Ներողություն եմ խնդրում հիմնադրամի բոլոր նվիրատուներից. Արա Վարդանյանի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի արդեն նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը հրաժարականի իր հայտարարության մեջ ներողություն է խնդրել հիմնադրամի բոլոր նվիրատուներից: Նա հայտնել է, թե խորը ցավ է ապրում, որ ակամայից ստվերվեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի անունը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Սիրելի´ հայրենակիցներ,
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նկատմամբ համազգային վստահությունը և բարի համբավը վեր է ամեն ինչից, որևէ անհատի վարքից ու նախասիրություններից: Ես այս գիտակցումով եմ 9 տարի ղեկավարել համայն հայության ներուժը միավորող ամենախոշոր կառույցը: Երեկ ես ներկայացրել եմ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնից հրաժարականի դիմում` քաջ գիտակցելով, որ իմ հետագա պաշտոնավարումը կվնասի Համահայկական հիմնադրամի հեղինակությանը, ինչն անձամբ ինձ համար անթույլատրելի է:
Խորը ցավ եմ ապրում, որ ակամայից ստվերվեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի անունը:
Սիրելի ժողովուրդ, ուզում եմ ներողություն խնդրել բոլորիցդ, Հիմնադրամի բոլոր նվիրատուներից` մեծ ու փոքր, թոշակառու և խոշոր բարերար, աշխարհասփյուռ տեղական մարմինների ներկայացուցիչներից, Հիմնադրամի բոլոր նվիրյալներից: Հիմնադրամի բոլոր հանգանակություններն ունեցե´լ են և ունե´ն իրենց հասցեագրված նշանակությունը, այն է` մեր հայրենիքի շենացումը, Արցախում և Հայաստանում դպրոցների, մանկապարտեզների, հիվանդանոցների, ճանապարհների, տների, մշակութային օջախների կառուցումն ու վերակառուցումը: Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ և Արցախի Հանրապետության իշխանություններին սերտ համագործակցության, իսկ բոլոր բարերարներին ու նվիրատուներին՝ մեր հայրենիքի շենացման գործում գործուն մասնակցություն ունենալու համար»:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա հուլիսի 2-ին յուրացումներ կատարելու, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպության ծառայողի կողմից լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով բերման էր ենթարկվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Արա Վարդանյանը: Փաստական հանգամանքների ճնշման ներքո Վարդանյանը խոստովանել էր, որ տնօրինելով հիմնադրամին տրամադրված 25 միլիոն դրամի վարկային գծով բանկային քարտը, դրա միջոցներն օգտագործել է անձնական նպատակներով, այդ թվում դրանք ուղղելով տարբեր առցանց խաղատներում խաղադրույքներ կատարելուն:
Ավելի ուշ Արա Վարդանյանը 1 մլն դրամ գրավի դիմաց նրա խափանման միջոցը փոխվել էր և նա ազատ էր արձակվել:

YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. Ara Vardanyan, the former executive director of the Hayastan All Armenian Fund who resigned yesterday, has released a statement apologizing from all donors of the fund.
Vardanyan, who stepped down after authorities revealed he had been misappropriating funds of the charity organization for personal goals and even online gambling, said he deeply regrets that he has unwillingly compromised the reputation of the Hayastan All Armenian Fund.
“Yesterday I tendered my resignation as executive director of the Hayastan All Armenian Fund, clearly realizing that my further tenure will damage the Fund’s reputation, which is inadmissible for personally myself”, he said.
“Dear people, I would like to apologize to all of you, to all donors of the Fund, small and big, pensioners and major philanthropists, representatives of local bodies of the worldwide Diaspora, all devotees of the Fund. All donations of the Fund had and have their addressed significance, which is the prosperity of our country, construction and reconstruction of schools, kindergartens, hospitals, roads, homes and cultural structures in Artsakh and Armenia. I thank the governments of Armenia and Artsakh for close cooperation, and all philanthropists and devotees for their practical participation in the [development] of our country,” he said.
Vardanyan was detained by national security agents on July 2 in suspicion of embezzling the fund’s finances. During interrogation, Vardanyan admitted to misusing the fund’s credit card for personal goals, including online gambling. He was placed under arrest but later released on a 1,000,000 dram bail.