Ալեքսանդր Արզումանյանը չի հավատում ՍԴ դիմելու ՀԱԿ-ի նախաձեռնության հաջողությանը, բայց միացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը ևս միացել է ՀԱԿ-ի նախաձեռնած ստորագրահավաքին՝ հանրաքվեի արդյունքները վիճարկելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու համար: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Արզումանյանը նշեց, որ այդ ստորագրահավաքն առողջ գործընթաց է, որին պետք է մասնակցել: «Չեմ կարծում, որ այս նախաձեռնությունհ հաջողության կհասնի, սակայն համարում եմ, որ սա առողջ գործընթաց է: Ցանկացած քննարկում ժողովրդավարության դրսևորում է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Արզումանյանը:
Նա ընդգծեց, որ իշխանությունները պետք է կարողանան համոզել քաղաքական ուժերին և հանրությանը, որ հանրաքվեի արդյունքները լեգիտիմ են: Պատգամավորը նաև հավելեց, որ ինքն անձամբ կողմ է սահմանադրական բարեփոխումներին:
Հարցին, թե ինչո՞ւ ընդդիմադիր ԲՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն չեն միանում ՀԱԿ-ի նախաձեռնած ստորագրահավաքին, Ալեքսանդր Արզումանյանն ասաց. «ԲՀԿ-ն երբեք ընդդիմադիր դաշտում չի գործել: ԲՀԿ-ն եղել է չիշխանություն, ես իրենց այդպես եմ կոչել: Հիմա էլ գուցե կիսաիշխանություն է: Իսկ ՀՅԴ-ն սկզբունքորեն պաշտպանում է իր 25 տարվա մոտեցումը: Այն, որ այս Սահմանադրությունը բխում է ՀՅԴ գաղափարախոսությունից, դա անհերքելի է»,- եզրափակեց Արզումանյանը:
Հանրաքվեի արդյունքները վիճարկելու հարցով ՍԴ դիմելու համար ՀԱԿ-ի նախաձեռնած ստորագրահավաքին միացել է ՕԵԿ խմբակցությունը, պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը, Թևան Պողոսյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Նիկոլ Փաշինյանը: Նախաձեռնությանն առայժմ չեն միացել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորներ Լյուդմիլա Սարգսյանը և Հրանտ Բագրատյանը:

Alexander Arzumanyan does not believe in success of ANC initiative to apply to Constitutional Court but has joint it
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. National Assembly “Heritage” faction member Alexander Arzumanyan has joint the initiative of Armenian National Congress (ANC) to apply to the Constitutional Court for questioning the results of the referendum. In an interview with journalists at the National Assembly Arzumanyan mentioned that the petition is a good idea and MPs should join it. “I do not expect this initiative to be successful, but I consider it a healthy process. Any discussion is a demonstration of democracy”, “Armenpress" reports, Arzumanyan mentioned.
He stated that the authorities must be able to persuade the political forces and the public that the results of the referendum are legitimate. The MP also added that he personally favors the Constitutional reforms.
To the question why opposition parties “Prosperous Armenia” and ARF do not join the petition initiated by ANC, Arzuamanyan answered, “Prosperous Armenia has never acted as an opposition. It has been “non-government”, as I used to call that party. Now may be “half-government”. But the ARF principally defends its 25 year old idea. The fact that this Constitution stems from the ideology of ARF is irrefutable.
“Rule of Law” party, MPs Zaruhi Postanjyan, Tevan Poghosyan, Edmon Marukyan, Khachatur Kokobelyan, Nikol Pashinyan have joint the petition initiated by the ANC for appealing the results of December 6 referendum. ANC faction deputies Hrant Bagratyan and Lyudmila Sargsyan have not joint the initiative yet.