Մենք տեսնում ենք խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ հանձնառությունը․ Լիտվայի դեսպանի հարցազրույցը
Մենք տեսնում ենք խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ
հանձնառությունը․ Լիտվայի դեսպանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն առանցքային պայման է Հարավային Կովկասում կայունության և բարգավաճման համար: Լիտվան տեսնում է խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ հանձնառությունը և գնահատում այդ ուղղությամբ ձեռնարկված հստակ քայլերը:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին նշել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասը։
Հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Լիտվա  հարաբերություններին, երկու երկրների միջև կապերի զարգացման հեռանկարներին, Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակի նկատմամբ Լիտվայի ունեցած տեսակետներին, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների մերձեցմանը, դրանում Լիտվայի հնարավոր դերակատարությանն ու այլ հարցերի։
-Պարոն դեսպան, Հայաստանն ու Լիտվան միշտ ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ են ունեցել։ Ինչպե՞ս կգնահատեք երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակը, և ո՞ր կարևոր կետերը կնշեք։
-Քաղաքական երկխոսությունը շատ ինտենսիվ է և գնալով ակտիվանում է 2018 թվականի Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունից հետո: Հիմնական մարտահրավերը տեմպերի պահպանումն է և  հստակ բովանդակություն ապահովելը. յուրաքանչյուր քաղաքական գործընթաց պետք է կենտրոնացած լինի մի արդյունքի վրա, որը պետք է լինի հստակ և շոշափելի։ Լիտվան և Հայաստանը կիսում են ընդհանուր պատմական կապեր և փորձառություններ։ Ինքը՝ Լիտվան, անցնելով  վերափոխման դժվարին ճանապարհ, հաջող բարեփոխումների օրինակ է: Մեր հաջողություններն ու քաղած դասերը մոտ են Հայաստանի համատեքստին, մենք շատ լավ հասկանում ենք միմյանց, ուստի Հայաստանին օգտակար փորձի փոխանցումն ու ներդրումը կա և առաջիկայում կմնա գլխավոր խնդիրներից մեկը։ Հայաստանը, Եվրոպական միության՝ որպես բարեփոխումների ծրագրի իրականացման և քաղաքացիական հասարակության ներգրավման հիմնական գործընկերոջ աջակցությամբ, ունի բոլոր հնարավորությունները Հարավային Կովկասում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջատարը դառնալու համար: Իհարկե, բարեփոխումների տեմպերի պահպանման կամ նույնիսկ ուժեղացման պայմաններում մենք շարունակում ենք հետևել, թե ինչպես է Հայաստանը վստահորեն բարձրանում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և թափանցիկության միջազգային տարբեր վարկանիշներով: Լիտվան պատրաստ է համագործակցել բոլոր մակարդակներում՝ ամրապնդելու Հայաստանի դիմադրողականության պատմական բեկման այս շատ բարդ փուլում։ Առանցքային բառը դիվերսիֆիկացիան է, և այս ոլորտում, իմանալով Լիտվայի դժվարին, բայց իր տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելու շատ արգասաբեր ուղին, էներգետիկան և այլ ոլորտները, միասին կարող ենք ավելին անել Հայաստանի ճկունության և ինքնիշխանության ամրապնդման համար:
GEV_3707.JPG (524 KB)
-Անցյալ տարի հոկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետություն այցելեց Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն։ Նա հայտարարեց, որ Լիտվան մտադիր է աջակցել Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների խորացմանը։ Լինելով կազմակերպության փորձառու անդամ երկիր, որն այս տարի նշում է իր անդամության 20-ամյակը՝ ինչպե՞ս կարող է Լիտվան նպաստել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների խորացմանը։
-Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում ԵՄ-ն ավելի շատ են տեսնում և քննարկում։ ԵՄ-ի ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանում նշանակում է մեծ աջակցություն կայուն ժողովրդավարությանը, կենսունակությանը, անվտանգությանն ու ինքնիշխանությանը և ամենակարևորը՝ խաղաղությանը Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում: Դրա համար մենք կոչ ենք անում ակտիվորեն օգտագործել ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող բոլոր գործիքները՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), որը շուտով կլրացվի ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր ծրագրով և Հայաստանում ԵՄ առաքելությամբ։ Ակնկալում ենք նաև, որ Հայաստանն աջակցություն կստանա խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով և կսկսի վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը:
Լիտվան ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հնարավորինս մերձեցման ամենաակտիվ աջակիցներից ու էնտուզիաստներից մեկն է, մենք հաստատապես հավատում ենք, որ Հայաստանը պատկանում է եվրոպական ընտանիքին և Հայաստանի ապագան կապված է Եվրոպական միության հետ: Մեր փորձը մեզ հուշում է, որ միշտ պետք է ունենալ մի փոքր ավելի մեծ հավակնություններ, քան երբեմն թույլ են տալիս հնարավորությունները․ մեր ճանապարհը դեպի Եվրոպա նույնպես ամենահեշտը չէր, բայց մենք միշտ դրա նշանակությունը տեսել ենք և հետևողականորեն հետևել ենք այդ ուղուն: Կարծում եմ, որ Եվրոպական ինտեգրման գաղափարը պետք է դառնա կենտրոնական և գերիշխող ինչպես Հայաստանի քաղաքական օրակարգում, այնպես էլ հասարակական կյանքում: Մենք միշտ խրախուսում ենք Հայաստանին երազելու, պլանավորելու և աշխատելու հարցում ավելի հավակնոտ լինել, և, իհարկե, առավելագույն նպատակը ԵՄ-ին հնարավորինս շուտ անդամակցելն է: Ամբիցիաները քաղաքական հռչակագիր չեն, այլ ավելի շուտ մշտական համբերատար և սպառիչ աշխատանք են ու ամբողջ պետության ու հասարակության ջանքերը: Ոմանք դա անվանում են տնային աշխատանք, և հենց այս տնային աշխատանքն է, որում Լիտվան իր ներդրումն է ունենում, օրինակ, աջակցելով Հայաստանի ներքին գործերի համակարգի բարեփոխումներին, առաջարկելով լավագույն փորձը շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում, ինչպես նաև այլ կարևոր բնագավառներում:
-Ամիսներ առաջ Եվրախորհրդարանը ճնշող մեծամասնությամբ ընդունեց ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության մասին բանաձև։ Այդ բանաձևով Եվրախորհրդարանը կոչ է արել նաև դիտարկել Հայաստանին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությունը։ Ըստ Ձեզ՝ որքանո՞վ է իրատեսական Հայաստանին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելը, և ինչպե՞ս կգնահատեք բուն բանաձևի ընդունումը։
-Հայաստանը ժողովրդավարական պետություն է, իսկ ժողովրդավարությունը մեր մայրցամաքում ունի շատ կոնկրետ հասցե ՝ Եվրոպական միություն։ Ես կարծում եմ, որ դեռ պատմական հնարավորություն կա նստել նույն եվրոպական գնացքն, այսպես կոչված, ԵՄ-ի հետ ասոցացված եռյակի՝ Ուկրաինայի, Մոլդովայի և, հուսով եմ՝ նաև Վրաստանի հետ։ Ես հիշում եմ Մերձբալթյան երեք պետությունների ինտեգրման գործընթացը ավելի քան 20 տարի առաջ։ Բալթյան երկրները նույնպես զարգացել են տարբեր տեմպերով, բայց մենք միավորվել ենք։ Ես հասկանում եմ, որ այսօր դա կարող է հանդուգն հնչել, բայց ես շատ լավ հիշում եմ լիտվական փորձը. Եվրոպայի գաղափարը անդամակցության ժամանակ համաճարակի նման պատեց Լիտվան, մենք բոլորս վարակվեցինք Եվրոպայի գաղափարով և այդպիսով իմունիտետ ձեռք բերեցինք տոտալիտարիզմի և սովետիզմի (ինչպես նաև, ի դեպ, օլիգարխացման) նկատմամբ։ Լիտվայի քայլը դեպի ԵՄ-ի անդամակցություն հիմնված էր նրա վրա, որ մենք հասկացել էինք, որ ԵՄ-ն այն տեղն է, որին մենք պատկանում ենք, քանի որ այս կազմակերպությունը ներկայացնում է ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության նույն արժեքները, որոնք մենք կիսում ենք։  Եկեք չթաքցնենք նաև այն, որ մենք ցանկացել ենք հասնել այդ նույն նորմերին, չափանիշներին և բարեկեցությանը։ Եվ ԵՄ-ին անդամակցության նախապատրաստման ողջ գործընթացը համապատասխան բարեփոխումներով ժամանակակից, արդյունավետ, կենսունակ պետության կառուցման, կառավարման նոր մեթոդների ներդրման, հանրային ծառայությունների որակի բարձրացման մասին էր: Հետահայաց կարող եմ վստահորեն ասել, որ այս գործընթացը լավագույնն էր, որ տեղի ունեցավ Լիտվայի հետ 20-րդ դարում: Եվ այսօր մենք շարունակում ենք մնալ ԵՄ-ի ամենամեծ աջակիցներն ու էնտուզիաստները։ Մենք հաջողության ենք հասել, և ես հավատում եմ, որ Հայաստանը նույնպես պետք է հաջողության հասնի։ Անդամակցության ձգտումն ինքնին արժեքավոր է: Այսպիսով, մենք ժամանակ չենք կորցրել, հեծանիվ չենք հորինել, այլ ընդունել ենք եվրոպական լավագույն փորձը։
GEV_3744.JPG (440 KB)
-Պարոն Պուլոկաս, 2020 թվականից սկսած՝ Ադրբեջանը շարունակում է ապակայունացնող գործողություններ ձեռնարկել Հարավային Կովկասում։ Քաջ հայտնի է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100 հազար հայ բռնի տեղահանվեց։ Ինչպե՞ս են այդ քայլերն ազդում տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի վրա։
Մեծ ողբերգություն էր, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հազարավոր բնակիչներ լքեցին իրենց տները, և այդ տեղահանությունը տեղի էր ունենում Լաչինի միջանցքի երկարատև արգելափակման ֆոնին: Մենք հասկանում ենք այն մարդկանց հուսահատությունը, որոնց կյանքը կոտրվել է, նրանք լքվել են նրանց կողմից, ում ժամանակին համարել են իրենց անվտանգության երաշխավորը: Հայաստանի կառավարությունը և ողջ ժողովուրդը բացառիկ համերաշխություն ցուցաբերեցին՝ ապաստան ապահովելու և բոլոր խնդիրները լուծելու գործում: Բազմաթիվ այլ երկրների հետ միասին Լիտվան մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերել։ Ես կարծում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է հնարավորություն ունենա անվտանգ վերադառնալ իրենց տներ։ Հարավային Կովկասում խաղաղությունը կարող է տիրել միայն բարեխիղճ բանակցությունների միջոցով, մինչդեռ պարտադրանքը երբեք ոչ մի լավ բանի չի հանգեցրել, իսկ մարդկանց ճակատագրերի հետ խաղալը, դրանք որպես գործիք օգտագործելը պարզապես արդարացի չէ: Սա վերաբերում է նաև բոլոր ձերբակալվածների վերադարձին, ինչը շատ կարևոր քայլ է վստահության վերականգնման ուղղությամբ։
-Սկսած 2021 թվականից՝ Ադրբեջանը մի քանի անգամ հարձակվել է Հայաստանի վրա՝ օկուպացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքները և նույնիսկ հիմա Ադրբեջանը հրաժարվում է իր զորքերը դուրս բերել այդ տարածքներից։ Ի՞նչ քայլեր կարող է և պետք է ձեռնարկի միջազգային հանրությունը, մասնավորապես Եվրոպական միությունը, որպեսզի ստիպի Ադրբեջանին դադարեցնել Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը:
-Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն առանցքային պայման է Հարավային Կովկասում կայունության և բարգավաճման համար: Մենք տեսնում ենք խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ հանձնառությունը և գնահատում ենք այդ ուղղությամբ ձեռնարկված հստակ քայլերը: Կասկած չկա, որ խաղաղ գործընթացը պետք է ավարտվի կայուն, համապարփակ, տևական խաղաղության հաստատմամբ և այն հարգելու՝ երկու կողմերի պարտավորությամբ, ի վերջո, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների հիման վրա սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի ավարտով․ այն նույն սահմանների, որոնք գոյություն ունեին ԽՍՀՄ փլուզման պահին, ինչպես նաև սահմանների երկայնքով տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմամբ։
Լիտվան հետևողականորեն աջակցում է խաղաղ բանակցություններում ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջնորդական ջանքերին։ Հարավային Կովկասում խաղաղությունը բխում է ողջ ժողովրդավարական հանրության շահերից։ Փոքր երկրների համար շահավետ ոչինչ չկա, երբ տարածաշրջանային խոշոր տերությունները փորձում են պահպանել իրենց մենաշնորհը։ Ահա թե ինչու հակամարտության լուծումը պետք է նորից միջազգայնացվի. որքան շատ է Եվրոպան ներգրավված, այնքան մեծ է հարգանքը կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի նկատմամբ:
Լիտվան ոչ միայն հաստատակամորեն հայտարարում է խաղաղ գործընթացին իր քաղաքական աջակցության մասին, այլև պատրաստ է կիսվել սահմանազատման և սահմանագծման իր դեռևս թարմ փորձով, քանի որ մենք առաջին երկրներից մեկն էինք, որը լիովին սահմանագծեց և սահմանազատեց իր բոլոր ցամաքային սահմանները Խորհրդային միության փլուզումից հետո: Կրկին, մենք ունենք յուրատեսակ փորձ, քանի որ անցել ենք երկար և բարդ բանակցային գործընթաց։ Մեր հարևանությունում էլ ամեն ինչ այդքան էլ պարզ չէ, բայց մեզ հաջողվել է այդ գործընթացներն ավարտել միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա, և այդ փորձառությունը կարող է օգտագործվել նաև Հարավային Կովկասում։
Կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն արտահայտի իր հստակ դիրքորոշումը և դատապարտի այն երկրների գործողությունները, որոնք չեն պահպանում միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքները: Մեզ համար Լիտվայում արժեքներն ընկած են արտաքին քաղաքականության հիմքում, և մեր վարքագիծը համապատասխանում է դրան։ Մենք պայքարում ենք հանուն այն երկրների, որոնք պայքարում են իրենց ազատության, անվտանգության և ժողովրդավարության համար։ Մենք նաև հասկանում ենք, որ Հարավային Կովկասի ճակատագիրը մեծապես կախված է իր երկրի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության համար Ուկրաինայի հերոսական պայքարի արդյունքից։ Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմը ցույց տվեց, որ Ռուսաստանն ամեն օր սպանում, ոչնչացնում և խախտում է միջազգային իրավունքի ցանկացած սկզբունք։ Այս համատեքստում շատ կարևոր է, որ Հայաստանը փորձում է դիվերսիֆիկացնել իր քաղաքական և անվտանգության գործընկերությունները, ինչպես նաև մարդասիրական աջակցություն է ցուցաբերում Ուկրաինային և բարձրացնում քաղաքական երկխոսության մակարդակը: Հայաստանն ինքը շատ լավ գիտի անկախության և ժողովրդավարության գինը։
GEV_3770.JPG (456 KB)
-Պարոն դեսպան, վերջին տարիներին շատ է խոսվել Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման անհրաժեշտության մասին։ Ադրբեջանը Հայաստանից պահանջում է այսպես կոչված ‹‹Զանգեզուրի միջանցքը››՝ սպառնալով ուժով ստանալ այն։ Ինչպե՞ս է  Լիտվան գնահատում Ադրբեջանի նման ագրեսիվ և չպատճառաբանված վարքագիծը։
-Աշխարհագրորեն Լիտվան Հայաստանի հետ նմանություններ ունի. Ռուսաստանի Դաշնության Կալինինգրադի մարզը, ինչպես և Ադրբեջանի Նախիջևանի մարզը, էքսկլավ է, որի համար կարևոր է հաղորդակցությունը երկրի հիմնական տարածքի հետ: Կրկին, ԵՄ-ին անդամակցությունը վճռորոշ դեր խաղաց նաև այս ոլորտում։ ԵՄ-ն, Լիտվան և Ռուսաստանը համաձայնեցրել են այսպես կոչված Կալինինգրադի տարանցման սխեման, և այժմ, նույնիսկ Ուկրաինայում ռուսական պատերազմի պայմաններում, մայրցամաքային Ռուսաստանի և Կալինինգրադի շրջանի բնակիչներն անցնում են Լիտվայի տարածքով: Մեզ հաջողվել է համաձայնեցնել երկու հիմնական բան, այն է՝ Լիտվայի լիակատար վերահսկողությունը նրա տարածքում և ճանապարհորդների համար առավելագույն հարմարավետությունը տարանցման ժամանակ՝ առանց ավելորդ խոչընդոտների։ Մենք բազմիցս կիսվել ենք մեր փորձով ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի հետ։ Կարծում եմ, որ այս այսպես կոչված պարզեցված տարանցիկ մոդելի որոշ տարրեր կարող են օգտակար լինել Հայաստանում մարդկանց տեղաշարժը կարգավորելու համար։ Ի վերջո, սա եվրոպական փորձն է և հաջողության մոդելը: Ինչ վերաբերում է հռետորաբանությանը, մենք հասկանում ենք դրա կարևորությունը և ‹‹տարանցիկ›› տերմինն ավելի կնախընտրեինք, քան ‹‹միջանցք››-ը: Ի վերջո, մենք ապրում ենք 21-րդ դարում։
-Ի պատասխան ադրբեջանական կողմի այս հայտարարությունների՝ նախորդ տարի Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնել է ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախագիծը: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս նախաձեռնության վերաբերյալ և ինչպե՞ս է Լիտվան տեսնում խաղաղությունը Հարավային Կովկասում:
-Այս գաղափարն իսկապես տրամաբանական է և հասկանալի, այն փորձ է վերականգնել հարևան երկրների միջև ֆունկցիոնալ համագործակցությունն՝ օգտագործելով առկա և ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքները: Տարածաշրջանային տրանսպորտային զարկերակները և գլոբալ տրանսպորտային կապերը պետք է գործեն Հայաստանում ևս։ Նրանք պետք է աշխատեն բոլոր ուղղություններով և բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար: Գուցե, նույնիսկ իմաստ ունի ընդլայնել նախագիծը՝ ներառելով խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր և այլն: Ի վերջո, դա ձեռնտու կլիներ բոլորին։ Դա կխթաներ ամբողջ տարածաշրջանի տնտեսական աճը, ինչպես նաև առևտուրն ու միջսահմանային համագործակցությունը: Սակայն նման նախագծի իրականացումը կպահանջի տարածաշրջանային բոլոր գործընկերների ներգրավումը։ Հուսով եմ, որ ԵՄ-ն կկարողանա որոշակի խթան առաջարկել, որպեսզի նրանք (խմբ․ տարածաշրջանային բոլոր գործընկերները) նույնպես ընդունեն բաց հաղորդակցության գաղափարը։
Տնտեսական կապերի և փոխադարձ առևտրի զարգացումը սովորաբար հանգեցնում է էլ ավելի խորը համագործակցության և փոխվստահության աճի, ինչը խաղաղության հիմքն է: Հարավային Կովկասն ունի բոլոր հնարավորությունները՝ դառնալու ամենաարագ զարգացող և բարգավաճող տարածաշրջաններից մեկը։ ԵՄ-ն կարող է նաև իր ներդրումն ունենալ տարածաշրջանում կոմունիկացիոն կապերի վերականգնման և ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնության իրականացման գործում:
-Անդրադառնանք տնտեսական համագործակցությանը Հայաստանի և Լիտվայի միջև. որքա՞ն է եղել երկու երկրների միջև առևտրի ծավալը 2023 թվականին, ի՞նչ միտումներ են նկատվում երկկողմ արտահանման և ներմուծման շուկաներում:
-Լիտվայի և Հայաստանի միջև առևտրի վերաբերյալ առկա տվյալները շատ տարբեր են։ Մենք պատկանում ենք երկու տարբեր առևտրային բլոկների՝ ԵՄ-ին և Եվրասիական տնտեսական միությանը, հետևաբար, վերաարտահանումը տարբեր կերպ է արտացոլվում մեր վիճակագրության մեջ։ Լիտվական տվյալներով՝ անցած տարվա 9 ամիսների ընթացքում երկկողմ առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 100 մլն եվրո, մինչդեռ դրանից միայն մի փոքր մասն են կազմել լիտվական ծագման ապրանքները: Առևտրատնտեսական համագործակցության մակարդակը չի համապատասխանում ակտիվ քաղաքական երկխոսության մակարդակին, ուստի մենք շատ անելիքներ ունենք փոխշահավետ տնտեսական կապերն ընդլայնելու և ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը կայուն տնտեսական հարաբերությունների վերափոխելու համար: Միևնույն ժամանակ, իհարկե, շատ կարևոր է, որ առևտրային հարաբերությունները չօգտագործվեն պատժամիջոցները շրջանցելու համար։
GEV_3721.JPG (511 KB)
-Պարոն Պուլոկաս, ո՞ր ոլորտներն են առավել մեծ հետաքրքրություն ներկայացնում Հայաստանի և Լիտվայի հարաբերություններում, և ի՞նչ պետք է անեն երկու երկրները տնտեսական կապերի զարգացման համար:
-Լավ հեռանկարներ ունեն ինչպես ավանդական առևտրի ոլորտները, ինչպիսիք են սննդամթերքը, խմիչքը կամ զբոսաշրջային ծառայությունները, այնպես էլ բարձր տեխնոլոգիականը, որն աճի տպավորիչ տեմպեր է ցույց տալիս: Ինչ վերաբերում է առևտրային փոխանակումներին, ապա հիմնական խնդիրը մնում է թանկարժեք և բարդ լոգիստիկան։ Վիլնյուսի և Երևանի միջև ուղիղ չվերթն իսկապես օգտակար կլինի մեր ամենօրյա համագործակցության համար։
-Պարոն դեսպան, առաջիկայում Լիտվայից Հայաստան բարձրաստիճան այցեր նախատեսվու՞մ են:
-Նախորդ տարի տեղի ունեցավ պատմական այց. Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ տիկին Ինգրիդա Շիմոնիտեն առաջին անգամ այցելեց Հայաստան: Հայաստանի վարչապետը ևս մի քանի տարի առաջ այցելեց Լիտվա, երկրների նախագահները ևս վերջին մի քանի տարիների ընթացքում փոխայցելություններ են կատարել, տարբեր հաստատությունների փոխայցելությունները շարունակվում են կանոնավոր կերպով: Ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահն (խմբ․ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան) այցելել էր Լիտվա։ Այս տարվա գարնանը տեղի ունեցան մի քանի նախարարական այցելություններ Վիլնյուս և Երևան:
-Շնորհակալություն հարցազրույցի հնարավորություն ընձեռելու համար:  Կցանկանայի՞ք ինչ-որ բան հավելել:
-Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը Լիտվայում շատ ընկերներ ունի, և վերջին տարիներին այդ շրջանակն արագորեն ընդլայնվում է։ Պատմականորեն մեր ժողովուրդները միշտ չափազանց մոտ են եղել՝ սկսած միջին դարերից և մեր անկախության շարժումների միջև սերտ համակարգումից: Մենք հասկանում և համակրում ենք միմյանց փորձառությունները: Լիտվացիները մեծ համակրանքով են վերաբերվում Հայաստանի՝ հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնելու և Արևմուտքի հետ մերձենալու ջանքերին։ Դա ոչ միայն զգացողություն է, այլև ակտիվ աջակցությամբ դրան նպաստելու հստակ պատրաստակամություն: Ցանկացած դեսպանի համար նման միջավայրը շատ բարենպաստ է, ուստի մենք պետք է առավելագույնս օգտագործենք այդ հնարավորությունը։ Հայաստանում գտնվելու իմ մեկնարկից հետո ես մշտապես հանդիպում եմ բաց և անկեղծ մարդկանց, ովքեր լի են բարյացկամությամբ, նոր գաղափարներով և ընդհանուր արժեքներին հետևելու ձգտումով: Ես շատ շնորհակալ եմ իմ երկրի հանդեպ հայերի վերաբերմունքի և ջերմ զգացմունքների համար։ Իր հերթին Լիտվան կշարունակի աջակցել Հայաստանին՝ կենսունակության բարձրացման, ժողովրդավարության պաշտպանության և ԵՄ-ի հետ ավելի սերտ երկխոսության հաստատման գործում: Մենք հիանում ենք հայ ժողովրդի հաստատակամությամբ՝ վճռականորեն պաշտպանելու իր ժողովրդավարական ընտրությունը՝ չնայած բոլոր մարտահրավերներին․ սա միայն ապացուցում է, որ մեր երկրները շարժվում են մեկ ուղղությամբ, և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքներն այդ հարաբերությունների կարևորագույն հիմքն են։

Мы видим искреннее стремление Армении достичь мира: интервью посла Литвы в Армении
Мир между Арменией и Азербайджаном является ключевым условием стабильности и процветания на Южном Кавказе. Литва видит искреннюю приверженность Армении достичь мира и ценит шаги, предпринимаемые в этом направлении.
Это в интервью «Арменпресс» подчеркнул чрезвычайный и полномочный посол Литовской Республики в Армении Андрюс Пулокас.
В ходе интервью были затронуты вопросы армяно-литовских отношений, перспективы развития отношений между двумя странами, взгляды Литвы на текущую ситуацию на Южном Кавказе, а также сближение отношений Армения-ЕС, возможную роль Литвы в этом и в других вопросах.
- Господин посол, между Арменией и Литвой всегда были теплые, дружеские отношения. Как Вы оцените нынешний уровень политического диалога между нашими странами, и какие важные моменты хотели  бы отметить?
- Политический диалог сейчас довольно интенсивный и становится все более активным после Бархатной революции в Армении 2018 года. Основная задача - идти в ногу со временем и обеспечивать четкое содержание. Каждый политический процесс должен быть ориентирован на ясный и ощутимый результат.  Литву и Армению связывают общие исторические связи и опыт. Литва сама по себе является примером успешных реформ, проходящих сложный путь трансформации. Наши успехи и извлеченные уроки близки контексту Армении, мы очень хорошо понимаем друг друга, поэтому передача и инвестирование полезного для Армении опыта есть и останется одной из главных задач ближайшего будущего. Армения при содействии Евросоюза как ключевого партнера в реализации программы реформ и привлечении гражданского общества имеет все возможности стать лидером демократических реформ на Южном Кавказе. Конечно, в условиях сохранения или даже усиления темпов реформ мы продолжаем наблюдать, как Армения уверенно поднимается в различных международных рейтингах демократии, верховенства закона и прозрачности. Литва готова сотрудничать на всех уровнях для усиления сопротивления Армении на этом очень сложном этапе исторического прорыва. Ключевое слово - диверсификация, и в этой области, зная трудный, но очень плодотворный путь Литвы по диверсификации своей экономики, энергетики и других секторов, вместе мы можем сделать больше для укрепления устойчивости и суверенитета Армении.
-В октябре прошлого года Республику Армения посетила премьер-министр Литовской Республики Ингрида Шимоните. Она заявила, что Литва намерена содействовать углублению отношений между Арменией и Европейским Союзом. Каким образом Литва, как страна, имеющая опыт членства в этой организации, и которая в этом году отмечает 20-летие своего членства, может способствовать углублению отношений между Арменией и ЕС?
-Я очень рад тому, что в Армении ЕС стал более заметным и обсуждаемым. Активное участие ЕС в Армении означает большую поддержку устойчивой демократии, жизнеспособности, безопасности и суверенитету и, самое главное, миру во всем регионе Южного Кавказа. Для этого мы призываем активно использовать все инструменты, предоставляемые ЕС, такие как - Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA), которое вскоре будет дополнено новой программой партнерства ЕС-Армения и миссией ЕС в Армении. Мы также ожидаем, что Армения получит поддержку через Европейский фонд мира и начнет диалог о либерализации визового режима.
Литва является одним из самых активных сторонников и энтузиастов возможного сближения Армении с ЕС, мы твердо верим, что Армения принадлежит к европейской семье и будущее Армении связано с Европейским союзом. Наш опыт подсказывает нам, что всегда нужно иметь чуть большие амбиции, чем  позволяют возможности. Наш путь в Европу также не был  простым, но мы всегда понимали его значение. И мы последовательно шли по этому пути. Я думаю, что идея евроинтеграции должна стать центральной и доминирующей как в политической повестке Армении, так и в общественной жизни. Мы всегда призываем Армению быть более амбициозной в мечтах, планировании и работе, и, конечно же, конечная цель - как можно скорее вступить в ЕС. Амбиции - это не политические декларации, а постоянный терпеливый и изнурительный труд и усилия всего государства и общества. Некоторые называют это домашней работой, и Литва способствует именно этой домашней работе, например, поддерживая реформы системы внутренних дел Армении, предлагая лучшие практики в области охраны окружающей среды, также и в других важных сферах.
- Несколько месяцев назад Европейский парламент подавляющим большинством голосов принял резолюцию о необходимости более тесных связей между ЕС и Арменией и мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Данной резолюцией Европарламент также призвал рассмотреть возможность предоставления Армении статуса кандидата в члены ЕС. На Ваш взгляд, насколько реально предоставление Армении статуса кандидата в члены ЕС и как Вы оцените принятие этой резолюции?
- Армения - демократическое государство, а демократия на нашем континенте имеет очень конкретный адрес - Европейский союз. Я думаю, что еще есть историческая возможность сесть в тот же европейский поезд с так называемой ассоциированной с ЕС тройкой. Я помню процесс интеграции трех стран Балтии, сосрояшийся более 20 лет назад. Страны Балтии тоже развивались разными темпами, но мы объединились. Я понимаю, что сегодня это может звучать смело, но я очень хорошо помню литовский опыт. Идея присоединения к Европе охватила Литву как эпидемия. Мы все заразились идеей Европы и таким образом приобрели иммунитет к тоталитаризму и советизму (как, впрочем, и к олигархизации). Движение Литвы к членству в ЕС было основано на нашем понимании того, что ЕС - это наше место, поскольку эта организация представляет те же ценности демократии и верховенства закона, которые мы разделяем. И не будем скрывать, что мы хотели достичь тех же норм, стандартов и благополучия. И весь процесс подготовки к членству в ЕС заключался в построении современного, эффективного, жизнеспособного государства с соответствующими реформами, внедрением новых методов управления и повышением качества государственных услуг. Оглядываясь назад, я могу с уверенностью сказать, что этот процесс был лучшим, что случилось с Литвой в ХХ веке. И сегодня мы продолжаем быть самыми большими сторонниками и энтузиастами ЕС. Нам это удалось, и я считаю, что Армения тоже должна добиться успеха. Стремление к членству ценно само по себе. Таким образом, мы не теряли времени, не изобретали велосипед, а переняли лучший европейский опыт.
-Господин Пулокас, с 2020 года Азербайджан предпринимает дестабилизирующие действия на Южном Кавказе. Общеизвестно, что более 100 000 армян в результате этнической чистки Азербайджана в сентябре 2023 года принудительно были перемещены из Нагорного Карабаха. И как эти действия влияют на мирную повестку в регионе?
То, что тысячи жителей Нагорного Карабаха вынуждены были покинуть свои дома, и это перемещение произошло на фоне длительной блокады Лачинского коридора, стало большой трагедией. Мы понимаем отчаяние людей, чьи жизни были сломаны, они были брошены теми, кого когда-то считали гарантами своей безопасности. Правительство Армении и весь народ проявили исключительную солидарность в предоставлении жилья и решении их проблем. Вместе со многими другими странами Литва также оказала им гуманитарную помощь. Я считаю, что жители Нагорного Карабаха должны иметь возможность безопасного возврашения в свои дома. Мир на Южном Кавказе может воцариться только путем добросовестных переговоров, тогда как принуждение никогда не приводило ни к чему хорошему, а играть судьбами людей, используя их как инструмент, просто несправедливо. Это касается и возвращения всех пленных, что является очень важным шагом на пути к восстановлению доверия.
- С 2021 года Азербайджан несколько раз нападал на Армению, оккупируя суверенные территории Армении, и даже сейчас Азербайджан отказывается вывести свои войска с этих территорий. Какие шаги может и должно предпринять международное сообщество, в частности Евросоюз, чтобы заставить Азербайджан прекратить агрессивную политику в отношении Армении?
- Мир между Арменией и Азербайджаном является ключевым условием стабильности и процветания на Южном Кавказе. Мы видим искреннюю приверженность Армении достижению мира и ценим четкие шаги, предпринимаемые в этом направлении. Нет сомнений в том, что мирный процесс должен завершиться установлением стабильного, всеобъемлющего, прочного мира и обязательством обеих сторон уважать его, что в конечном итоге положит конец процессу делимитации и демаркации на основе международно признанных границ, границ, которые существовали на момент распада СССР, а также открытие, региональных коммуникаций.
Литва последовательно поддерживает посреднические усилия ЕС и США на мирных переговорах. Мир на Южном Кавказе вытекает из интересов всего демократического сообщества. Для малых стран нет ничего выгодного в том, что крупные региональные державы пытаются сохранять там свою монополию. Вот почему решение конфликта должно быть международным. Чем больше в этом участвует Европа, тем больше уважения к международному порядку, основанному на правилах.
Литва не только твердо заявляет о своей политической поддержке мирного процесса, но и готова поделиться своим еще свежим опытом делимитации и демаркации, поскольку мы были одной из первых стран, которая после распада СССР полностью делимитизировала и демаркировала все свои сухопутные границы, оставшиеся после распада Советского Союза. Мы имеем особый опыт, поскольку мы прошли долгий и сложный переговорный процесс. Наше соседство также не простое, но нам удалось завершить эти процессы на основе принципов международного права, и этот опыт можно использовать и на Южном Кавказе.
Важно, чтобы международное сообщество выразило свою четкую позицию и осудило действия стран, не уважающих основные принципы международного права. Для нас в Литве эти ценности являются основой внешней политики, и наше поведение соответствует им. Мы боремся за те страны, которые борются за свою свободу, безопасность и демократию. Мы понимаем и то, что судьба Южного Кавказа во многом зависит от исхода героической борьбы Украины за суверенитет и территориальную целостность своей страны. Война России в Украине показала, что Россия ежедневно убивает, разрушает и нарушает все принципы международного права. В этом контексте очень важно, чтобы Армения попыталась диверсифицировать свое политическое партнерство и партнерство в сфере безопасности, а также оказала гуманитарную поддержку Украине и повысила уровень политического диалога. Сама Армения прекрасно знает цену независимости и демократии.
- Господин посол, в последние годы много говорится о необходимости разблокирования региональных коммуникаций Южного Кавказа. Азербайджан требует от Армении так называемый «зангезурский коридор», угрожая захватить его силой. Как относится Литва к столь агрессивному и ничем не спровоцированному поведению Азербайджана?
-Географически Литва имеет сходство с Арменией. Калининградская область Российской Федерации, как и Нахичеванская область Азербайджана, являются эксклавом, для которых важна связь с основной территорией страны. Опять же, членство в ЕС также сыграло решающую роль в этой области. ЕС, Литва и Россия договорились о так называемой Калининградской транзитной схеме. И теперь, даже на фоне российской войны на Украине, жители материковой России и Калининградской области проезжают по территории Литвы. Нам удалось договориться о двух главных вещах: полный контроль Литвы на своей территории и максимальный комфорт для путешественников во время транзита, без лишних препятствий. Мы неоднократно делились своим опытом и с Ереваном, и с Баку. Я думаю, что некоторые элементы этой так называемой упрощенной транзитной модели могут быть полезны и для регулирования передвижения людей в Армении. В конце концов, это европейский опыт и модель успеха. Что касается риторики, то мы понимаем ее важность и предпочитаем термин «транзит» термину «коридор». Ведь мы живём в XXI веке.
- В ответ на подобные заявления Азербайджана правительство Армении в прошлом году инициировало проект «Перекресток мира». Что Вы думаете об этой инициативе, и каким Литва видит мир на Южном Кавказе?
- Эта идея действительно логична и понятна, это попытка восстановить функциональное сотрудничество между странами-соседями с использованием существующих и будущих транспортных инфраструктур. Региональные транспортные коммуникации и глобальные транспортные связи должны действовать и в Армении. Они должны работать по всем направлениям и для всех типов транспортных средств. Возможно, имеет смысл даже расширить этот проект, включив в него трубопроводы, линии электропередачи и т. д. Ведь это будет выгодно всем. Это будет стимулировать экономический рост во всем регионе, а также торговлю и приграничное сотрудничество. Однако реализация такого проекта потребует участия всех региональных партнеров. Я надеюсь, что ЕС сможет предложить некоторый стимул, чтобы они (все региональные партнеры: ред.) также приняли идею открытого общения.
Развитие экономических связей и взаимной торговли обычно приводит к еще более глубокому сотрудничеству и росту взаимного доверия, что является основой мира. Южный Кавказ имеет все возможности стать одним из наиболее быстро развивающихся и процветающих регионов. ЕС также может способствовать восстановлению коммуникационных связей в регионе и реализации инициативы «Перекресток мира».
- Обратимся к экономическому сотрудничеству между Арменией и Литвой. Каков был объем торговли между двумя странами в 2023 году? Каковы тенденции на двусторонних экспортно-импортных рынках?
- Имеющиеся данные о торговле между Литвой и Арменией довольно различны. Мы принадлежим к двум разным торговым блокам - ЕС и Евразийскому экономическому союзу, поэтому реэкспорт в нашей статистике отражается по-разному. По литовским данным, за последние 9 месяцев прошлого года объем двусторонней торговли составил более 100 миллионов евро, при этом лишь незначительную его часть составила продукция литовского происхождения. Уровень торгово-экономического сотрудничества не соответствует уровню активного политического диалога, следовательно, нам предстоит многое сделать для расширения взаимовыгодных экономических связей и перевода интенсивного политического диалога в стабильные экономические отношения. При этом, конечно, очень важно, чтобы торговые отношения не использовались для обхода санкций.
- Господин Пулокас, какие сферы представляют наибольший интерес в отношениях между Арменией и Литвой и что должны сделать наши страны для развития экономических связей?
-Хорошие перспективы имеют как традиционные сферы торговли, такие как продукты питания, напитки и туристические услуги, так и высокотехнологичные, которые демонстрируют впечатляющие темпы роста. Что касается торговых обменов, основной проблемой остается дорогостоящая и сложная логистика. Прямой рейс между Вильнюсом и Ереваном действительно будет полезен для нашего повседневного сотрудничества.
- Господин посол, запланированы ли на ближайшее время визиты высшего уровня из Литвы в Армению?
- В прошлом году состоялся исторический визит. Премьер-министр Литовской Республики госпожа Ингрида Шимоните впервые посетила Армению. Премьер-министр Армении несколько лет назад посетил Литву, в последние годы были взаимные визиты президентов стран, продолжаются регулярные взаимные визиты предствителей различных ведомств. Всего несколько недель назад спикер Парламента Армении (Ален Симонян: ред.) посетил Литву. Весной этого года состоялось несколько визитов министров в Вильнюс и в Ереван.
- Господин посол, благодарим за предоставленную возможность этого интервью. Хотели бы Вы что-нибудь добавить?
- Ни для кого не секрет, что у Армении много друзей в Литве, и в последние годы этот круг стремительно расширяется. Исторически наши народы всегда были чрезвычайно близки, начиная со средневековья и тесной координацией между нашими движениями за независимость. Мы понимаем друг друга и сопереживаем вместе. Литовцы очень симпатизируют усилиям Армении по диверсификации отношений и сближению с Западом. Это не просто чувство, но и явная готовность способствовать этому и поддерживать активно. Такая среда очень благоприятна для любого посла, поэтому мы должны максимально использовать эту возможность. С начала моего пребывания в Армении я всегда встречал открытых и искренних людей, полных дружелюбия, новых идей и стремления следовать общим ценностям. Я очень благодарен за такое отношение и теплые чувства армян к моей стране. Со своей стороны, Литва продолжит поддерживать Армению в повышении ее жизнеспособности, защите демократии и установлении более тесного диалога с ЕС. Мы восхищаемся решимостью армянского народа защищать свой демократический выбор, несмотря на все трудности. Это доказывает, что наши страны движутся в одном направлении, а общие демократические ценности являются важнейшей основой этих отношений.