Շրջանառության մեջ դրվեց Հայաստանում կոնյակագործությանը նվիրված նամականիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կոնյակագործությանը նվիրված նամականիշը հունիսի 18-ից շրջանառության մեջ դրվեց:Նամականիշի վրա պատկերված է կոնյակով լի բաժակ, խաղողով զամբյուղ եւ հին քանդակ, որին պատկերված են թագավորի զգեստով երկու տղամարդ` խմիչքի գավաթը ձեռքներին:Նամականիշի հեղինակն է Վահագն Մկրտչյանը: 300 դրամ անվանագիր ունեցող այս նամականիշը տպագրել են Ֆրանսիայի Կարտոր տպարանում` 40 հազար տպաքանակով:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Հայփոստ» ՓԲԸ միջազգային հարաբերությունների եւ ֆիլատելիայի միավորի ղեկավար Աննա Ղուկասյանը նշեց, որ շարունակվում է անցած տարի լույս տեսած հայկական այբուբենին նվիրված նամականիշների շարքը` այս տարի համալրելով եւս յոթ նամականիշով: «Ավանդական արվեստների թեման մենք պահպանում ենք` ներկայացնելով Հայաստանում հայտնի արտադրությունները»,- ասաց նա:
Ղուկասյանը նշեց նաեւ, որ արդեն հավանության է արժանացել եւ շուտով շրջանառության մեջ կդրվի Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված նամանականիշերի շարքը:
Ղուկասյանի խոսքով` թողարկվել է նաեւ 8 համատեղ նամականիշ` Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ֆրանսիայի, Արգենտինայի, Բուլղարիայի եւ այլ երկրների հետ:«Համատեղ թողարկումները Հայաստանում բավականին լավ են ստացվում: Ունենք լոբբինգ անող համայնքներ, որոնք մեզ շատ են օգնում»,-հավելեց նա:

В обращение введена марка, посвященная производству коньяка в Армении
18 июня состоялась церемония погашения марки, посвященной коньячному производству в Армении. На марке изображены бокал с коньяком, корзина с виноградом и двое мужчин в королевском облачении с кубками с этим божественным напитком в руках.
Автор марки – Ваагн Мкртчян.
Номинальная стоимость марки - 300 драмов. Она отпечатана во французской типографии Картор тиражом в 40 тысяч экземпляров.
В беседе с Арменпресс куратор ЗАО «Армпочта» по вопросам международных отношений и филателии Анна Гукасян отметила, что продолжается также подготовка и выпуск серии марок, посвященных буквам армянского алфавита: в этом году она пополнится еще 7-мью марками. «Мы продолжаем и тему традиционных ремесел, представляя известные производства Армении», - сказала она.
По словам Гукасян, в ближайшее время будут введены в обращение и марки из серии, посвященной 100-летию Геноцида армян.
Введены в обращение также 8 марок, выпущенных совместно с Россией, Беларусью, Францией, Аргентиной, Болгарией.