Արգենտինացիները Թուրքիայից պահանջել են վերջ տալ ահաբեկչություններին եւ առերեսվել սեփական պատմությանը
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի մտավորականները, մարդու իրավունքների պաշտպաններն ու բազմաթիվ հասարակական կազմակերպությունների անդամներ բողոքի ակցիա են անցկացրել Արգենտինայում Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, բողոքի ակցիային մասնակցել է նաեւ Արգենտինայի հայ համայնքը: Ցուցարարներն իրենց համերաշխությունն են հայտնել քուրդ ժողովրդին եւ պահանջել Թուրքիայից դադարեցնել ռազմական գործողություններն ինչպես քուրդ ժողովրդի հանդեպ, այնպես էլ Սիրիայում:
«Թուրքիան Իսլամական պետության դեմ պայքարի քողի ներքո իր հաշիվներն է մաքրում ինչպես քուրդ ժողովրդի, այնպես էլ Սիրիայի եւ Իրաքի բնակչության հետ: Դա անընդունելի է: Թուրքիան այժմ ցանկանում է անել այն, ինչ արել է 100 տարի առաջ հայերի հետ: Միջազգային հանրությունը պետք է վերջ տա այս ամենին»,- նշել են ցուցարարները: Նրանք երթով քայլել են մինչեւ դեսպանատուն` պահանջելով Թուրքիայից վերջ տալ ահաբեկչական գործողություններին եւ միաժամանակ առերեսվել սեփական պատմությանն ու ընդունել գործած հանցագործությունները:

Argentinians demand from Turkey to stop terrorist acts and face its own history
BUENOS AIRES, AUGUST 20, ARMENPRESS. Intellectuals of Argentina, defenders of human rights, members of a number of NGOs organized a protest action in front of the Embassy of Turkey in Argentina. As Armenpress reports, referring to PrensaArmenia.com.ar, the Armenian community of Argentina also participated in the protest action. The protesters expressed solidarity to the Kurds and demanded from Turkey to cease military operations both in Syria and against the Kurds.
“Turkey harasses the Kurds and the population of Iraq and Syria under the pretence of fighting the Islamic State. It is unacceptable. Today Turkey wants to do what it did 100 years ago. The international community must stop this.”, stated the protesters. They walked to the Embassy demanding from Turkey to stop terrorist actions and face its own history acknowledging the crimes it had committed.