինչդեռ պետք է այդ քայլը կատարեր ադրբեջանական ագրեսիայից առաջ, քանզի տրամաբանությունը հուշում է, որ ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության հիմնական գործառույթը պետք է լիներ տեղի հայ ազգաբնակչությանը պաշտպանելն ու էթնիկ զտումները կանխարգելելը։
«Եթե ՄԱԿ-ի աչքերի առջև տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության բռնի տեղահանումը, ապա ինչու՞ է հիմա դիտորդական առաքելություն ուղարկվում տարածաշրջան։ Ենթադրաբար դիտորդները կլինեն ԼՂ-ի առանձին բնակավայրերում, քաղաքներում, կգտնեն 10-15 հոգու, ովքեր դեռ մնացել են այնտեղ և դիտորդներին կտան միանգամայն դրական համատեքստով հարցազրույցներ առ այն, որ ադրբեջանցիներն իրենց չեն նեղացնում, ամեն ինչ լավ է։ Դիտորդներն «ապացույցներ» կվերցնեն այն մասին, թե ԼՂ բնակիչները Հակարիի կամրջի մոտ տվել են հարցազրույցներ՝ նշելով, որ ոչ ոք իրենց չի վռնդել, իրենք են որոշել տեղափոխվել Հայաստան։ Դիտորդներն այդ ամենը կհամակարգեն ու զեկույցը կտանեն ՄԱԿ, որն էլ իր հերթին կարձանագրի, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կամովին են տեղափոխվել Հայաստան, հետևաբար այստեղ էթնիկ զտման գործոնի մասին խոսք լինել չի կարող»,- ասաց քաղաքագետը։
Ըստ Քեռյանի՝ պետք է հոգեբանորեն նախապատրաստվել նրան, թե Լեռնային Ղարաբաղում ինչ հունով կընթանա ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելությունը, որպեսզի հաջորդ անգամ միջազգային որոշ կառույցների կեղծ մարդասիրության հանդեպ նախապես հավատ չընծայվի։
«Ճիշտ է, դիտորդների կազմն ընտրում է ՄԱԿ-ը, բայց պետք է լինի նաև այն երկրի համաձայնությունը, ուր ժամանելու են այդ դիտորդները։ Բացառված չէ, որ Ադրբեջանը լոբբիստական աշխատանք կատարած լինի, ինչի արդյունքում դիտորդների ցուցակում հայտնվել են բացառապես իրեն բարեկամաբար տրամադրված երկրների դիվանագետները։ Օրինակ ԱՄՆ-ի ներկայացուցչի բացակայությունն ինձ համար զարմանալի չէ։ Եթե ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Յուրի Քիմը հայտարարում է, որ Միացյալ Նահանգները թույլ չի տա Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում, իսկ նրա խոսքերից տառացիորեն մի քանի օր անց տեղի է ունենում այդ արհավիրքը, սա արդեն ստորացուցիչ ապտակ է ոչ միայն ԱՄՆ-ին, այլև Ֆրանսիային, Գերմանիային ու ԵՄ բոլոր այն երկրներին, որոնք տասնյակ տարիներ խոսում են ժողովրդավարական արժեքների մասին։ Հիմա տեղի է ունենում վարկաբեկիչ գործընթաց, ուստի տրամաբանական է, որ նշված պետությունները ցանկություն չունեն մաս կազմել այդ թատրոնին»,- ասաց Քեռյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ամենաճիշտ տարբերակն այն է, որ վերոհիշյալ երկրները ո՛չ մասնակցեն Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցի կազմման աշխատանքներին, ո՛չ էլ մեղք վերցնեն իրենց վրա։ Թող այլ երկրները կազմեն այդ զեկույցը և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում հրավիրված նիստի ժամանակ կամ ներկայացնեն, կամ հորանջեն։

Баку сделает все, чтобы прикрыть свои действия: политолог о посетившей Нагорный Карабах наблюдательной миссии ООН
Баку сделает все, чтобы прикрыть свои действия: политолог о посетившей Нагорный
Карабах наблюдательной миссии ООН
Политолог Гарик Керян убежден, что наблюдатели ООН, приехавшие в Нагорный Карабах, сделают все, чтобы прикрыть то, что сделал Азербайджан, по сути, чтобы не представить все это как этническую чистку армян Нагорного Карабаха.
Отметим, что по информации, распространенной в международной прессе, вчера в Нагорный Карабах прибыла наблюдательная миссия ООН. Зарубежные СМИ подчеркивают, что ООН впервые за последние 30 лет вошла в регион. Примечательно, что прибывшие в Нагорный Карабах представители наблюдательной миссии ООН являются дипломатами аккредитованными в Баку и в дружественных Азербайджану странах: Турции, России, Венгрии, Пакистане и Албании.
Для Керяна удивительно, что сейчас ООН решила направить наблюдательную миссию в Нагорный Карабах, хотя она должна была сделать это до азербайджанской агрессии, ведь логика подсказывает, что основной функцией наблюдательной миссии ООН должна была стать защита местного армянского населения и предотвращение этнической чистки.
«Если насильственное перемещение армянского населения Нагорного Карабаха произошло на глазах ООН, то почему наблюдательная миссия направляется в регион сейчас? Якобы наблюдатели будут в отдельных населенных пунктах и ​​городах Нагорного Карабаха, найдут 10-15 человек, которые еще там и дадут наблюдателям интервью с вполне позитивным контекстом, что азербайджанцы их не беспокоят, все в порядке. Наблюдатели примут «доказательства», что жители Нагорного Карабаха давали интервью возле моста Хакари, заявляя, что их никто не выгонял, они сами решили переехать в Армению. Наблюдатели все это согласуют и передадут отчет в ООН, которая, в свою очередь, зафиксирует, что армяне Нагорного Карабаха добровольно переселились в Армению, поэтому о факторе этнических чисток здесь не может быть и речи», - заметил политолог.
По мнению Керяна, необходимо психологически подготовиться к действиям наблюдательной миссии ООН в Нагорном Карабахе, чтобы в следующий раз не поверить в ложный гуманизм некоторых международных структур.
«Правда, состав наблюдателей выбирает ООН, но должно быть и согласие страны, куда эти наблюдатели прибудут. Не исключено, что Азербайджан провёл лоббистскую работу, в результате которой в списке наблюдателей оказались только дипломаты дружественных стран. Меня, например, не удивляет отсутствие представителя США. Если помощник госсекретаря США Юри Ким заявляла, что США не допустят этнических чисток в Нагорном Карабахе, и буквально через несколько дней после ее слов произошла эта катастрофа, то это уже унизительная пощечина не только самим США, но и Франции, Германии и всем странам Евросоюза, которые уже десятки лет говорят о демократических ценностях. Сейчас идет процесс дискредитации, поэтому логично, что упомянутые государства не хотят быть частью этого спектакля», - сказал Керян.
По его наблюдению, наиболее правильным вариантом было бы то, чтобы вышеупомянутые страны не участвовали в подготовке доклада о ситуации в Нагорном Карабахе и не брали бы на себя вину. Пусть другие страны подготовят этот доклад и представят его, они же на заседании, созванном в Совете Безопасности ООН, либо представят его, либо будут зевать.