Հայաստանում հաջորդ շաբաթ կհայտարարվի տեղական ավիափոխադրող ընկերությունների մրցույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հաջորդ շաբաթ կհայտարարվի տեղական ավիափոխադրող ընկերությունների մրցույթ: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Կառավարությանն առընթեր քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի խոսնակ Նելլի Չերչինյանը: «Մրցույթի կազմակերպման աշխատանքները ընթացքի մեջ են, պատրաստվում են համապատասխան փաստաթղթերը, եկող շաբաթ կտրվի մրցույթի մեկնարկը»,-ասաց Նելլի Չերչինյանը` միաժամանակ ընդգծելով, որ այս պարագայում ճիշտ չէ գործածել «ազգային ավիափոխարող» տերմինը, որն այլ չափանիշներ է իր մեջ պարունակվում: «Իսկ սաերեք ուղղություններով տեղական ավիաընկերություններ ընտրելու մրցույթ է»,-նշեց Չերչինյանը:
ՀՀ կառավարությունը հունիսի 6-ի նիստում ընդունել էր փուլային տարբերակով օդային փոխադրումների ազատականացմանն անցում կատարելու ռազմավարությունը, որով նախատեսվում էր ոլորտում ունենալ առնվազն 3 հայկական ավիաընկերություններ, որոնք կընտրվեն մրցութային տարբերակով: Այս որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով շուկայի ազատականացման, ՀՀ ազգային անվտանգության և տնտեսության վրա ներգործելու տարբերակներում առկա դրական և բացասական հնարավոր հետևանքները: Այսպիսով` Հայաստանի ընդունած «բաց երկնքի» քաղաքականությունը մեր երկրի տնտեսության, մրցակցության ապահովման, ծառայությունների մատուցման հարցերում կունենա դրական ազդեցություն: Միաժամանակ, պետությունը որևէ ավիաընկերության նկատմամբ հովանավորչական պարտավորություններ չի ստանձնելու: Որոշվել էր, որ օդուղիներն ավիաընկերություններին տրամադրվելու են մրցույթներով, հնարավոր է՝ նույն օդուղու վրա աշխատի նաև երկու ավիաընկերություն: Չի բացառվում, որ հայկական ավիաընկերությունները, որոնք գործունեություն են ծավալելու, առաջնային կերպով օգտվելու են սնանկության մասին հայտարարած «Արմավիա»-ի կադրային ռեզերվից: «Արմավիա»-ն ապրիլի 1-ից դադարեցրել էր չվերթները։

На следующей неделе в Армении будет объявлен конкурс местных авиаперевозчиков
На следующей неделе в Армении будет объявлен конкурс местных авиаперевозчиков. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь Государственного управления гражданской авиации при правительстве Армении Нелли Черчинян.
«Работы по организации конкурса находятся на стадии реализации, готовятся соответствующие документы, на следующей неделе будет дан старт конкурсу», - сказал Черчинян, подчеркнув вместе с тем, что в этом плане неправильно употреблять термин «национальный авиаперевозчик», который содержит в себе другие критерии.
«Это конкурс для выбора местных авиакомпаний по трем направлениям», - отметила она.
Отметим, что 6 июня на заседании правительство Республики Армения одобрило Стратегию поэтапной либерализации сферы воздушных перевозок Армении. Переход Армении к либерализации воздушных перевозок будет способствовать обеспечению конкуренции в этой сфере, повышению качества оказываемых услуг, а также окажет позитивное воздействие на экономику Армении.
Республика Армения уже сегодня осуществляет политику открытого неба. По трем воздушным направлениям мы проведем конкурсы, в которых могут принять участие только армянские авиакомпании. Разрешения на деятельность будут выдаваться на срок до пяти лет. Одновременно, государство не будет брать протекционистских обязательств по отношению к какой-либо авиакомпании.
Армянские авиакомпании, которые будут осуществлять деятельность, в первоочередном порядке будут пользоваться кадровым резервом компании «Армавиа», который имеет большой опыт и потенциал.
Планируется также либерализовать воздушные перевозки с ЕС.
Напомним, с бывший национальный авиаперевозчик Армении, компания «Армавиа» прекратила осуществлять рейсы с 1 апреля.