ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը միանում է մարդկության դեմ հանցագործություններին նպաստող երկրների ընկերություններում ներդրումները բացառելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի Արեւելյան շրջանի ներկայացուցիչները միացել են «Ներդրումներ Ցեղասպանության դեմ» ընկերությանը եւ մասնակցել ամերիկյան խոշոր ներդրող հանդիսացող Fidelity հիմնադրամի բաժնետերերի հետ հանդիպմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ցեղասպանություններին եւ մարդկության դեմ հանցագործություններին նպաստող ռեժիմներին օգնող ընկերություններում ներդրումներից խուսափելու հարցը:
Հիմնադրամի բաժնետերերի հետ հանդիպմանը մասնակցել են Հայ դատի հանձնախմբի Արեւելյան շրջանի գործադիր տնօրեն Միշել Հակոբյանը եւ Հայ դատի ակտիվիստ Տիգրան Կալիգյանը:
Հանդիպման ժամանակ բաժնետերերը պահանջել են, որպեսզի հիմնադրամի ղեկավարող խորհուրդը թափանցիկ ընթացակարգեր իրականացնի՝ ցեղասպանություններին եւ մարդկության դեմ հանցագործություններին նպաստող երկրների ընկերություններում ներդրումները բացառելու համար:
Հայ դատի հանձնախմբի Արեւելյան շրջանի գործադիր տնօրեն Միշել Հակոբյանի խոսքով` Fidelity-ի բաժնետերերի հետ հանդիպումը ցույց է տվել, որ միլիոնավոր ամերիկացիներ ցանկանում են ներդրումներ անել այն ընկերություններում, որոնք կապված չեն ցեղասպանությունների հետ: «ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը եւ «Ներդրումներ ցեղասպանության դեմ» ընկերությունն իրենց գործունեությանը միջազգային ուղղվածություն կհաղորդեն՝ հանցավոր ռեժիմներին հատկացվող ֆինանսական աջակցությանը վերջ տալու համար»,-ասել է նա:
ԱՄՆ դաշնային օրենքը նավթային ընկերություններին եւ շատ այլ ընկերությունների արգելում է գործել Սուդանում: Որոշումը մեկնաբանվում է նրանով, որ Fidelitiy-ն եւ ամերիկյան շատ այլ ֆինանսական կառույցներ արտասահմանյան շատ նավթային ըկերություններում խոշոր ներդրումներ են անում, որոնք էլ իրենց հերթին ներդրումներ են անում Սուդանում` անուղղակիորեն օգնելով այդ երկրի կառավարությանը կողմից իրականացվող ցեղասպանությանը:

ANCA присоединяется к идее об исключении инвестиций в компании, содействующие преступлениям против человечества
Представители Комитета «Ай-Дата» США (Армянского национального комитета Америки - ANCA) присоединились к компании «Вклады против Геноцида» и приняли участие во встрече с акционерами фонда Fidelity, который является крупным американским инвестором.
Как сообщает Арменпресс, в ходе встречи был обсужден вопрос о том, как избежать инвестиций в компании, являющиеся помощниками содействующих геноцидам и преступлениям против человечества режимов.
На встрече приняли участие исполнительный директор Восточного региона ANCA Мишель Акопян и активист «Ай-Дата» Тигран Калигян.
На встрече акционеры потребовали, чтобы руководящий совет фонд проводил прозрачные процессы для исключения помощи компаниям, содействующим геноцидам и преступлениям против человечества режимам.
По словам Мишеля Акопяна, встреча с акционерами Fidelity показала, что миллионы американцев желают делать инвестиции в тех компаниях, которые не связаны с геноцидами.
«ANCA и компания «Вклады против Геноцида» придадут своей деятельности международную направленность, чтобы покончить с финансовым содействием преступным режимам», - сказал Акопян.
Федеральный закон США нефтяным и многим другим компаниям запрещает действовать в Судане. Решение мотивируется тем, что Fidelitiy и многие другие финансовые структуры делают инвестиции во многих нефтяных компаниях, которые в свою очередь делают вклады в Судане, опосредованно способствуя реализуемому правительством этой страны геноциду.