ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ հաստատեց «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրին հարկային և մաքսային արտոնություններ տալու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ հաստատեց «Դիլիջանի միջազգային դպրոց»ծրագրին հարկային և մաքսային արտոնություններ տալու նախագիծը: Օրենքի նախագիծն ընդունվեց Ազգային ժողովի հունիսի 19-ի քվեարկության ժամանակ` 67 կողմ, 5 դեմ, 12 ձեռնպահ ձայներով:Օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց Ազգային ժողովի հունիսի 12-ի քվեարկության ժամանակ` 85 կողմ, 5 դեմ, 20 ձեռնպահ ձայներով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օրենքի նախագծով առաջարկվում է արտոնություններ տրամադրել բոլոր այն կազմակերպություններին, որոնք կառավարության կողմից կճանաչվեն ծրագրի իրականացնողներ:Երբ այս կազմակերպությունները ծառայություններ կգնեն ոչ ռեզիդենտ ընկերություններից, ապա առաջացած եկամուտները կազատվեն շահութահարկից, բայց միայն այն դեպքերում, երբ նրանք այդ եկամուտները կներդնեն ծրագրի իրականացման մեջ:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցը, որում ներգրավված են լինելու միջազգային փորձ ունեցող դասախոսներ և փորձագետներ, նախատեսված է 13-18 տարեկան 650 աշակերտի համար:Դպրոցի կառուցման աշխատանքները բաղկացած են երկու փուլերից: Առաջին փուլի շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2014 թվականին: Այդ ժամանակ շահագործման կհանձնվեն դպրոցի գլխավոր և սպորտային մասնաշենքերը, մարզադաշտերը, հանրակացարանների երկու համալիրները, բուժկետը, ուսումնական արհեստանոցը, բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնը:

National Assembly adopts bill on Dilijan International School at second reading
YEREVAN, JUNE 19, ARMENRPESS. The National Assembly of the Republic of Armenia adopted bill on providing duty and tax free privileges to the Dilijan International School at the second reading. The bill was adopted at the June 19 voting of the National Assembly of the Republic of Armenia. 67 MPs voted for, 5 – against, and 12 deputies abstained from voting. The draft was approved at the first reading during the June 12 voting of the National Assembly. 85 MPs voted for, 5 – against, and 20 deputies decided to abstain from voting.
The Dilijan International School of Armenia (DIS) is intended to be a vibrant and dynamic coeducational international boarding school, for boys and girls aged 13 to 19, located in Armenia, at the heart of the ever-shifting balance between the East and the West.
DIS will offer a globally regarded education to bright students from all over the world, striving to be a beacon of excellence and diversity in the region. The School's location in a host country, where ancient cultures of the East and the West have been absorbed over millennia, will create a congenial environment shaped by the enduring balance of its values and traditions.
At the heart of the DIS mission, is the desire to evoke in the students the passion for sustainable excellence in educational, social and environmental development. DIS will foster a harmonious learning and living atmosphere, where these core values are comprehensively embedded in the curriculum, facilitating the development of a deep and holistic academic knowledge and guiding every student in the acquisition of tools to develop their own potential.