ԼՂ հարցով հայտարարությունը վերահաստատում է հակամարտության կարգավորման համար ՄԽ եզակի ձևաչափը. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների` հունիսի 18-ին արած հայտարարությունը վերահաստատում է Մինսկի խմբի եզակի ձևաչափը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցում: Հունիսի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: «Երկար ժամանակ է, ինչ ադրբեջանական կողմը և իր շահերը սպասարկող մի շարք միջազգային փորձագետներ ու ատյաններ փորձում են Մինսկի խմբի ձևաչափի փոփոխության հարց բարձրացնել: Ակնհայտ է, որ երեկվա հայտարարությամբ այս թեման բարձրագույն մակարդակով ամբողջությամբ փակված է նաև համանախագահող երկրների կողմից»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Աշոտյանը:
Նրա կարծիքով` այս հայտարարությունը ենթակա է մի շարք շեշտադրումների արժևորման: Եվ դրանցից մեկն այն է, որ ադրբեջանական գազանավթային շանտաժի արտաքին քաղաքականությունը ձախողվում է ոչ միայն գլոբալ էներգետիկ համաշխարհային զարգացումների պատճառով, այլ նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում իջել է օրգանական վառելիքի արտահանման և մշակման ծավալները:
«Համանախագահների հայտարարությունը լրացուցիչ կարևորություն է ստանում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, որի միակ նպատակն ու կարևորությունը միայն էներգակիրների խնդիրը չէ: Տարածաշրջանն ունի ավելի մեծ ազդեցություն գլոբալ քաղաքականության մեջ, և այնտեղ Իրանի ու Սիրիայի ընդհանուր զարգացումների համատեքստում կայունությունն ու խաղաղությունը պարտադիր պայման են»,-նշեց նախարարը` հավելելով, որ այս հայտարարությունը հերթական ահազանգ պետք է լինի ադրբեջանական իշխանությունների համար հատկապես Ադրբեջանում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների նախաշեմին` չմոռանալով Ադրբեջանում կտրուկ հետընթացը քաղաքական ու քաղաքացիական իրավունքների տեսակետից:
Հունիսի 18-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են ստորագրել, որում նշվում է, թե ցավում են այն առիթով, որ հակամարտության կողմերը մինչ այժմ չեն կարողացել բանակցությունների գործընթացի արդյունքում գտնել խնդրի լուծումը: Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան համոզմունք են հայտնել, որ հայտարարությունները, որոնցով իրենք այս հարցի առնչությամբ հանդես են եկել վերջին 4 տարիներին, պետք է դառնան ԼՂ հակամարտության արդար և կայուն կարգավորման հիմքը:

Statement on Nagorno-Karabakh conflict reconfirms Minsk Group’s exceptional format for the settlement of the conflict: Armen Ashotyan
YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS: The statement issued on June 18 by the presidents of OSCE Minsk Group Co-Chair countries reconfirms the exceptional format of Minsk Group in the settlement of Nagorno-Karabakh conflict. On June 19 during a press conference such opinion expressed Minister of education and science of Armenia Armen Ashotyan. “For a long time Azerbaijani side and several international experts serving its interests try to raise the issue of changing the format of Minsk Group. It is obvious that with yesterday’s statement this topic is totally closed also by Co-Chair countries,” said Ashotyan, reports “Armenoress”.
In his opinion this statement is subject to a valuation of number of accents. One of them is that Azerbaijani foreign policy of oil blackmail is failed not only because of global energy developments but also taking into consideration the circumstance that the volume of procession and export of organic fuel has fallen in Azerbaijan.
“The statement receives extra importance in the South Caucasus region the only aim and importance of which is not the issue of energy. The region has greater influence in global policy,” mentioned the minister adding that this statement must be the next call for Azerbaijani authorities especially before presidential elections.
On June 18 OSCE Minsk Group Co-Chair countries Russia, USA and France issued a joint statement on the settlement of the conflict expressing their regret that conflict sides have not yet reached the solution of the conflict in result of negotiating process.