Կրեմլի պալատում կհնչեն Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ մեծանունաշուղ, բանաստեղծ Սայաթ-Նովայիծննդյան 300-ամյակին նվիրվածմեծ համերգը, որը կկայանա հոկտեմբերի 20-ին,Կրեմլիպետականպալատումկմիավորի հայկական երգարվեստի ներկայացուցիչներին:
Մոսկվայից «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Արմենիա փրոդաքշն» ընկերության գլխավոր պրոդյուսեր Վալերի Սահարյանըպատմեց, որ այս երաժշտական միջոցառումընախաձեռնվելէիրենց լավ գործընկերներից մեկի` Royal Baker ընկերության հետ:
«Մեր գործընկեր կազմակերպությունը Սայաթ-Նովայի երաժշտության մեծ երկրպագուն է, իսկ այս տարին հոբելյանական է, և մենք որոշեցինք մեկտեղել նրան նվիրված համերգ նախաձեռնելու մեր մտադրությունները»,- նշեց Սահարյանը:
Նրա գնահատմամբ` կայանալիք համերգը քայլ է` միտված երաժշտության բնագավառում առաջացած որոշակի դեգրադացման և արժեզրկման վերացմանը:«Ես երկու երեխա ունեմ` տղա և աղջիկ, և ինձ համար նույնպես շատ կարևոր է, որ իրենք կարողանան գնահատել երաժշտության իրական, բարձր տեսակը»,- ընդգծեց Սահարյանը:
«Արմենիա փրոդաքշն» ընկերության գլխավոր պրոդյուսերը տեղեկացրեց, որ համերգի առաջին մասում ելույթ կունենա «Սայաթ-Նովա» աշուղական երգիվաստակավոր անսամբլը` ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանիղեկավարությամբ: Երկրորդ մասում` հայկական էստրադայի ներկայացուցիչներ Ալլա Լևոնյանը, Անդրեն, Արման Հովհաննիսյանը, Գևորգ և Գուրգեն Դաբաղյանները, Ինգա և Անուշ Արշակյանները, Սիրուշոն, Ներսիկ Իսպիյանը, այլք:
Սահարյանը նշեց նաև, որ միջոցառման մասնակից յուրաքանչյուր երգիչ կատարելու է երկու ստեղծագործություն, որոնցից մեկը պարտադիր լինելու է Սայաթ-Նովայի որևէերգ:Համերգը նախաձեռնողները նպատակ ունեն առաջիկայումայն շարունակական դաձնել. բացառված չէ, որ համերգային ծրագիրը ներկայացվի նաև երևանյան երաժշտասերներին:
Սայաթ-Նովայի ծննդյան 300-ամյակը Հայաստանում ևս նշանավորվել է մի շարք միջոցառումներով, որոնց շրջանակում հունիսի 21-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում կայացել է գիտական նստաշրջան:

Sayat-Nova's works to be performed in Kremlin
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Prominent representatives of the Armenian music will come together at the State Kremlin Palace to participate in a great concert dedicated to the 300th anniversary of outstanding Armenian bard and poet Sayat Nova. The upcoming concert will be held on October 20.
In a conversation with "Armenpress" the General Producer of "Armenia Production" Company Valery Saharyan stated from Moscow that they have initiated the musical event in association with their good partner Royal Baker Company.
Among other things the General Producer of "Armenia Production" Company Valery Saharyan underscored that in the first part of the concert the audience will enjoy the performance introduced by "Sayat-Nova" State Minstrel Song Ensemble led by the People's Artist of the Republic of Armenia Tovmas Poghosyan. The second part of the concert will be dedicated to the Armenian variety singers, such as Alla Levonyan, Andre, Arman Hovhannisyan, Gevorg and Gourgen Dabaghyans, Inga and Anoush Arshakyans, Sirusho, Nersik Ispiryan and many others.
About 220 songs can be attributed to Sayat-Nova, although he may have written thousands more. Most of his extant songs are in Azeri, but he also wrote in Armenian, Georgian and Persian. A number of his songs are sung to this day. He was also fluent in Arabic.
Sayat-Nova is considered by many to be the greatest ashik (folk singer-songwriter) that ever lived in the Caucasus. Composer Alexander Arutiunian wrote an opera called "Sayat Nova". There is a street and a music school named after him in Yerevan, Armenia, as well as an Armenian-American dance ensemble in the United States, and a pond located in Mont Orford, Quebec, and Canada.
The 1968 film "Sayat Nova" directed by Sergei Parajanov - which was banned in the Soviet Union - follows the poet's path from his childhood wool-dying days to his role as a courtier and finally his life as a monk. It was released in the United States under the title The Color of Pomegranates. It is not so much a biography of Sayat Nova but a series of tableaux of Armenian costume, embroidery and religious ritual interspersed with scenes and verses from the poet's life.
In Armenia, Sayat Nova is considered a poet who made a considerable contribution to the Armenian poetry of his century. Although he lived his entire life in a deeply religious society, his poems are mostly secular and full of Romantic expressionism