Մենք տեսնում ենք խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ հանձնառությունը․ Լիտվայի դեսպանի հարցազրույցը
Մենք տեսնում ենք խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ
հանձնառությունը․ Լիտվայի դեսպանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն առանցքային պայման է Հարավային Կովկասում կայունության և բարգավաճման համար: Լիտվան տեսնում է խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ հանձնառությունը և գնահատում այդ ուղղությամբ ձեռնարկված հստակ քայլերը:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին նշել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասը։
Հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Լիտվա  հարաբերություններին, երկու երկրների միջև կապերի զարգացման հեռանկարներին, Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակի նկատմամբ Լիտվայի ունեցած տեսակետներին, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների մերձեցմանը, դրանում Լիտվայի հնարավոր դերակատարությանն ու այլ հարցերի։
-Պարոն դեսպան, Հայաստանն ու Լիտվան միշտ ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ են ունեցել։ Ինչպե՞ս կգնահատեք երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակը, և ո՞ր կարևոր կետերը կնշեք։
-Քաղաքական երկխոսությունը շատ ինտենսիվ է և գնալով ակտիվանում է 2018 թվականի Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունից հետո: Հիմնական մարտահրավերը տեմպերի պահպանումն է և  հստակ բովանդակություն ապահովելը. յուրաքանչյուր քաղաքական գործընթաց պետք է կենտրոնացած լինի մի արդյունքի վրա, որը պետք է լինի հստակ և շոշափելի։ Լիտվան և Հայաստանը կիսում են ընդհանուր պատմական կապեր և փորձառություններ։ Ինքը՝ Լիտվան, անցնելով  վերափոխման դժվարին ճանապարհ, հաջող բարեփոխումների օրինակ է: Մեր հաջողություններն ու քաղած դասերը մոտ են Հայաստանի համատեքստին, մենք շատ լավ հասկանում ենք միմյանց, ուստի Հայաստանին օգտակար փորձի փոխանցումն ու ներդրումը կա և առաջիկայում կմնա գլխավոր խնդիրներից մեկը։ Հայաստանը, Եվրոպական միության՝ որպես բարեփոխումների ծրագրի իրականացման և քաղաքացիական հասարակության ներգրավման հիմնական գործընկերոջ աջակցությամբ, ունի բոլոր հնարավորությունները Հարավային Կովկասում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջատարը դառնալու համար: Իհարկե, բարեփոխումների տեմպերի պահպանման կամ նույնիսկ ուժեղացման պայմաններում մենք շարունակում ենք հետևել, թե ինչպես է Հայաստանը վստահորեն բարձրանում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և թափանցիկության միջազգային տարբեր վարկանիշներով: Լիտվան պատրաստ է համագործակցել բոլոր մակարդակներում՝ ամրապնդելու Հայաստանի դիմադրողականության պատմական բեկման այս շատ բարդ փուլում։ Առանցքային բառը դիվերսիֆիկացիան է, և այս ոլորտում, իմանալով Լիտվայի դժվարին, բայց իր տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելու շատ արգասաբեր ուղին, էներգետիկան և այլ ոլորտները, միասին կարող ենք ավելին անել Հայաստանի ճկունության և ինքնիշխանության ամրապնդման համար:
GEV_3707.JPG (524 KB)
-Անցյալ տարի հոկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետություն այցելեց Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն։ Նա հայտարարեց, որ Լիտվան մտադիր է աջակցել Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների խորացմանը։ Լինելով կազմակերպության փորձառու անդամ երկիր, որն այս տարի նշում է իր անդամության 20-ամյակը՝ ինչպե՞ս կարող է Լիտվան նպաստել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների խորացմանը։
-Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում ԵՄ-ն ավելի շատ են տեսնում և քննարկում։ ԵՄ-ի ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանում նշանակում է մեծ աջակցություն կայուն ժողովրդավարությանը, կենսունակությանը, անվտանգությանն ու ինքնիշխանությանը և ամենակարևորը՝ խաղաղությանը Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում: Դրա համար մենք կոչ ենք անում ակտիվորեն օգտագործել ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող բոլոր գործիքները՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), որը շուտով կլրացվի ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր ծրագրով և Հայաստանում ԵՄ առաքելությամբ։ Ակնկալում ենք նաև, որ Հայաստանն աջակցություն կստանա խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով և կսկսի վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը:
Լիտվան ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հնարավորինս մերձեցման ամենաակտիվ աջակիցներից ու էնտուզիաստներից մեկն է, մենք հաստատապես հավատում ենք, որ Հայաստանը պատկանում է եվրոպական ընտանիքին և Հայաստանի ապագան կապված է Եվրոպական միության հետ: Մեր փորձը մեզ հուշում է, որ միշտ պետք է ունենալ մի փոքր ավելի մեծ հավակնություններ, քան երբեմն թույլ են տալիս հնարավորությունները․ մեր ճանապարհը դեպի Եվրոպա նույնպես ամենահեշտը չէր, բայց մենք միշտ դրա նշանակությունը տեսել ենք և հետևողականորեն հետևել ենք այդ ուղուն: Կարծում եմ, որ Եվրոպական ինտեգրման գաղափարը պետք է դառնա կենտրոնական և գերիշխող ինչպես Հայաստանի քաղաքական օրակարգում, այնպես էլ հասարակական կյանքում: Մենք միշտ խրախուսում ենք Հայաստանին երազելու, պլանավորելու և աշխատելու հարցում ավելի հավակնոտ լինել, և, իհարկե, առավելագույն նպատակը ԵՄ-ին հնարավորինս շուտ անդամակցելն է: Ամբիցիաները քաղաքական հռչակագիր չեն, այլ ավելի շուտ մշտական համբերատար և սպառիչ աշխատանք են ու ամբողջ պետության ու հասարակության ջանքերը: Ոմանք դա անվանում են տնային աշխատանք, և հենց այս տնային աշխատանքն է, որում Լիտվան իր ներդրումն է ունենում, օրինակ, աջակցելով Հայաստանի ներքին գործերի համակարգի բարեփոխումներին, առաջարկելով լավագույն փորձը շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում, ինչպես նաև այլ կարևոր բնագավառներում:
-Ամիսներ առաջ Եվրախորհրդարանը ճնշող մեծամասնությամբ ընդունեց ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության մասին բանաձև։ Այդ բանաձևով Եվրախորհրդարանը կոչ է արել նաև դիտարկել Հայաստանին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությունը։ Ըստ Ձեզ՝ որքանո՞վ է իրատեսական Հայաստանին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելը, և ինչպե՞ս կգնահատեք բուն բանաձևի ընդունումը։
-Հայաստանը ժողովրդավարական պետություն է, իսկ ժողովրդավարությունը մեր մայրցամաքում ունի շատ կոնկրետ հասցե ՝ Եվրոպական միություն։ Ես կարծում եմ, որ դեռ պատմական հնարավորություն կա նստել նույն եվրոպական գնացքն, այսպես կոչված, ԵՄ-ի հետ ասոցացված եռյակի՝ Ուկրաինայի, Մոլդովայի և, հուսով եմ՝ նաև Վրաստանի հետ։ Ես հիշում եմ Մերձբալթյան երեք պետությունների ինտեգրման գործընթացը ավելի քան 20 տարի առաջ։ Բալթյան երկրները նույնպես զարգացել են տարբեր տեմպերով, բայց մենք միավորվել ենք։ Ես հասկանում եմ, որ այսօր դա կարող է հանդուգն հնչել, բայց ես շատ լավ հիշում եմ լիտվական փորձը. Եվրոպայի գաղափարը անդամակցության ժամանակ համաճարակի նման պատեց Լիտվան, մենք բոլորս վարակվեցինք Եվրոպայի գաղափարով և այդպիսով իմունիտետ ձեռք բերեցինք տոտալիտարիզմի և սովետիզմի (ինչպես նաև, ի դեպ, օլիգարխացման) նկատմամբ։ Լիտվայի քայլը դեպի ԵՄ-ի անդամակցություն հիմնված էր նրա վրա, որ մենք հասկացել էինք, որ ԵՄ-ն այն տեղն է, որին մենք պատկանում ենք, քանի որ այս կազմակերպությունը ներկայացնում է ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության նույն արժեքները, որոնք մենք կիսում ենք։  Եկեք չթաքցնենք նաև այն, որ մենք ցանկացել ենք հասնել այդ նույն նորմերին, չափանիշներին և բարեկեցությանը։ Եվ ԵՄ-ին անդամակցության նախապատրաստման ողջ գործընթացը համապատասխան բարեփոխումներով ժամանակակից, արդյունավետ, կենսունակ պետության կառուցման, կառավարման նոր մեթոդների ներդրման, հանրային ծառայությունների որակի բարձրացման մասին էր: Հետահայաց կարող եմ վստահորեն ասել, որ այս գործընթացը լավագույնն էր, որ տեղի ունեցավ Լիտվայի հետ 20-րդ դարում: Եվ այսօր մենք շարունակում ենք մնալ ԵՄ-ի ամենամեծ աջակիցներն ու էնտուզիաստները։ Մենք հաջողության ենք հասել, և ես հավատում եմ, որ Հայաստանը նույնպես պետք է հաջողության հասնի։ Անդամակցության ձգտումն ինքնին արժեքավոր է: Այսպիսով, մենք ժամանակ չենք կորցրել, հեծանիվ չենք հորինել, այլ ընդունել ենք եվրոպական լավագույն փորձը։
GEV_3744.JPG (440 KB)
-Պարոն Պուլոկաս, 2020 թվականից սկսած՝ Ադրբեջանը շարունակում է ապակայունացնող գործողություններ ձեռնարկել Հարավային Կովկասում։ Քաջ հայտնի է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100 հազար հայ բռնի տեղահանվեց։ Ինչպե՞ս են այդ քայլերն ազդում տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի վրա։
Մեծ ողբերգություն էր, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հազարավոր բնակիչներ լքեցին իրենց տները, և այդ տեղահանությունը տեղի էր ունենում Լաչինի միջանցքի երկարատև արգելափակման ֆոնին: Մենք հասկանում ենք այն մարդկանց հուսահատությունը, որոնց կյանքը կոտրվել է, նրանք լքվել են նրանց կողմից, ում ժամանակին համարել են իրենց անվտանգության երաշխավորը: Հայաստանի կառավարությունը և ողջ ժողովուրդը բացառիկ համերաշխություն ցուցաբերեցին՝ ապաստան ապահովելու և բոլոր խնդիրները լուծելու գործում: Բազմաթիվ այլ երկրների հետ միասին Լիտվան մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերել։ Ես կարծում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է հնարավորություն ունենա անվտանգ վերադառնալ իրենց տներ։ Հարավային Կովկասում խաղաղությունը կարող է տիրել միայն բարեխիղճ բանակցությունների միջոցով, մինչդեռ պարտադրանքը երբեք ոչ մի լավ բանի չի հանգեցրել, իսկ մարդկանց ճակատագրերի հետ խաղալը, դրանք որպես գործիք օգտագործելը պարզապես արդարացի չէ: Սա վերաբերում է նաև բոլոր ձերբակալվածների վերադարձին, ինչը շատ կարևոր քայլ է վստահության վերականգնման ուղղությամբ։
-Սկսած 2021 թվականից՝ Ադրբեջանը մի քանի անգամ հարձակվել է Հայաստանի վրա՝ օկուպացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքները և նույնիսկ հիմա Ադրբեջանը հրաժարվում է իր զորքերը դուրս բերել այդ տարածքներից։ Ի՞նչ քայլեր կարող է և պետք է ձեռնարկի միջազգային հանրությունը, մասնավորապես Եվրոպական միությունը, որպեսզի ստիպի Ադրբեջանին դադարեցնել Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը:
-Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն առանցքային պայման է Հարավային Կովկասում կայունության և բարգավաճման համար: Մենք տեսնում ենք խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ հանձնառությունը և գնահատում ենք այդ ուղղությամբ ձեռնարկված հստակ քայլերը: Կասկած չկա, որ խաղաղ գործընթացը պետք է ավարտվի կայուն, համապարփակ, տևական խաղաղության հաստատմամբ և այն հարգելու՝ երկու կողմերի պարտավորությամբ, ի վերջո, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների հիման վրա սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի ավարտով․ այն նույն սահմանների, որոնք գոյություն ունեին ԽՍՀՄ փլուզման պահին, ինչպես նաև սահմանների երկայնքով տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմամբ։
Լիտվան հետևողականորեն աջակցում է խաղաղ բանակցություններում ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջնորդական ջանքերին։ Հարավային Կովկասում խաղաղությունը բխում է ողջ ժողովրդավարական հանրության շահերից։ Փոքր երկրների համար շահավետ ոչինչ չկա, երբ տարածաշրջանային խոշոր տերությունները փորձում են պահպանել իրենց մենաշնորհը։ Ահա թե ինչու հակամարտության լուծումը պետք է նորից միջազգայնացվի. որքան շատ է Եվրոպան ներգրավված, այնքան մեծ է հարգանքը կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի նկատմամբ:
Լիտվան ոչ միայն հաստատակամորեն հայտարարում է խաղաղ գործընթացին իր քաղաքական աջակցության մասին, այլև պատրաստ է կիսվել սահմանազատման և սահմանագծման իր դեռևս թարմ փորձով, քանի որ մենք առաջին երկրներից մեկն էինք, որը լիովին սահմանագծեց և սահմանազատեց իր բոլոր ցամաքային սահմանները Խորհրդային միության փլուզումից հետո: Կրկին, մենք ունենք յուրատեսակ փորձ, քանի որ անցել ենք երկար և բարդ բանակցային գործընթաց։ Մեր հարևանությունում էլ ամեն ինչ այդքան էլ պարզ չէ, բայց մեզ հաջողվել է այդ գործընթացներն ավարտել միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա, և այդ փորձառությունը կարող է օգտագործվել նաև Հարավային Կովկասում։
Կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն արտահայտի իր հստակ դիրքորոշումը և դատապարտի այն երկրների գործողությունները, որոնք չեն պահպանում միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքները: Մեզ համար Լիտվայում արժեքներն ընկած են արտաքին քաղաքականության հիմքում, և մեր վարքագիծը համապատասխանում է դրան։ Մենք պայքարում ենք հանուն այն երկրների, որոնք պայքարում են իրենց ազատության, անվտանգության և ժողովրդավարության համար։ Մենք նաև հասկանում ենք, որ Հարավային Կովկասի ճակատագիրը մեծապես կախված է իր երկրի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության համար Ուկրաինայի հերոսական պայքարի արդյունքից։ Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմը ցույց տվեց, որ Ռուսաստանն ամեն օր սպանում, ոչնչացնում և խախտում է միջազգային իրավունքի ցանկացած սկզբունք։ Այս համատեքստում շատ կարևոր է, որ Հայաստանը փորձում է դիվերսիֆիկացնել իր քաղաքական և անվտանգության գործընկերությունները, ինչպես նաև մարդասիրական աջակցություն է ցուցաբերում Ուկրաինային և բարձրացնում քաղաքական երկխոսության մակարդակը: Հայաստանն ինքը շատ լավ գիտի անկախության և ժողովրդավարության գինը։
GEV_3770.JPG (456 KB)
-Պարոն դեսպան, վերջին տարիներին շատ է խոսվել Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման անհրաժեշտության մասին։ Ադրբեջանը Հայաստանից պահանջում է այսպես կոչված ‹‹Զանգեզուրի միջանցքը››՝ սպառնալով ուժով ստանալ այն։ Ինչպե՞ս է  Լիտվան գնահատում Ադրբեջանի նման ագրեսիվ և չպատճառաբանված վարքագիծը։
-Աշխարհագրորեն Լիտվան Հայաստանի հետ նմանություններ ունի. Ռուսաստանի Դաշնության Կալինինգրադի մարզը, ինչպես և Ադրբեջանի Նախիջևանի մարզը, էքսկլավ է, որի համար կարևոր է հաղորդակցությունը երկրի հիմնական տարածքի հետ: Կրկին, ԵՄ-ին անդամակցությունը վճռորոշ դեր խաղաց նաև այս ոլորտում։ ԵՄ-ն, Լիտվան և Ռուսաստանը համաձայնեցրել են այսպես կոչված Կալինինգրադի տարանցման սխեման, և այժմ, նույնիսկ Ուկրաինայում ռուսական պատերազմի պայմաններում, մայրցամաքային Ռուսաստանի և Կալինինգրադի շրջանի բնակիչներն անցնում են Լիտվայի տարածքով: Մեզ հաջողվել է համաձայնեցնել երկու հիմնական բան, այն է՝ Լիտվայի լիակատար վերահսկողությունը նրա տարածքում և ճանապարհորդների համար առավելագույն հարմարավետությունը տարանցման ժամանակ՝ առանց ավելորդ խոչընդոտների։ Մենք բազմիցս կիսվել ենք մեր փորձով ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի հետ։ Կարծում եմ, որ այս այսպես կոչված պարզեցված տարանցիկ մոդելի որոշ տարրեր կարող են օգտակար լինել Հայաստանում մարդկանց տեղաշարժը կարգավորելու համար։ Ի վերջո, սա եվրոպական փորձն է և հաջողության մոդելը: Ինչ վերաբերում է հռետորաբանությանը, մենք հասկանում ենք դրա կարևորությունը և ‹‹տարանցիկ›› տերմինն ավելի կնախընտրեինք, քան ‹‹միջանցք››-ը: Ի վերջո, մենք ապրում ենք 21-րդ դարում։
-Ի պատասխան ադրբեջանական կողմի այս հայտարարությունների՝ նախորդ տարի Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնել է ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախագիծը: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս նախաձեռնության վերաբերյալ և ինչպե՞ս է Լիտվան տեսնում խաղաղությունը Հարավային Կովկասում:
-Այս գաղափարն իսկապես տրամաբանական է և հասկանալի, այն փորձ է վերականգնել հարևան երկրների միջև ֆունկցիոնալ համագործակցությունն՝ օգտագործելով առկա և ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքները: Տարածաշրջանային տրանսպորտային զարկերակները և գլոբալ տրանսպորտային կապերը պետք է գործեն Հայաստանում ևս։ Նրանք պետք է աշխատեն բոլոր ուղղություններով և բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար: Գուցե, նույնիսկ իմաստ ունի ընդլայնել նախագիծը՝ ներառելով խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր և այլն: Ի վերջո, դա ձեռնտու կլիներ բոլորին։ Դա կխթաներ ամբողջ տարածաշրջանի տնտեսական աճը, ինչպես նաև առևտուրն ու միջսահմանային համագործակցությունը: Սակայն նման նախագծի իրականացումը կպահանջի տարածաշրջանային բոլոր գործընկերների ներգրավումը։ Հուսով եմ, որ ԵՄ-ն կկարողանա որոշակի խթան առաջարկել, որպեսզի նրանք (խմբ․ տարածաշրջանային բոլոր գործընկերները) նույնպես ընդունեն բաց հաղորդակցության գաղափարը։
Տնտեսական կապերի և փոխադարձ առևտրի զարգացումը սովորաբար հանգեցնում է էլ ավելի խորը համագործակցության և փոխվստահության աճի, ինչը խաղաղության հիմքն է: Հարավային Կովկասն ունի բոլոր հնարավորությունները՝ դառնալու ամենաարագ զարգացող և բարգավաճող տարածաշրջաններից մեկը։ ԵՄ-ն կարող է նաև իր ներդրումն ունենալ տարածաշրջանում կոմունիկացիոն կապերի վերականգնման և ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնության իրականացման գործում:
-Անդրադառնանք տնտեսական համագործակցությանը Հայաստանի և Լիտվայի միջև. որքա՞ն է եղել երկու երկրների միջև առևտրի ծավալը 2023 թվականին, ի՞նչ միտումներ են նկատվում երկկողմ արտահանման և ներմուծման շուկաներում:
-Լիտվայի և Հայաստանի միջև առևտրի վերաբերյալ առկա տվյալները շատ տարբեր են։ Մենք պատկանում ենք երկու տարբեր առևտրային բլոկների՝ ԵՄ-ին և Եվրասիական տնտեսական միությանը, հետևաբար, վերաարտահանումը տարբեր կերպ է արտացոլվում մեր վիճակագրության մեջ։ Լիտվական տվյալներով՝ անցած տարվա 9 ամիսների ընթացքում երկկողմ առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 100 մլն եվրո, մինչդեռ դրանից միայն մի փոքր մասն են կազմել լիտվական ծագման ապրանքները: Առևտրատնտեսական համագործակցության մակարդակը չի համապատասխանում ակտիվ քաղաքական երկխոսության մակարդակին, ուստի մենք շատ անելիքներ ունենք փոխշահավետ տնտեսական կապերն ընդլայնելու և ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը կայուն տնտեսական հարաբերությունների վերափոխելու համար: Միևնույն ժամանակ, իհարկե, շատ կարևոր է, որ առևտրային հարաբերությունները չօգտագործվեն պատժամիջոցները շրջանցելու համար։
GEV_3721.JPG (511 KB)
-Պարոն Պուլոկաս, ո՞ր ոլորտներն են առավել մեծ հետաքրքրություն ներկայացնում Հայաստանի և Լիտվայի հարաբերություններում, և ի՞նչ պետք է անեն երկու երկրները տնտեսական կապերի զարգացման համար:
-Լավ հեռանկարներ ունեն ինչպես ավանդական առևտրի ոլորտները, ինչպիսիք են սննդամթերքը, խմիչքը կամ զբոսաշրջային ծառայությունները, այնպես էլ բարձր տեխնոլոգիականը, որն աճի տպավորիչ տեմպեր է ցույց տալիս: Ինչ վերաբերում է առևտրային փոխանակումներին, ապա հիմնական խնդիրը մնում է թանկարժեք և բարդ լոգիստիկան։ Վիլնյուսի և Երևանի միջև ուղիղ չվերթն իսկապես օգտակար կլինի մեր ամենօրյա համագործակցության համար։
-Պարոն դեսպան, առաջիկայում Լիտվայից Հայաստան բարձրաստիճան այցեր նախատեսվու՞մ են:
-Նախորդ տարի տեղի ունեցավ պատմական այց. Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ տիկին Ինգրիդա Շիմոնիտեն առաջին անգամ այցելեց Հայաստան: Հայաստանի վարչապետը ևս մի քանի տարի առաջ այցելեց Լիտվա, երկրների նախագահները ևս վերջին մի քանի տարիների ընթացքում փոխայցելություններ են կատարել, տարբեր հաստատությունների փոխայցելությունները շարունակվում են կանոնավոր կերպով: Ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահն (խմբ․ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան) այցելել էր Լիտվա։ Այս տարվա գարնանը տեղի ունեցան մի քանի նախարարական այցելություններ Վիլնյուս և Երևան:
-Շնորհակալություն հարցազրույցի հնարավորություն ընձեռելու համար:  Կցանկանայի՞ք ինչ-որ բան հավելել:
-Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը Լիտվայում շատ ընկերներ ունի, և վերջին տարիներին այդ շրջանակն արագորեն ընդլայնվում է։ Պատմականորեն մեր ժողովուրդները միշտ չափազանց մոտ են եղել՝ սկսած միջին դարերից և մեր անկախության շարժումների միջև սերտ համակարգումից: Մենք հասկանում և համակրում ենք միմյանց փորձառությունները: Լիտվացիները մեծ համակրանքով են վերաբերվում Հայաստանի՝ հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնելու և Արևմուտքի հետ մերձենալու ջանքերին։ Դա ոչ միայն զգացողություն է, այլև ակտիվ աջակցությամբ դրան նպաստելու հստակ պատրաստակամություն: Ցանկացած դեսպանի համար նման միջավայրը շատ բարենպաստ է, ուստի մենք պետք է առավելագույնս օգտագործենք այդ հնարավորությունը։ Հայաստանում գտնվելու իմ մեկնարկից հետո ես մշտապես հանդիպում եմ բաց և անկեղծ մարդկանց, ովքեր լի են բարյացկամությամբ, նոր գաղափարներով և ընդհանուր արժեքներին հետևելու ձգտումով: Ես շատ շնորհակալ եմ իմ երկրի հանդեպ հայերի վերաբերմունքի և ջերմ զգացմունքների համար։ Իր հերթին Լիտվան կշարունակի աջակցել Հայաստանին՝ կենսունակության բարձրացման, ժողովրդավարության պաշտպանության և ԵՄ-ի հետ ավելի սերտ երկխոսության հաստատման գործում: Մենք հիանում ենք հայ ժողովրդի հաստատակամությամբ՝ վճռականորեն պաշտպանելու իր ժողովրդավարական ընտրությունը՝ չնայած բոլոր մարտահրավերներին․ սա միայն ապացուցում է, որ մեր երկրները շարժվում են մեկ ուղղությամբ, և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքներն այդ հարաբերությունների կարևորագույն հիմքն են։

We see Armenia's sincere commitment to achieving peace - Lithuanian Ambassador's interview
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS.Peace between Armenia and Azerbaijan is the key prerequisite for a stable and prosperous South Caucasus. We see Armenia's sincere commitment to peace and appreciate clear steps undertaken in that direction. There is no doubt that the peace process must end with a sustainable, comprehensive, lasting peace and a commitment of both sides to respect it, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lithuania to Armenia, Andrius Pulokas, said in an interview with Armenpress.
The interview has addressed Armenia-Lithuania relations, prospects for the development of relations between the two countries, Lithuania's views on the current situation in the South Caucasus, as well as the rapprochement of Armenia-European Union relations, Lithuania's possible role in it, and other issues.
- Mr. Ambassador, Armenia and Lithuania have always had warm and friendly relations. How would you assess the present level of political dialogue between the two countries and what important points would you highlight?
The political dialogue is very intense and has been increasingly active since Armenia’s Velvet revolution of 2018. The main challenge is to maintain the pace and provide concrete content – every political process must be focused on a result that must be clear and tangible. Lithuania and Armenia share common historical connections and experiences. Having walked the difficult path of transformation itself, Lithuania is an example of successful reforms. Our successes and lessons learnt are close to the context of Armenia, we understand each other very well, thus the transfer and implementation of experience useful to Armenia is and will remain one of the main tasks in the near future.
Armenia, with the support of the EU as the main partner for the reform agenda and the involvement of civil society, has every opportunity to become the leader in democratic reforms in the South Caucasus. Of course, provided the pace of reforms is maintained or even strengthened, and we continue seeing Armenia confidently climbing up different international democracy, rule of law, transparency rankings. Lithuania is ready to cooperate at all levels in order to strengthen Armenia's resilience at this very difficult stage of historical turning point. The key word is diversification, and in this area, knowing Lithuania's difficult but very fruitful path in diversifying its economy, energy, and other areas, together we could do more to strengthen Armenia's resilience and sovereignty.
GEV_3707.JPG (524 KB)
- Last year, in October, the Prime Minister of the Republic of Lithuania Ingrida Šimonytė visited the Republic of Armenia. She announced that Lithuania intends to support the deepening of relations between Armenia and the European Union. Being an experienced member country celebrating its 20th anniversary at the organization this year, how could Lithuania contribute to the deepening of relations between Armenia and the EU?
I am very happy that the EU is being seen and discussed more and more in Armenia. Active involvement of the EU in Armenia means more support for sustainable democracy, resilience, security and sovereignty, and most importantly - peace in the entire South Caucasus region. For this, we call for the active use of all the instruments provided by the EU: the CEPA agreement, which will soon be supplemented by the new EU-Armenia partnership agenda, and the EU mission in Armenia. We also expect Armenia to receive support through the European Peace Facility, and to start a dialogue on visa liberalization.
Lithuania is one of the most active supporters and enthusiasts of Armenia’s rapprochement – as close as possible – with the EU, we firmly believe that Armenia belongs to the European family, and Armenia’s future lies in the European Union. Our experience tells us that one should always have a little more ambition than the possibilities sometimes seem to allow – our path to Europe was not the easiest one either, but we always saw the meaning in it and consistently followed that path. I believe that the idea of European integration should become central and dominant both in Armenia’s political agenda and in public life. We always encourage Armenia to be more ambitious in dreaming, planning and working and the maximum ambition is of course EU membership, as soon as possible. Ambition is not a political declaration, but rather the constant patient and tiring work, and the efforts of the entire state and society. Some call it homework, and it is precisely this homework that Lithuania contributes to, for example, in supporting reform of Armenia's internal affairs system, offering the best practice in the field of environment, as well as in other important sectors.
- Months ago, the European Parliament overwhelmingly adopted a resolution on the need for closer ties between the EU and Armenia and a peace agreement between Armenia and Azerbaijan. With that resolution, the European Parliament also called to consider the possibility of granting Armenia the status of a candidate for EU membership. In your opinion, how realistic is it to grant Armenia the status of a candidate for EU membership, and how would you evaluate the adoption of that resolution itself?
Armenia is a democratic state, and democracy on our continent has a very specific address - the EU. I would think that there is still a historical chance to jump on the same European train together with the so-called EU-Associated trio – Ukraine, Moldova, and hopefully Georgia as well. I remember the integration process of three Baltic States, more than 20 years ago. The Baltic countries also moved at different speeds, yet we joined. I understand that it may sound bold today, but I remember Lithuanian experience very clearly - the idea of Europe at the time of accession had taken over Lithuania like a virus, we all got infected by the idea of Europe and thus gained immunity to totalitarianism and Sovietism (as well as oligarchisation, by the way). Lithuania's move towards EU membership was based on the understanding that the EU is where we belong, because this organization represents the same values of democracy and the rule of law, which we share, and – let us not hide that as well – the same norms, standards and the level of prosperity we wanted to reach. And the whole process of preparation for the EU accession with related reforms, was about constructing a modern, effective, resilient state, taking over new methods of governance, raising the quality of public services. Looking back, I can confidently say that this process was the best thing that happened to Lithuania in the 20th century. Still today we are the biggest supporters and enthusiasts of the EU. We succeeded, and I believe, Armenia must succeed as well. Aspiring for membership is valuable in itself. So, we did not waste time, we did not reinvent the wheel, we adopted the best European experience.
GEV_3744.JPG (440 KB)
- Mr. Pulokas, since the 2020, Azerbaijan continues to take destabilizing actions in the region of South Caucasus. It is well known that as a result of an ethnic cleansing perpetrated by Azerbaijan in September of 2023 more than 100 of thousands of Armenians of Nagorno-Karabakh were forcibly displaced. How do these steps influence the peace agenda in the region?
This was a great tragedy, with thousands of Nagorno Karabakh residents fleeing their homes, and this displacement taking place against the backdrop of a lengthy blockage of the Lachin corridor. We understand the frustration and disappointment of people whose lives have been broken, abandoned by those whom they had once considered the guarantor of their security. Armenia’s government and all the people have demonstrated a unique solidarity in ensuring shelter and dealing with all the problems. Along with many other countries, Lithuania provided humanitarian aid. I believe that the people of Nagorno Karabakh should have the opportunity to return safely to their homes. Peace can only prevail in the South Caucasus through good-faith negotiations, while coercion has never led to any good, and playing with people's destinies, using them as a tool is simply not justifiable. This also applies to the return of all the detainees, which is a very important step towards restoring trust.
- Beginning from 2021, Azerbaijan has attacked Armenia several times occupying Armenia’s sovereign territories, even now, Azerbaijan refuses to withdraw its troops from those territories. What kind of steps can and should be taken by the international community, particularly the European Union, to force Azerbaijan to stop the aggressive policy against Armenia?
Peace between Armenia and Azerbaijan is the key prerequisite for a stable and prosperous South Caucasus. We see Armenia's sincere commitment to peace and appreciate clear steps undertaken in that direction. There is no doubt that the peace process must end with a sustainable, comprehensive, lasting peace and a commitment of both sides to respect it, with eventually completed process of border delimitation and demarcation, based on internationally recognized borders – the same borders which existed at the moment of the dissolution of the USSR, - and with the opening of regional communications across all the borders.
Lithuania consistently supports the mediation efforts of the EU and the US in peace negotiations. Peaceful South Caucasus is in the interest of the entire democratic community. There is nothing beneficial for small countries when larger regional powers try to maintain their monopoly. This is why conflict resolution must be re-internationalized – more Europe means more respect for the rules-based international order.
Lithuania not only firmly expresses its political support for the peace process, but also is ready to share its still fresh experience on border delimitation and demarcation, as we were one of the first countries to fully delimit and demarcate all its land borders after the collapse of the Soviet Union. Again, we have a unique experience, as we went through a long and difficult negotiations process. Our neighborhood is not very easy as well, yet we managed to complete those processes based on the principles of international law, and this practice can be used in South Caucasus as well.
It is important that the international community expresses its clear position and condemns the actions of countries that do not respect the core principles of international law. For us in Lithuania, values are at the heart of the foreign policy, and we behave accordingly. We fight for the countries that are striving for their freedom, security, and democracy. We also realize that the fate of the South Caucasus depends greatly on the outcome of Ukraine's heroic struggle for its country's sovereignty and territorial integrity. Russia's war in Ukraine has shown that Russia kills, destroys, and breaks any principles of international law daily. In this context, it is very important that Armenia is trying to diversify its political and security partnerships as well as providing humanitarian support to Ukraine and activating the level of political dialogue. Armenia itself knows very well the price of independence and democracy.
GEV_3770.JPG (456 KB)
-Mr.Ambassador, in recent years there has been a lot of talks about the need to unblock the regional communications in the South Caucasus. Azerbaijan demands the so-called “Zangezur corridor” from Armenia by threatening at the same time to get it by force. How would Lithuania assess such an aggressive and unprovoked behavior of Azerbaijan?
Lithuania geographically has similarities with Armenia: the Kaliningrad region of the Russian Federation, like the Nakhichevan region of Azerbaijan, is an exclave for which communication with the mainland country is important. Again, the accession to the EU played a crucial role in this area as well. The EU, Lithuania and Russia agreed on the so-called Kaliningrad transit scheme, and now, even in the conditions of the Russian war in Ukraine, mainland Russia’s and Kaliningrad region’s residents travel through the territory of Lithuania. We managed to harmonize two main things, namely full control of Lithuania in its territory and maximum convenience for travelers to transit without unnecessary obstacles. We have repeatedly shared our experience with both Yerevan and Baku. I believe that some elements of this so-called simplified transit model could be useful in regulating the movement of persons in Armenia. After all, it is a European experience and a model of success. As regards the rhetoric, we understand its importance, and we would prefer the term “transit” rather than “corridor”. After all, we are in the 21st century.
In response to these claims of the Azerbaijani side, last year the Government of Armenia initiated the “Crossroads of Peace” project. What is your opinion on this initiative and how does Lithuania see the peace in the region of South Caucasus?
This idea is indeed logical and understandable, it is an effort to restore functional cooperation among the neighboring countries, using the existing and future transport infrastructure. Regional transport arteries and global transport links must also operate in Armenia. They must work in all directions and for all modes of transport. It might even make sense to expand the project to include pipelines, power lines, etc. After all, it would be beneficial for everyone, it would stimulate the economic growth of the entire region, as well as trade and cross-border cooperation. However, implementation of such a project would require engagement of all the regional partners. I hope that the EU can offer certain stimulus for them to also accept the idea of open communications.
The development of economic ties and mutual trade usually leads to even deeper cooperation and increase of mutual trust, which is the basis for peace. The South Caucasus has every opportunity to become one of the fastest growing and prosperous regions. The EU could also contribute to the restoration of communication links in the region and the implementation of the Crossroads for Peace initiative.
GEV_3721.JPG (511 KB)
- Economic cooperation between Armenia and Lithuania: What was the trade volume between the two countries in 2023? What trends are seen in the bilateral export and import markets?
The available data on trade between Lithuania and Armenia are very different. We belong to two different trade blocs - EU and EEU, therefore re-exports are seen differently in our statistics. According to Lithuanian data, in 9 months of the last year, bilateral trade amounted to over 100 million EUR, yet only a small part were goods of Lithuanian origin. The level of economic-trade cooperation does not match the level of active political dialogue, so we will have to do a lot to increase mutually beneficial economic links and to transform intensive political dialogue into sustainable economic relations. At the same time, of course it is key that trade relations are not exploited to circumvent sanctions.
- Mr. Pulokas, which economic areas are of greatest interest in the relations between Armenia and Lithuania, and what should the two countries do to develop economic ties?
Both traditional trade areas such as food products, beverages, or tourism services, as well as high-tech sectors demonstrating impressive growth rates, have good prospects. For trade exchanges, the main challenge remains expensive and complex logistics. A direct flight between Vilnius and Yerevan would be truly beneficial for our daily cooperation.
- Mr. Ambassador, are there any planned high-level visits from Lithuania to Armenia in the near future?
Last year, a historic visit took place – the Prime Minister of the Republic of Lithuania Ms Ingrida Šimonytė visited Armenia for the first time.The Prime Minister of Armenia also visited Lithuania a few years ago, the Presidents of the countries also exchanged visits in the last few years, the exchange of visits of various institutions continues on a regular basis. Just a few weeks ago Speaker of the Armenian Parliament visited Lithuania. This spring, several ministerial visits to Vilnius and Yerevan took place.
- Thank you for the interview opportunity. Is there anything else you would like to add?
It's no secret that Armenia has many friends in Lithuania and this circle has been expanding rapidly in recent years. Historically, our nations have always been extremely close, starting with the Middle Ages and close coordination between our independence movements. We understand and sympathize with each other's experiences. Lithuanians feel great sympathy for Armenia's effort to diversify its relationships and move closer to the West. It is not only a feeling, but also concrete willingness to contribute with proactive support.
For any ambassador, such an environment is very favorable, so we must make the most of this chance. After starting my term in Armenia, I constantly meet open and sincere people who are full of benevolence, new ideas and striving to pursue shared values. I am very grateful for the attitude and warm feelings of Armenians towards my country. For its part, Lithuania will continue to support Armenia in its efforts to increase resilience, protect democracy and establish a closer dialogue with the EU.
We admire the perseverance of the Armenian people to firmly defend your democratic choices, despite all the challenges - this only proves that our countries are moving in the same direction, and shared democratic values are the most important foundation of this relationship.