Կանայք ղեկին ավելի զգոն են. Հայաստանում 41 հազար 277 կին վարորդ կա
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքենա վարելիս կանայք զգոն են և ուշադիր: Իսկ բնորոշումը, որ կանայք վատ են վարում ու վթարային իրավիճակ ստեղծում` իզուր: Այսպես է կարծում Հայաստանի ավտոմոբիլային ֆեդերացիայի խորհրդի անդամ և կանանց ակումբի ղեկավար Իրինա Բելուբեկյանը: Նրա խոսքով` վատ վարորդներ կան նաև արական սեռի ներկայացուցիչների շարքերում: «Վերջին տարիներին կին վարորդները շատացել են: Կյանքի արագ ռիթմն է պահանջում. նրանք պետք է հասցնեն երեխաներին դպրոց, մանկապարտեզ տանել, առևտուր կատարել, ի վերջո հասնել աշխատանքի»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Իրինա Բելուբեկյանը:
Կիմա Սարյանը, ով մարտի 19-ին տեղի ունեցած Կանանց ձևավոր վարման Հայաստանի 17-րդ առաջնության առաջին փուլի առաջին մրցանակակիրն է, կարծում է` կին վարորդները բավականին փորձառու են դարձել ու տղամարդկանցից ավելի զգույշ են, երբ ղեկին են: «Տղամարդիկ տաքարյուն լինելով` կարող են շատ վտանգավոր մանևրումներ անել: Կինը ղեկին շատ ավելի զգույշ է»,-ասաց 7 տարվա վարորդական փորձ ունեցող Կիմա Սարյանը` հավելելով, որ մեքենա վարելն իր համար անհրաժեշտություն է:
ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն»ծառայության պետ Արմեն Հակոբյանն «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որՃանապարհային ոստիկանության էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների համաձայն` Հայաստանում 2015 թվականի ընթացքում վարորդական իրավունքի վկայական է ստացել իգական սեռի8 հազար 104 ներկայացուցիչ:
2016թ. մարտի 23-ի դրությամբ` հաշվառված է վարորդական իրավունքի վկայական ստացած 41 հազար 277 իգական սեռի ներկայացուցիչ:
2015-ի ընթացքում պետական հաշվառման վերցված զոհերով և վիրավորներով ճանապարհատրանսպորտային պատահարներին մասնակից է եղել 76, 2014-ին` 45, 2013-ին` 46 կին վարորդ:

Женщины за рулем более внимательны: в Армении есть 41.277 водителей-женщин
Женщины за рулем более внимательны и осторожны. Утверждения, будто женщины плохо водят и создают аварийную ситуацию совершенно напрасны. Так думает член Федерации автомобилистов Армении и руководитель женского клуба Ирина Белубекян. По ее словам, плохие водители есть и среди мужчин. «Число водителей-женщин за последние годы увеличилось, этого требует ритм жизни: им надо успеть довезти детей в школу, сделать покупки, доехать на работу»,- сказала Ирина Белубекян в беседе с «Арменпресс».
Кима Сарьян – первый призер состоявшегося 19-го марта конкурса по фигурному вождению среди женщин, думает, что водители-женщины приобрели уже немалый опыт: они осторожнее мужчин. «Мужчины более вспыльчивы, иногда они опасно маневрируют. Женщины за рулем более внимательны»,- сказала Кима Сарьян, имеющая 7-летний водительский стаж. По ее словам, автомобиль для нее необходимость.
Начальник службы ДП Армении Армен Акопян сообщил «Арменпресс», что по электронному регистру ДП за 2015 год водительские удостоверения получили8.104 женщин.
По положению на 23-е марта 2016 г., в Армении есть 41.277 водителей-женщин.
В 2015-м году участниками ДТП с пострадавшими и жертвами стали 76 водителей-женщин, в 2014-м - 45, а в 2013-м - 46 водителей-женщин.