Հեռուստաընկերությունները պետք է ճաշակ թելադրեն. Սերգո Երիցյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեռուստաընկերությունները պետք է նախանձախնդիր լինեն հայոց լեզվի անաղարտության հարցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողներին հետ նոյեմբերի 21-ին կայացած հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության լեզվի պետական տեսչության պետ Սերգո Երիցյանը:
«Հեռուստաընկերություններում հեռարձակվող լրատվական հաղորդումներում գրեթե վերացել են լեզվական սխալները, սակայն որոշակի հաղորդավարների մոտ առկա են որոշ լեզվական խնդիրներ: Ցավալի է, բայց բազմաթիվ սերիալներում` դրամատուրգիայի պակասի պարագայում, փորձում են խեղել հայոց լեզուն` հեռուստադիտողների շրջանում որոշակի հետաքրքրություն առաջացնելու և հետաքրքիր լուծումներ հրամցնելու համար, բայց պետք չէ մոռանալ, որ եթերային լեզուն գրական հայերենն է»,- նշեց նա` հավելելով, որ հեռուստաընկերությունները շարունակում են հաղորդումներ հեռարձակել ոչ հայերենով`չնայած «հայոց լեզվի մասին» օրենքը դա արգելում է. շատ դեպքերում չի ապահովում նաև համաժամանակյա թարգմանություն:
Նա նկատեց, որ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքի 67-րդ հոդվածում պետք է փոփոխություններ կատարել (օրենսդրական նախաձեռնությունը դեռևս քննարկման փուլում է), որպեսզի հեռուստաընկերություններին մայրենի լեզվի հետ կապված սխալների համար հնարավոր լինի նախ զգուշացնել, այնուհետև նաև տուգանել: «Ես հաճախ եմ լսում այնպիսի կարծիքներ, որ հեռուստաընկերությունները ենթարկվում են հեռուստադիտողի ճաշակին: Սակայն, նրանք պետք է հիշեն, որ նախևառաջ հենց իրենք` հեռուստաընկերությունները, պետք է ճաշակ թելադրեն»,-շեշտեց Երիցյանը:
Անդրադառնալով Սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավի շրջանակներում հեռուստատեսությամբ եթեր հեռարձակվող քարոզչական հոլովակներում մայրենի լեզվի հետ կապված խախտումներին` Սերգո Երիցյանն ասաց հետևյալը. «Այդ քարոզչական հոլովակներում հայոց լեզվի հետ կապված որևէ խախտումներ չեմ նկատել: Միայն ուղիղ եթերների հետ կապված առկա են որոշակի խնդիրներ, ինչը բացատրվում է այս կամ այն տարածաշրջանին բնորոշ խոսակցական լեզվով, և ես չեմ կարծում, որ դրանք այն տիպի խախտումներն են, որոնց վրա մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք»:

YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. TV channels must make efforts to keep the Armenian language intact. “Armenpress” reports that Head of State Language Inspectorate of Education and Science Ministry of the Republic of Armenia Sergo Ericyan said the aforementioned during the meeting with journalists on November 21.
As Ericyan said, language mistakes in news reports broadcast by TV channels have almost disappeared, however some broadcasters make certain mistakes. Unfortunately, the Armenian language is distorted in many soap operas in order to compensate lack of dramaturgy, raise interests among the audience or give interesting solutions. He added that we should not forget that language of TV is literary Armenian. However, many Armenian TV channels broadcast shows not in the Armenian language despite the fact that the Law of the Republic of Armenian on Language prohibits it; in some cases even simultaneous translation is not provided.
He noted that changes should be made in Article 67 of the Law of the Republic of Armenian on Television and Radio Broadcasting (the legislative initiative is still being discussed) so that it makes it possible to warn about the mistakes related to the mother tongue and then fine. Ericyan added that TV channels should be the ones to dictate taste.
In relation to language mistakes made in campaign videos within the framework of the Constitutional Reforms political campaign, he said he did not notice any mistakes, adding that there were some problems related to live broadcasting preconditioned by the languages typical to this or that region which according to him were not the language violations one should focus on.