Սեյրան Օհանյանը Կասպրչիկին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը կիրառել է 120 մմ տրամաչափի ականանետեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մարտի 27-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները:
Ինչպես «Արմենպրեսե-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպանի Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

Сейран Оганян сообщил Каспршику, что Азербайджан применил 120-миллиметровые минометы
Министр обороны РА Сейран Оганян 27 марта встретился с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Каспршиком. В ходе встречи обсуждались последние события и ситуация на линии соприкосновения армянских и азербайджанских вооруженных сил.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МО РА, министр проинформировал посла о нарушениях режима перемирия с азербайджанской стороны, привлек его внимание на то, что помимо диверсионных вылазок, обстрела орудиями разных калибров и 60- и 82-миллиметровых минометов, впервые Азербайджан применил 120-миллиметровые минометы.
Сейран Оганян отметил, что при подобной тактике ВС Азербайджанався ответственность за последствия ложится только на военно-политическое руководство Азербайджана.
Посол Каспршик заверил, что приложит все усилия в рамках своих полномочий для стабилизации ситуации.