Սեյրան Օհանյանը Կասպրչիկին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը կիրառել է 120 մմ տրամաչափի ականանետեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մարտի 27-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները:
Ինչպես «Արմենպրեսե-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանի Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

Armenia’s Defense Minister informs Amb. Kasprzyk about use of 120 mm mortars by Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. The Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan had a meeting with Ambassador Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Chairman-in-Office. The meeting was held on March 27. At the course of the meeting the interlocutors discussed the trends of instability on the contact area of the Armenian and Azerbaijani armed forces.
The Information and Public Relations Department of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan informed the Personal Representative of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Chairman-in-Office about the ceasefire regime violations by the Azerbaijani side and drew his attention on the fact that 120 mm mortars have been used for the first time after the establishment of the ceasefire regime.
Among other things, the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan underscored that the Azerbaijani military-political leadership bears full responsibility for the consequences of the escalation of situation in the conditions of such tactics of the Azerbaijani armed forces.