Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Հերվիգ Վան Շտաային, ով Երեւան է ժամանել մասնակցելու Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում տեղի ունեցող ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի Բյուրոյի նիստին եւ «Մասնակցային ժողովրդավարությունը տեղական մակարդակով» թեմայով համաժողովին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հունիսի 18-ին կայացած հանդիպմանը ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը կարեւորել է պարոն Շտաայի այցը Հայաստան եւ մասնակցությունը միջազգային համաժողովին: Նա բարձր է գնահատել Կոնգրեսի դերակատարությունը Հայաստանում տեղական իշխանությունների համակարգի կատարելագործման ու զարգացման գործում: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` տեղական ժողովրդավարությունը ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության գերակայությունների հիմնական ուղղություններից մեկն է լինելու: Նշվել է, որ նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, որոնց միջոցով Հայաստանը կփորձի իր ներդրումը բերել տեղական ժողովրդավարության եւ ԵԽ անդամ երկրների տեղական իշխանությունների միջեւ համագործակցության զարգացման նպատակներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ԵԽ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը նշել է, որ կառույցը երկար տարիներ հաջողությամբ համագործակցում է Հայաստանի հետ եւ բարձր է գնահատել մեր երկրի ջանքերը տեղական ինքնառավարման ոլորտում բարեփոխումների իրականացման հարցում: Նրա խոսքով` Հայաստանը այս ուղղությամբ կարեւոր առաջընթաց է գրանցել: Հերվիգ Վան Շտաայը ողջունել է Հայաստանի որդեգրած միջմշակութային երկխոսությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտությանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին: Երկուստեք ընդգծվել է, որ հիմնախնդիրները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով: «Խաղաղության ճանապարհը այլընտրանք չունի եւ լուծումներ պետք է գտնվեն միայն այդ հարթությունում»,- ասել է Հերվիգ Վան Շտաայը:

Hovik Abrahamyan hosted President of CoE Congress of Local and Regional Authorities
YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS: The President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan received the President of CoE Congress of Local and Regional Authorities Herwig van Staa on June 18, who had arrived in Yerevan to take part in the Bureau Meeting of the CoE Local and Regional Authorities being held under the Armenian Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe and in the Conference on theme “Participatory Democracy at Local Level.”
Welcoming the guest the National Assembly President highlighted Mr. Staa’s visit to Armenia and participation in the international conference. He highly assessed the role of the Congress in improving and developing the local authorities in Armenia. In Hovik Abrahamyan’s word, the local democracy will be one of the main directions of the priorities of the Armenian Chairmanship in the Committee of Ministers of the Council of Europe. It was noted that a number of events are designed through which Armenia will try to have its contribution to the goals of the development of cooperation between the local democracy and the local authorities of the CoE member countries.
Thanking for the reception the President of CoE Congress of Local and Regional Authorities has noted that the structure successfully cooperates for many years with Armenia and highly assessed the efforts of our country in the local governance in the implementation of the reforms. In his word, Armenia has registered an important progress in this direction. Herwig van Staa welcomed the inter-cultural dialogue adopted by Armenia.
In the course of the meeting the sides touched upon the regional problems, the NK conflict and the Armenian-Turkish relations. Both sides stressed that the problems should be exclusively settled through peaceful negotiations. “The path of peace has no alternative and solutions should only be solved on that basis,” Herwig van Staa said.