Արցախում Երիտասարդական խորհրդարանի ստեղծման գաղափարը կիրագործվի մինչեւ սեպտեմբեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում Երիտասարդական խորհրդարանի ստեղծման գաղափարըկիրագործվի մինչեւ այս տարվա սեպտեմբեր: Այս մասինՍտեփանակերտում ՀՀ Ազգային ժողովի Երիտասարդական խորհրդարանի պետաիրավական հանձնաժողովի անդամներ Հովիկ Եվրեյանի, Տիգրան Խաչիկյանի, Կարեն Ամիրյանի, Հովհաննես Թորոսյանի, Ավետիք Հարությունյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`հանդիպման արդյունքում Արցախի խորհրդարանում Երիտասարդական խորհրդարանի ստեղծման գործընթացը դրվել է գործնական հիմքերի վրա:
Քննարկվել են նաեւ ԼՂՀ-ում Երիտասարդական խորհրդարանի կազմակերպման եւ գործունեության առանձնահատկությունները, որոնց կապակցությամբ պետաիրավական հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են իրենց նկատառումներն ու վերապահումները: Միաժամանակ քննարկվել են նաեւ երիտասարդական երկու խորհրդարանների ներկայացուցիչների միջեւ համատեղ երիտասարդական գիտաժողով կազմակերպելու գաղափարը` նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման իրավական ուղիներին եւ առկա խնդիրներին:
Հունիսի 15-ին ԵԽ պետաիրավական հանձնաժողովի անդամներին ընդունել է ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Արթուր Մոսիյանը: Քննարկվել են ԼՂՀ-ում առկա սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրներին, պետական մարմինների ֆինանսական գործունեության նկատմամբ ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի կողմից իրականացվող վերահսկողության իրավական հիմքերին եւ ոլորտի օրենսդրական կարգավորման հետագա զարգացմանը վերաբերող մի շարք հացեր:

Idea of creation of Youth Parliament in Artsakh to be implemented by September
STEPANAKERT, JUNE 18, ARMENPRESS: The idea of creation of the Youth Parliament in Artsakh will be implemented by September of 2013. This was stated by the Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan in Stepanakert during the meeting with the members of the Committee on State and Legal Affairs of the Youth Parliament of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Yevreyan, Tigran Khachikyan, Karen Amiryan, Hovhannes Torosyan and Avetik Harutyunyan. As reported by Armenpress, as a result of the meeting, the process of the creation of the Youth Parliament in the Artsakh Parliament was laid down on practical bases.
The peculiarities of the organization and activity of the Youth Parliament in the NKR were also debated, in connection with which the members of the Committee on State and Legal Affairs introduced their considerations and opinions. At the same time the idea of organizing of joint youth conference between the representatives of the two youth parliaments, which would be dedicated to the legal ways of the settlement of the Karabakh conflict and the existing problems was also discussed.
On June 15 the Chairman of the NKR Control Chamber Arthur Mosiyan received the members the Committee on State and Legal Affairs of the Youth Parliament of the National Assembly of the Republic of Armenia. A number of issues regarding the legal bases of the control being implemented by the NKR Control Chamber towards the existing social-economic problems in the NKR, financial activity of the state bodies and the further development of the legislative settlement were discussed.