Մենք պետք է ոլորտ առ ոլորտ մեր տնտեսությունը վերափոխենք թե՛ ձևի, թե՛ բովանդակության առումով. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նիստին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Sիգրան Սարգսյանը, սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը, ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գորիկ Հակոբյանը, ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովը: Նիստում հանդես գալով բացման խոսքով` ՀՀ Նախագահը, մասնավորապես, նշել է.
«Բարև ձեզ: Հարգելի գործընկերներ, այսօրվա նիստում մենք քննարկելու ենք մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցեր: Կարևոր հարցեր: Մենք շարունակելու ենք ոլորտ առ ոլորտ այնպիսի լուծումներ գտնել, որոնք խթանելու են պետական շինարարության ողջ գործընթացը և նպաստելու են սահուն գործող միասնական համակարգի ստեղծմանը:
Այսօր դժվարությունները շատ են Հայաստանում: Ոչ ոք դա չի վիճարկում: Բայց ճշմարտություն է նաև այն, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացման միտումները խոստումնալից են: 2012 թվականին մեր երկրում տնտեսական աճը կազմեց 7.2 տոկոս: Տնտեսական ակտիվության նման բարձր մակարդակը պահպանվում է նաև 2013 թվականին: Եվ սա տեղի ունի գնաճի ոչ բարձր և կառավարելի մակարդակի պայմաններում:
Այո՛, Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը 2012-ին գերազանցել են հարևան բոլոր երկրներին: Ի համեմատություն բնական պաշարներով հարուստ մի շարք երկրների, այդ թվում նաև մեր հարևանների, Հայաստանում տնտեսական փոխակերպումը և տնտեսության դիվերսիֆիկացիան իրական պտուղներ են տալիս: Արդյունքում՝ Հայաստանը 2012թ. աշխարհի 188 երկրների մեջ ամենամեծ տնտեսական աճ ապահոված 23-րդ երկիրն էր:
Սա թույլ տվեց ի վերջո վերականգնել նախաճգնաժամային վիճակը: Ընդ որում` տնտեսության բոլոր հիմնական ճյուղերի աճի հաշվին: Նախաճգնաժամային թողարկման և եկամուտների մակարդակը հնարավոր է եղել ապահովել նախկինում գերիշխող շինարարության ճյուղի՝ մոտ կիսով չափ ցածր թողարկման պայմաններում: Այսինքն` այս ընթացքում տնտեսության մյուս ճյուղերի աճը և զարգացումը փոխհատուցել և գերազանցել են շինարարության ոլորտի կրճատումը` առաջ բերելով արտադրության և ծառայությունների նոր ոլորտներ և տեսակներ, հանգեցնելով տնտեսության առավել առողջ կառուցվածքի: Եվ սա այն պայմաններում, երբ գրեթե կրկնակի աճել են նաև պետության եկամուտները: Այս փաստերն անհերքելի են և արձանագրվում են ոչ միայն մեր կողմից: Այսուհանդերձ, սա բոլորովին չի նշանակում, որ մենք պետք է բավարարված լինենք կամ անգամ գոհ: Իհարկե, ոչ:
Մենք պետք է ոլորտ առ ոլորտ մեր տնտեսությունը վերափոխենք թե՛ ձևի, թե՛ բովանդակության առումով: Մենք նոր տնտեսություն ենք կառուցում: Աստիճանաբար կարկուտների հետևանքների դեմ պայքարելու փոխարեն մենք պետք է սկսենք հակակարկտային ցանցեր արտադրել հենց տեղում, ոռոգում սուբսիդավորելու փոխարեն հենց տեղում կաթիլային ոռոգման համակարգեր արտադրել, սկսել իրենց հետևից ամբողջական ոլորտներ առաջ տանող նախագծեր՝ արագ և էժան ջերմոցներ հավաքելու համար, օրինակ, անհրաժեշտ սարքավորումների արտադրությունից մինչև, ասենք, արևային մարտկոցների հավաքում: Եվ այդպես շարունակ: Այսպիսի նախագծեր պիտի կարողանանք խրախուսել, ինչին և մենք ձեռնամուխ ենք եղել:
3-4 տարուց տարածաշրջանում պատկերը լիովին փոխվելու է: Մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան: Փորձագետներն ադրբեջանական անխուսափելի ֆիասկոյին արդեն երկու-երեք տարուց են սպասում: Շարժվելով դասական բռնապետության կանոններով՝ այդ երկրի իշխանությունները զբաղված են միայն սեփական ժողովրդին հայկական թշնամու կերպարի հրամցմամբ, գարշահոտ պատկերացումներ տարածելով մեր մասին: Մինչդեռ հենց Ադրբեջանում դրված հասարակական-քաղաքական և տնտեսական ականներն են սպառնում պայթել և պայթել շատ արագ ու կարծես՝ միաժամանակ: Նավթի ու գազի արդյունահանման քրոնիկ անկման պայմաններում հարևան պետության իշխանությունները շարունակում են կուտակած միջոցները այնպես ծախսել, ինչպես չէին կարող ծրագրել անգամ նրանց հակառակորդները: Միայն այսպահային խրախճանքներ՝ սա է իրականացվող քաղաքականության տրամաբանությունը: Գոյացած գումարները խելահեղ արագությամբ մսխվում են միանգամյա օգտագործման ուղղություններով՝ տեսանելիություն ապահովող հսկայական շինարարական ծրագրերում, սոցիալական ծախսերի ֆինանսավորմամբ, ինչը վաղը ստիպված կրճատելու են, աշխարհի տարբեր ծայրերում հանուն մեկ երեկոյի ծափողջյունների միլիարդներ շաղ տալով: Այսինքն՝ գործեր, որոնք երկու քայլ առաջ հաշվարկողի համար ամեն ինչ պարզ են դարձնում:
Մյուս կողմից գալիս են անթաքույց բռնապետության կամ բռնապետական ռեժիմի հետևանքները: Ընդդիմախոսների բանտարկելը, ազատ մամուլի գոյության մասին գրեթե տեղյակ չլինելը, հարկադրանքը, ահռելի կոռուպցիան կրկնակի ուժգնությամբ են հիշեցվելու այս երկրում նավթադոլարների նվազմանը զուգընթաց: Չեմ կարծում, թե որևէ մեկը դրանում կասկածում է: Եթե երկու տարի առաջ ադրբեջանցի երիտասարդները վախենում ու լռում էին, այսօր արդեն թեկուզ փոքր խմբերով, բայց արդեն քննարկում են, որ խոսք ասելու ժամանակը շուտով գալու է: Իսկ վաղը շատ մոտ է: Այն վաղը, երբ այս երկրում էլ սոցիալական ցանցերը ժողովրդի թշնամի են հռչակվելու: Ես ինչո՞ւ եմ անդրադառնում այս թեմային, որովհետև այդ երկրի իշխանությունները փոխանակ զբաղվեն սեփական պրոբլեմներով, սեփական ժողովրդի բարեկեցության խնդիրներով, սեփական հասարակության կառուցմամբ, կարծես թե լծվել են մեր դարդին դարման լինելու գործին, կարծես փորձում են մեզ խելք սովորեցնել, ինչպես ասացի, գարշահոտ պատկերացումներ տարածել մեր մասին:
Մենք պիտի շարունակենք մեր տնտեսության արդիականացումը և դիվերսիֆիկացումը մի քանի տարի հետո սպասվող տարածաշրջանային նոր վերադասավորումներում ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալու համար: Եվ մենք այդ ճանապարհին ենք, որտեղ վայրկյան անգամ կանգնել չի կարելի: Չի կարելի հապաղել»:
Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի օրակարգի հարցերի շրջանակում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցերը:

Мы должны по сферам изменять нашу экономику как в плане формы, так и содержания – президент Армении
Президент Армении, глава Совета национальной безопасности Сарж Саргсян 5 июня созвал заседание Совета национальной безопасности.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента Армении, на заседании присутствовал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян, вице-премьер-министр Армен Геворкян, секретарь Совета национальной безопасности АртурБагдасарян, глава аппарата президента Виген Саркисян, директор Службы национальной безопасности Горик Акопян, начальник полицииВладимир Гаспарян и глава Генштаба ВС Армении Юрий Хачатуров.
В своем вступительном слове президент Армении, в частности, сказал:
«Уважаемые коллеги, на сегодняшнем заседании мы обсудим вопросы энергетической безопасности нашей страны и институционального укрепления местного самоуправления. Важные вопросы. Мы продолжим по сферам находить такие решения, которые будут стимулировать весь процесс строительства государства и будут способствовать созданию гладко действующей единой системы.
Сегодня в Армении много трудностей. Никто этого не оспаривает. Но правдой является и то, что тенденции экономического развития Армении многообещающи. В 2012 году экономический рост в нашей стране составил 7,2 процента. Такой высокий уровень экономической активности сохраняется и в 2013 году. И это происходит в условиях невысокой и управляемой инфляции.
Да, темпы экономического роста Армении в 2012 году превысили показатели всех соседних стран. По сравнению с рядом стран с богатыми природными ресурсами, в том числе и с нашими соседями, экономические изменения в Армении и диверсификация экономики дают настоящие плоды. В результате, в 2012 году Армения заняла 28-ое место среди 188 стран по обеспечению самого высокого экономического роста.
Это позволило восстановить докризисную ситуацию. Вместе с тем, это произошло за счет роста всех основных сфер экономики. Уровень докризисных доходов возможно стало обеспечить в условиях низкого уровня строительства, которое было преобладающей сферой. Это значит, что в течение этого времени рост и развитие других сфер экономики дополнили и превысили сокращение сферы строительства, привлекая новые сферы и виды производства и услуг, приведя к более здоровой структуре экономики. И это в тех условиях, когда почти вдвое увеличились также доходы государства. Эти факты неопровержимы и фиксируются не только нами. Тем не менее, это вовсе не означает, что мы должны быть удовлетворены. Конечно, нет.
Мы должны по сферам изменять нашу экономику как в плане формы, так и содержания. Постепенно вместо того, чтобы бороться против последствий, мы должны на месте производить противоградовые сети, вместо субсидирования орошения мы должны производить на месте системы капельного орошения, должны начать проекты, ведущие за собой целые сферы, начиная, например, от производства необходимых оборудований для быстрого и недорогого строительства теплиц до, скажем, сбора солнечных батарей. И так далее. Мы должны суметь поощрять подобные проекты, чем мы и начали заниматься.
Через 3-4 года картина в регионе изменится. Мы должны быть готовы к этому. Эксперты ждут неминуемого азербайджанского фиаско уже через два-три года. Двигаясь правилами классической диктатуры, власти этой страны заняты только представлением образа армянского врага собственному народу, распространяя омерзительные представления о нас.
Однако под угрозой взрыва находятся находящиеся в самом Азербайджане общественно-политические и экономические мины, взрывы будут быстрыми и, кажется, одновременными.
В условиях хронического снижения экспорта нефти и газа власти соседней страны продолжают так растрачивать накопленные средства, как даже не могли бы запланировать даже их противники. Только сиюминутные развлечения – вот логика реализуемой политики. Накопленные суммы растрачиваются в направлениях одноразового употребления – обеспечивающие видимость огромные строительные программы, финансирование социальных затрат, которое они завтра вынужденно уменьшат, а также расходы миллиардов на аплодисменты в разных концах мира на одном вечере. То есть, дела, которые делают все очевидным для того, кто рассчитывает шаги на два хода вперед.
С другой стороны идут последствия нескрываемой диктатуры или диктаторского режима. Аресты оппонентов, почти неосведомленность о существовании свободной прессы, принуждение, огромная коррупция с двойной силой будут напоминаться параллельно уменьшению нефтедолларов. Не думаю, что кто-либо сомневается в этом.
Если два года азербайджанская молодежь боялась и молчала, то сегодня, хотя и маленькими группами, но уже обсуждает, что скоро наступит время сказать свое слово.
А завтра настанет очень скоро. Тот день, когда и в этой стране социальные сети будут объявлены врагом народа. Почему я затрагиваю эту тему? Так как власти этого страны, вместо того, чтобы заняться собственными проблемами, вопросами благоустройства собственного народа, строительством собственного общества, кажется, запряглись к делу решения наших задач, , будто пытаются поучать нас, как я уже сказал, распространять вонючие представления о нас.
Мы должны продолжить модернизацию и диверсификацию нашей экономики, чтобы иметь более благоприятные условия в новых региональных перераспределениях, ожидаемых через несколько лет».
В рамках повестки заседания Совета национальной безопасности Армении были обсуждены вопросы энергетической безопасности и институционального укрепления местного самоуправления.