Կրեմլի պալատում կհնչեն Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ մեծանունաշուղ, բանաստեղծ Սայաթ-Նովայիծննդյան 300-ամյակին նվիրվածմեծ համերգը, որը կկայանա հոկտեմբերի 20-ին,Կրեմլիպետականպալատումկմիավորի հայկական երգարվեստի ներկայացուցիչներին:
Մոսկվայից «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Արմենիա փրոդաքշն» ընկերության գլխավոր պրոդյուսեր Վալերի Սահարյանըպատմեց, որ այս երաժշտական միջոցառումընախաձեռնվելէիրենց լավ գործընկերներից մեկի` Royal Baker ընկերության հետ:
«Մեր գործընկեր կազմակերպությունը Սայաթ-Նովայի երաժշտության մեծ երկրպագուն է, իսկ այս տարին հոբելյանական է, և մենք որոշեցինք մեկտեղել նրան նվիրված համերգ նախաձեռնելու մեր մտադրությունները»,- նշեց Սահարյանը:
Նրա գնահատմամբ` կայանալիք համերգը քայլ է` միտված երաժշտության բնագավառում առաջացած որոշակի դեգրադացման և արժեզրկման վերացմանը:«Ես երկու երեխա ունեմ` տղա և աղջիկ, և ինձ համար նույնպես շատ կարևոր է, որ իրենք կարողանան գնահատել երաժշտության իրական, բարձր տեսակը»,- ընդգծեց Սահարյանը:
«Արմենիա փրոդաքշն» ընկերության գլխավոր պրոդյուսերը տեղեկացրեց, որ համերգի առաջին մասում ելույթ կունենա «Սայաթ-Նովա» աշուղական երգիվաստակավոր անսամբլը` ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանիղեկավարությամբ: Երկրորդ մասում` հայկական էստրադայի ներկայացուցիչներ Ալլա Լևոնյանը, Անդրեն, Արման Հովհաննիսյանը, Գևորգ և Գուրգեն Դաբաղյանները, Ինգա և Անուշ Արշակյանները, Սիրուշոն, Ներսիկ Իսպիյանը, այլք:
Սահարյանը նշեց նաև, որ միջոցառման մասնակից յուրաքանչյուր երգիչ կատարելու է երկու ստեղծագործություն, որոնցից մեկը պարտադիր լինելու է Սայաթ-Նովայի որևէերգ:Համերգը նախաձեռնողները նպատակ ունեն առաջիկայումայն շարունակական դաձնել. բացառված չէ, որ համերգային ծրագիրը ներկայացվի նաև երևանյան երաժշտասերներին:
Սայաթ-Նովայի ծննդյան 300-ամյակը Հայաստանում ևս նշանավորվել է մի շարք միջոցառումներով, որոնց շրջանակում հունիսի 21-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում կայացել է գիտական նստաշրջան:

Песни Саят-Нова будут звучать под сводами Кремлевского дворца
300-летие великого армянского ашуга и поэта Саят-Новы отметят и в Москве: 20 октября в Кремлевском дворце состоится гала-концерт, на котором выступят самые яркие представители армянского музыкального искусства.
В беседе с корр.Арменпресс из Москвы генеральный продюсер компании «Армения продакшн» Валерий Сахарян отметил, что они инициировали это мероприятие вместе с одним из своих хороших партнеров - компанией Royal Baker.
«Royal Baker – большой поклонник музыки Саят-Новы, а так как это юбилейный год, то мы решили совместить наши пристрастия и намерения и организовать этот концерт», - сказал Сахарян. По его мнению, у этого концерта еще одна важная миссия - поставить заслон процессу деградации и обесценивания высокого искусства. «У меня двое детей, мальчик и девочка, и доя меня важно, чтобы они могли ценить настоящую музыку, отличить подлинное искусство от подделок», - подчеркнул он.
По словам генерального продюсера компании «Армения продакшн», в первой части концерта выступит заслуженный ансамбль ашугской песни «Саят-Нова» под руководством народного артиста Армении Товмаса Погосяна, а во второй – представители армянской эстрады – Алла Левонян, Андре, Арман Ованнисян, Геворг и Гурген Дабагяны, Инга и Ануш Аршакяны, Сирушо, Нерсик Испирян и другие. Каждый из них исполнит по 2 песни, одна из них должна быть произведением Саят-Новы.
Не исключено, что эта программа будет показана и в Ереване.
300-летие со дня рождения Саят-Новы отмечается в Армении рядом мероприятий, в рамках которых 21 июня в Академии наук РА состоялась научная сессия, посвященная великому ашугу и поэту.