Շրջանառության մեջ դրվեց Հայաստանում կոնյակագործությանը նվիրված նամականիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կոնյակագործությանը նվիրված նամականիշը հունիսի 18-ից շրջանառության մեջ դրվեց:Նամականիշի վրա պատկերված է կոնյակով լի բաժակ, խաղողով զամբյուղ եւ հին քանդակ, որին պատկերված են թագավորի զգեստով երկու տղամարդ` խմիչքի գավաթը ձեռքներին:Նամականիշի հեղինակն է Վահագն Մկրտչյանը: 300 դրամ անվանագիր ունեցող այս նամականիշը տպագրել են Ֆրանսիայի Կարտոր տպարանում` 40 հազար տպաքանակով:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Հայփոստ» ՓԲԸ միջազգային հարաբերությունների եւ ֆիլատելիայի միավորի ղեկավար Աննա Ղուկասյանը նշեց, որ շարունակվում է անցած տարի լույս տեսած հայկական այբուբենին նվիրված նամականիշների շարքը` այս տարի համալրելով եւս յոթ նամականիշով: «Ավանդական արվեստների թեման մենք պահպանում ենք` ներկայացնելով Հայաստանում հայտնի արտադրությունները»,- ասաց նա:
Ղուկասյանը նշեց նաեւ, որ արդեն հավանության է արժանացել եւ շուտով շրջանառության մեջ կդրվի Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված նամանականիշերի շարքը:
Ղուկասյանի խոսքով` թողարկվել է նաեւ 8 համատեղ նամականիշ` Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ֆրանսիայի, Արգենտինայի, Բուլղարիայի եւ այլ երկրների հետ:«Համատեղ թողարկումները Հայաստանում բավականին լավ են ստացվում: Ունենք լոբբինգ անող համայնքներ, որոնք մեզ շատ են օգնում»,-հավելեց նա:

Stamp dedicated to cognac production in Armenia put into circulation
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. The stamp dedicated to the cognac production in Armenia has been put into circulation on June 18. There is a cup of cognac depicted on the stamp, along with a basket full of grapes and an ancient sculpture of two men dressed in royal garments and holding the cup of brandy in their hands. The author of the stamp is Vahagn Mkrtchyan. The stamp was published in Cartor publishing house in France. The aforesaid stamp values AMD 300. In a conversation with "Armenpress" the Head of International Relations and Philately Department of Haypost CJSC Anna Ghukasyan stated that the stamp series dedicated to the Armenian alphabet continues. "We remain loyal to the topic of the traditional arts by introducing popular Armenian productions," Anna Ghukasyan underscored.
Among other things the Head of International Relations and Philately Department of Haypost CJSC Anna Ghukasyan noted that a new stamp series dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide has already been approved and soon will be put into circulation.