ՍԾՏՀԿ-ի հարթակը քաղաքականացնելու փորձերը բացասաբար են ազդում բազմակողմ տնտեսական համագործակցության վրա. ԱԳ նախարարի ելույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 38-րդ հանդիպմանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ելույթն ամբողջությամբ.
Պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ Երևանում արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 38-րդ հանդիպմանը: Սա Կազմակերպությունում Հայաստանի 5-րդ նախագահությունն է՝ ՍԾՏՀԿ կազմավորումից ի վեր: Այս նախագահությունը հատուկ է նրանով, որ համընկել է այն շրջանին, երբ մենք նշում ենք ՍԾՏՀԿ կանոնադրության ստորագրման 20-ամյակը: Այս հոբելյանը պատեհ հիշեցում է Կազմակերպության ուղենշային սկզբունքներին և նպատակներին մեր հանձնառության մասին: Ես վերահաստատում եմ Հայաստանի նոր կառավարության հանձնառությունը՝ լիարժեք կիրառելու ՍԾՏՀԿ ներուժը տարածաշրջանային տնտեսական և առևտրային համագործակցության խթանման ու մեր կազմակերպության կանոնադրական նպատակների արդյունավետ իրականացման նպատակով:
Այս նպատակներն ընկած էին նաև մեր նախագահության հիմքում: Անցած վեց ամիսների ընթացքում մենք անցկացրել ենք Ավագ պաշտոնյաների հանձնաժողովի երկու հանդիպում, աշխատանքային խմբերի 14 հանդիպում և Կրթության և զբոսաշրջության հարցերով երկու նախարարական հանդիպում: Վերջապես, գրեթե 6 տարվա քննարկումներից հետո, ընդունվել է Կանաչ էներգիայի ռազմավարությունը: Սևծովյան նախագծերի զարգացման ղեկավար կոմիտեն ընդունել է Հայաստանի կողմից առաջարկված՝ Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների և փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության վերաբերյալ նախագիծը:
Հանդիսանալով ՍԾՏՀԿ տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների աշխատանքային խմբի համակարգող երկիր և ունենալով տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների ու ծրագրավորման ոլորտում զգալի կարողություններ՝ Հայաստանը հետևողականորեն խրախուսում է այս բնագավառում անդամ պետությունների միջև նպատակաուղղված համագործակցությունը: 2019թ. Հայաստանը կհյուրընկալի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը: Մենք հրավիրում ենք ՍԾՏՀԿ անդամ պետություններին օգտվել այս հնարավորությունից՝ կիսվել և փոխադարձաբար օգուտ քաղել մեր հավաքական փորձից և առավել ընդլայնել այս բնագավառում տարածաշրջանային ամուր համագործակցությանը:
Զբոսաշրջության կայուն զարգացումը նշանակալի ներուժ է կրում ՍԾՏՀ տարածաշրջանում համագործակցության համար: Հայաստանը նախաձեռնել է «Գինու զբոսաշրջությունը Մետաքսե ճանապարհին» նախագիծը և հետամուտ է դրա իրականացմանը նաև ՍԾՏՀԿ - Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպություն համագործակցության շրջանակներում: Նախագիծն արդեն իսկ վայելում է ՍԾՏՀԿ որոշ անդամ պետությունների աջակցությունը: Մյուսներին ևս կոչ ենք անում միանալ:
Համագործակցության ձեռնարկատիրական հարթության շրջանակում Հայաստանը կարևորում է ՍԾՏՀԿ տնտեսական համայնքի շրջանակներում առավել ամուր ներգրավվածությունը, գործարար փոխհարաբերություններում փոքր և միջին ձեռնարկությունների խթանումը և աջակցությունը:
Մենք նաև հավատացած ենք, որ ՍԾՏՀԿ 2012թ․ տնտեսական օրակարգն ունի վերանայման և համաշխարհային տնտեսական ներկայիս միտումներին հարմարեցման կարիք։ Այս առումով ՍԾՏՀԿ ինստիտուցիոնալ ներուժը իրատեսական գնահատման կարիք ունի։ Որպես միջազգային կազմակերպություն՝ ՍԾՏՀԿ-ն միակը չէ, որ անցնում է բարեփոխումների միջով: Մենք բոլորս կարիք ունենք առավել արդյունավետ և գործուն կազմակերպության։ Այնուամենայնիվ, բարեփոխումների գործընթացը չի նշանակում Կազմակերպության հիմնական նպատակների վերաշարադրում։ Հավատացած ենք, որ ՍԾՏՀԿ արդյունավետության բարձրացման համար մենք պետք է ձեռնարկենք արդյունքին միտված գործնական և իրատեսական միջոցներ, որպեսզի հասնենք վերջին գագաթաժողովի հռչակագրում ամրագրված ռազմավարություններին և ՍԾՏՀԿ հանրությանը, որպես այդպիսին, ընձեռենք շոշափելի օգուտներ:
Որոշ անդամ պետությունների կողմից ՍԾՏՀԿ-ի հարթակը չարաշահելու և քաղաքականացնելու շարունակական փորձերը բացասաբար են ազդում ոչ միայն տարածաշրջանում բազմակողմ տնտեսական համագործակցության, այլև Կազմակերպության առանցքային հիմքերի վրա։ Նման փորձերը խարխլում են ՍԾՏՀԿ` որպես տարածաշրջանային տնտեսական արդյունավետ կազմակերպության նկատմամբ վստահությունը։ Մենք պետք է վճռականորեն կանխենք այդպիսի վտանգավոր միտումները, այդ թվում՝ ՍԾՏՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում, որը պետք է աջակցի կազմակերպության առանցքային նպատակների իրականացմանը՝ ՍԾՏՀԿ-ի մնացած կառույցներից անկախ զուգահեռ գործունեությամբ զբաղվելու փոխարեն։ Բացի այդ, բաց սահմանները, ապաքաղաքականացված, անկաշկանդ, ազատ և ընդգրկուն տարածաշրջանային համագործակցությունը, որպես այս կազմակերպության առանցքային նպատակներ, նույնպես կարևոր պայմաններ են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության խթանման համար։
ՍԾՏՀ-ի շրջանակներում տնտեսական համագործակցությունն ավելի կշահի տարածաշրջանային այլ կազմակերպությունների ու ինտեգրացիոն հարթակների հետ փոխգործակցությունից։ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է, որը տալիս է մաքսային ազատ մուտքի հնարավորություն դեպի ավելի քան 180 միլիոն սպառող ունեցող շուկա։ Հայաստանն ունի նաև ամուր և ընդլայնվող համագործակցային հարաբերություններ Եվրոպական միություն հետ, որի իրավական հիմքը Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն է։ Այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովը։ Գագաթաժողովի շրջանակներում հյուրընկալելու ենք նաև Ֆրանկոֆոն գործարար ֆորումը, որն ամուր հարթակ կդառնա աշխարհի 80 երկրներից ժամանած տարածաշրջանային ու համաշխարհային բիզնես դերակատարների, կառավարական և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար։ Անշուշտ, մենք ակնկալում ենք նաև ՍԾՏՀԿ մեր գործընկերների և նրանց գործարար շրջանակների մասնակցությունն այս ֆորումին։
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանում և շնորհավորում բոլորիս ՍԾՏՀԿ Կանոնադրության ստորագրման 20-ամյակի կապակցությամբ: Այժմ մեծ հաճույքով խոսքը կփոխանցեմ ՍԾՏՀԿ Մշտական միջազգային քարտուղարության գլխավոր քարտուղարին»:

Attempts to abuse and politicize BSEC platform negatively affect multilateral economic cooperation, Armenian FM says at Yerevan ministerial meeting
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Armenia’s minister of foreign affairs Zohrab Mnatsakanyan has delivered remarks at the 38th Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC), the foreign ministry said.
Below is the full transcript of the minister’s speech, as provided by the MFA:
Secretary General,
I warmly welcome you in Yerevan at the 38th Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs [of BSEC]. This is Armenia’s 5th chairmanship of the Organisation since its inception. What makes this one special is that we have the privilege of the chairmanship while we celebrate the 20th anniversary of the signing of our BSEC Charter. This anniversary is a pertinent reminder of our commitment to the guiding principles and objectives of our Organisation. I reiterate the commitment of the new Government of Armenia to the full use of the potential of the BSEC for the promotion of regional economic and commercial co-operation and advancing the effective implementation of the statutory objectives of our organisation.
These objectives were also at the heart of our chairmanship. Over the past six months we held two meetings of the Committee of Senior Officials, 14 meetings of working groups and two Ministerial Meetings on Education and Tourism. The Green Energy Strategy was finally adopted, following the nearly six years of deliberations. The Steering Committee of the Black Sea Project Promotion Facility adopted a project proposed by Armenia on Information and Communication Technologies and the Small and Medium Enterprises.
As a Country-Coordinator of the BSEC Working Group on Information and Communication Technologies and with considerable capacity for ICTs and software development, Armenia has been consistently promoting result-oriented cooperation among the member states in this field. In 2019 Armenia will host the World Congress on Information Technologies. We invite the BSEC member states to make use of the opportunity to share and mutually benefit from our collective experiences and further advance robust regional cooperation in this field.
The sustainable tourism development bears considerable potential for co-operation in the BSEC area. Armenia has initiated the “Silk Road Wine Trail” project and promotes its implementation also through the BSEC-UNWTO cooperation framework. The project already enjoys the support of some BSEC member states. We encourage others to join.
Within the entrepreneurial dimension of cooperation, Armenia attaches importance to the stronger engagement, promotion and support to small and medium-sized enterprises in business interactions within the BSEC economic community.
We also believe that the BSEC economic agenda 2012 needs to be reviewed and adapted to the present global economic trends. In this regard, the BSEC institutional potential needs realistic assessment. As an international organization, BSEC is not unique in undergoing reforms. We all need a more effective and streamlined organization. Yet, the reform process does not mean rewriting the core objectives of the Organization. We believe that in order to improve the efficiency of BSEC we need to undertake result oriented, practical and realistic measures in order to achieve the strategies as stipulated in the latest Summit Declaration and to deliver tangible benefits for the BSEC community as a whole.
Persistent attempts by some Member States to abuse and politicize the BSEC platform not only negatively affect the multilateral economic cooperation in the region, but also the core foundations of the Organization. Such attempts undermine the credibility of the BSEC as an effective regional economic Organization. We should resolutely prevent such dangerous trends, including within the BSEC Parliamentary Assembly, which has to support the core goals of the Organization rather than to engage in parallel activities independently from the rest of the BSEC. Furthermore, open borders, depoliticised, unconstrained, free and inclusive regional economic cooperation as the key objectives of this organisation, are also important requisites for the promotion of regional stability and peace.
Economic cooperation within the framework of BSEC will further benefit from interactions with other regional organizations and integration platforms. Armenia is a member of the Eurasian Economic Union, which opens a customs free access to a strong market of over 180 million consumers. Armenia also enjoys strong and extensive co-operation with the European Union with the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement as its legal foundation. This October Armenia will host the 17th Summit of the International Organization of La Francophonie. Within the framework of the summit we will host a Francophone Business Forum to provide a solid platform for regional and global business actors, government and civil society representatives from over 80 countries. Needless to say, we would look forward to welcome our BSEC partners and their business communities at this forum.
Once again, I welcome you in Yerevan and congratulate all of us on the occasion of the 20th anniversary of the signing of the BSEC Charter. Now with great pleasure I give the floor to the Secretary General of the BSEC Permanent International Secretariat.