Շախմատի աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանն այսօր կդառնար 84 տարեկան
«Պետրոսյանը շատ էր սիրում Հայաստանը, հայրենակիցներին: Գտնվելով հայրենիքից դուրս` լավ էր զգում մայրաքաղաքի զարերակը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Տիգրան Պետրոսյանին հիշելիս ասաց Երեւանի եւ Հայաստանի նախկին չեմպիոն Գագիկ Հակոբյանը:Հիշելով Պետրոսյանի անցած շախմատային ուղին` Հակոբյանը շեշտեց, որ մինչ չեմպիոնի նվաճման հաղթական օրը, Պետրոսյանի փառքի ճանապարհը լի էր դժվարություններով եւ բարդություններով: «Այո, Պետրոսյանը մարզական մեծագույն սխրանք գործեց, իսկ այդ ամենը հաղթահարելու համար ինչպիսի կամք եւ համառություն, տաղանդ ու բնավարություն պահանջվեց»,- ասաց նա:
Պետրոսյանը հազար թելով կապված էր Հայաստանին: Նույնիսկ վերլուծությունների կամ կայծակնային խաղերի ժամանակ, երբ Պետրոսյանը հնարամիտ քայլ էր գտնում. հպարտությամբ բացականչում էր. «Ախ, ինչ ասես, որ չեն տեսնում իմ հայկական հին աչքերը»:
Հակոբյանն ուրախությամբ հիշեց, որ Պետրոսյանի այն ցանկությունը, որ ուզում էր հայկական շախմատը միշտ տեսնել իր իսկական բարձրունքին, վաղուց արդեն իրականություն է: «1963 թվականի հաղթանակը վճռորոշ եղավ Հայաստանում շախմատային արվեստի մասսայականացման եւ զարգացման համար: Մեր շախմատիստները շարունակում են փայլել համաշխարհային ամենախոշոր մրցաբեմերում: Այնպես որ, այսօր փոքրիկ Հայաստանը շախմատային հզոր պետությունների մեջ իրավմամբ զբաղեցնում է առաջակարգ դիրքերը»,- ավելացրեց նա:
Տիգրան Վարդանի Պետրոսյանը ծնվել է 1929 թվականին: Տիգրան Պետրոսյանը շախմատով սկսել է զբաղվել 1940-ական թվականներից, թբիլիսյան Պիոներների պալատում, որտեղ իր վարպետությունը կատարելագործել է Ա. Էբրալիձեի գլխավորությամբ։ 1962 թ. հաղթելով հավակնորդների մրցաշարում՝ Տիգրան Պետրոսյանն իրավունք է ստացելՄ. Բոտվիննիկիհետ վիճարկել աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։ Բոտվիննիկին Պետրոսյանը հաղթեց 1963 թ. և նվաճեց աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։ 1966 թ Տ. Պետրոսյանը պահպանեց շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչումը՝ հաղթելովԲ.Սպասկիին։ 1969 թ. շախմատի աշխարհի առաջնության ժամանակ պարտվեց նույն Բ. Սպասկիին։ 1971 - 1980 թթ շարունակել է պայքարը աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար։ ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում 9 անգամ հաղթել է շախմատի օլիմպիադաներում։

In a conversation with "Armenpress" former chess champion of Yerevan and Armenia Gagik Hakobyan recalled Tigran Petrosyan and stated: "Petrosyan loved his homeland and compatriots immensely. Living away from the country, he felt the pulse of the capital clearly." Among other things Gagik Hakobyan touched upon the Tigran Petrosyan's chess career and highlighted that Petrosyan had to face a number of obstacles in his way before becoming champion of the world. In addition Hakobyan underscored: "Yes, Tigran Petrosyan authored a heroic deed in sport, which demanded robust will and persistence, talent and character."
Tigran Petrosyan was born on June 17, 1929. As a young boy, Petrosian was an excellent student and enjoyed studying, as did his brother Hmayak and sister Vartoosh. He learned to play chess at the age of 8, though his illiterate father Vartan encouraged him to continue studying, as he thought chess was unlikely to bring his son any success as a career. Petrosian was orphaned during World War II and was forced to sweep streets to earn a living.
He used his rations to buy Chess Praxis by Danish grandmaster Aron Nimzowitsch, a book which Petrosian would later claim to have had the greatest influence on him as a chess player. He also purchased The Art of Sacrifice in Chess by Rudolf Spielmann. The other player to have had an early effect on Petrosian's chess was José Raúl Capablanca.
Tigran Petrosyan was World Chess Champion from 1963 to 1969. He was nicknamed "Iron Tigran" due to his almost impenetrable defensive playing style, which emphasized safety above all else. Petrosian was a Candidate for the World Championship on eight occasions (1953, 1956, 1959, 1962, 1971, 1974, 1977 and 1980). He won the world championship in 1963 (against Mikhail Botvinnik), successfully defended it in 1966 (against Boris Spassky), and lost it in 1969 (to Spassky). Thus he was the defending World Champion or a World Championship candidate in ten consecutive three-year cycles. He won the Soviet Championship four times (1959, 1961, 1969, and 1975).
Petrosian died of stomach cancer in 1984. In 1987, World Chess Champion Garry Kasparov unveiled a memorial at Petrosian's grave which depicts the laurel wreath of world champion and an image contained within a crown of the sun shining above the twin peaks of Mount Ararat – the national symbol of Petrosian's native Armenia. On 7 July 2006, a monument honoring Petrosian was opened in the Davtashen district of Yerevan, in the street named after Petrosian.