Գաֆեսճեան արվեստի կենտրոնում կկայանա «Հարություն Կալենց. գունապնակի հակառակ կողմը» խորագրով միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի «Հանդիպում արվեստի հետ» շարքի շրջանակներում կկայանա «Հարություն Կալենց. գունապնակի հակառակ կողմը» խորագրով միջոցառումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի հանրային կապերի եւ մարքեթինգի ծառայությունից,
այն նվիրված է հայ մեծանուն գեղանկարիչ Հարություն Կալենցի արվեստին և Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի նորաբաց «Հարություն Կալենց. գույնը ձևի մեջ» ցուցադրությանը, որը ներկայացնում է գեղանկարչական և գրաֆիկական աշխատանքների ընտրանի «Կալենց» թանգարանից: Ծրագրի շրջանակներում ԳԱԿ հանրային ծրագրերի գծով փոխտնօրենի համադրող-օգնական, արվեստագիտության թեկնածու Արմեն Եսայանցը հանդես կգա«Հարություն Կալենց. գունապնակի հակառակ կողմը» թեմայով ելույթով:
Միջոցառման մուտքն անվճար է` նախնական գրանցմամբ: «Հանդիպում արվեստի հետ» միջոցառումների շարքը մեկնարկել է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում 2010թ. հոկտեմբերից: Ամեն ամիս կազմակերպվող այս միջոցառումները նվիրված են հայ և համաշխարհային արվեստագետներին և մշակութային կարևորագույն իրադարձություններին: Միջոցառման գործընկներն է «Արմենիա Վայն» ընկերությունը:

“Haroutiun Galentz: Beyond the Palette” event to be held at Cafesjian Center for the Arts
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS: In the framework of the “Encounters with Art” series, the Cafesjian Center for the Arts will hold the event “Haroutiun Galentz: Beyond the Palette” on June 27. As Armenpress was reported by the Department for Public Relations and Marketing of the Cafesjian Center for the Arts, the event is dedicated to the art of renowned Armenian artist Haroutiun Galentz and to the newly opened exhibition Haroutiun Galentz: Color as Form, which presents a selection of works from the Galentz Museum..
In the framework of the program the Curatorial Assistant to the Associate Director for Public Programs, PHD in Arts, the Guide atCafesjianCenter for the Arts Armen Yesayants will perform a speech on the subject “Haroutiun Galentz: Beyond the Palette”.
The admission is free, by prior reservation. The “Encounters with Art” monthly program was launched at the Cafesjian Center for the Arts in October 2010, as a series of events dedicated to Armenian, as well as international artists and important cultural events. The partner for the event is Armenia Wine Company.
The exhibition “Haroutiun Galentz: Color as Form” is yet another step on the path to introduce the artist to a much wider audience, and not only Armenian. Such an initiative reflects the mission of the Cafesjian Art Center. The world created by Galentz, however unreal, is equally real to the extent that it exists on the canvas surface and directly relates to the principal laws dictated by nature – balance and harmony. As Galentz used to say: “In the end, all “isms” will disappear. They will be subsumed in one totality, they will become nature.”