Տարածաշրջանում Հայաստանի ուժեղ լինելը բխում է Ռուսաստանի շահերից. Դավիթ Ջամալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում Հայաստանի ուժեղ եւ կայացած լինելըբխում է Ռուսաստանի շահերից: Մայիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը: «Որքան մենք ունենք Ռուսաստանի կարիքը, այնքան էլ Ռուսաստանն ունի մեր կարիքը: Մենք շատ կարեւոր նշանակություն ունենք մեկս մյուսի համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա՝ ընդգծելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հեռուն գնացող ռազմավարական համագործակցության վրա հիմնված հարաբերություններ են, եւ երկու երկրների միջեւ լուրջ հակասություններ լինել չեն կարող: Ըստ նրա՝ երկուսն էլ անկախ պետություններ են եւ նրանց միջեւ փոքր հակասություններ կարող են ծագել, սակայն լուրջ հետեւանքներ դրանք չեն ունենա եւ հեշտությամբ կլուծվեն:
Փորձագետը բարձր գնահատեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ շրջանակներում մատչելի գներով հզոր ռազմական տեխնիկա է ձեռք բերում: Դիտարկմանը, թե միաժամանակ Ռուսաստանը ակտիվորեն զենք է վաճառում նաեւ Ադրբեջանին, Ջամալյանը նշեց, որ Ռուսաստանի ռազմական համագործակցությունը ցանկացած երկրի հետ կարելի է բնական համարել: «Չեմ կարծում, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանին զենք վաճառելով, կհակասի իր շահերին, իսկ Ռուսաստանի շահերից բխում է, որ տարածաշրջանում Հայաստանն ուժեղ ու մրցունակ լինի»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով պատերազմի վերսկսման հնարավորությանը՝ Ջամալյանը նշեց, որ քանի դեռ մենք ունենք Արցախ պետություն, հզոր պաշտպանական համակարգ, պաշտպանության բանակ, որը ռազմական գործողությունների վերսկսվելու դեպքում ունակ է դրանք տեղափոխել հակառակորդի տարածք, Ադրբեջանը երբեք խոսքից գործի չի անցնի:
1994թ. մայիսին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հրադադարի ռեժիմ հաստատվեց, որը թեեւ հաճախակի խախտումներին, մինչ օրս պահպանվում է: Ադրբեջանի իշխանությունները հաճախակի են հանդես գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով, սակայն ռազմական գործողությունների գնալ չեն համարձակվում:

Давид Джамалян: сильная позиция Армении в регионе – в интересах России
Состоятельность и сильная позиция Армении в регионе исходит из интересов России. Такое мнение высказал военный эксперт Давид Джамалян на встрече с журналистами 25 мая. «Насколько мы нуждаемся в России, настолько же Россия нуждается в нас. Мы имеем очень большое значение друг для друга», - как передает Арменпресс, сказал эксперт, подчеркнув, что армяно-российские отношения – это далеко идущее сотрудничество, основанное на стратегическом партнерстве. По его словам, это два независимых государства, и между ними могут возникать мелкие недоразумения, однако они легко решаемы и не могут привести к серьезным последствиям.
Эксперт высоко оценил то обстоятельство, что в рамках ОДКБ Армения приобретает мощную военную технику по доступным ценам. В ответ на замечание, что Россия и Азербайджану активно продает вооружение, Джамалян сказал, что военное сотрудничество России с любой страной – вещь нормальная. «Не думаю, что Россия продает Азербайджану оружие в ущерб своим интересам. Но вот сильная и конкурентная позиция Армении в регионе – это точно в интересах России», сказал он.
Относительно возобновления военных действий Джамалян сказал, что пока у нас есть государство Арцах, мощная оборонительная система и армия обороны, способная в случае возобновления военных действий перенести их на территорию противника – Азербайджан никогда не перейдет от слов к делу.
В мае 1994г. Армения и Азербайджан заключили перемирие, которое сохраняется по сей день, несмотря на частые его нарушения. Власти Азербайджана часто прибегают к воинствующей риторике, однако на военные действия пойти не решаются.