Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջնորդագիրը ստացել է Շոտլանդիայի խորհրդարանի մեծամասնության աջակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու մասին միջնորդագիրը ստացել է Շոտլանդիայի խորհրդարանի մեծամասնության աջակցությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Novelles d`Armenie-ն, միջնորդագրի տակ ստորագրել են Շոտլանդիայի խորհրդարանի մեծամասնությունը` 129 պատգամավորներից 65-ը, որոնք ներկայացնում են քաղաքական բոլոր ուժերը:Միջնորդագիրը ներկայացրել է Էդինբուրգից ընտրված պատգամավոր Մարկո Բիագին:
Միջնորդագրում մասնավորապես նշված է. «Խորհրդարանը փաստում է, որ ապրիլի 24-ին լրանում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կառավարության կողմից հայ մտավորականների ձերբակալության տարելիցը: Այն ընդհանուր առմամբ համարվում է հարկադիր վտարման և տեղահանումների սկիզբը, որը հանգեցրել է հարյուր հազարավոր հայերի մահվան: 1915-ի իրադարաձությունները կրել են ութ տարի շարունակվող համակարգված ցեղասպանության բնույթ: Մենք գտնում ենք, որ բոլոր ազգերը պետք է հարգեն Հայոց ցեղասպանության ողբերգությունը, բոլոր նրանց, ովքեր եղել են Հայոց ցեղասպանության զոհը: Շոտլանդիայի խորհրդարանը ճանաչում է այս և բոլոր մյուս ցեղասպանությունները և նշում, որ երբեք չպետք է դրանք կրկնվեն աշխարհի որևէ մասում»:
Մեկնաբանելով այս միջնորդագիրը` շոտլանդահայ գիտնական Հակոբ Բեդոսը, ում նախնիները Հայոց ցեղասանության զոհ են դարձել, նշել է. «Սա շատ կարևոր քայլ է, որ Շոտլանդիայի խորհրդարանի մեծամասնությունը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Բազմաթիվ երկրներ արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը և ես գոհ եմ, որ Շոտլանդիայի խորհրդարանն իր այս խորհրդանշական քայլով միանում է նրանց»:Բեդոսի խոսքով` Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջնորդագրին կողմ հանդես եկած պատգամավորներն այդ քայլով ոչ միայն ամրապնդեցին Շոտլանդիայում խղճի ազատությունը, այլև դեմ հանդես եկան բոլոր ցեղասպանություններին ու ընդգծեցին խաղաղության և հաշտության անհրաժեշտությունը:
Միջազգային իրավաբան, ԵՄ խորհրդատու դոկտոր Հարրի Հակոբյանը նշել է. «Այն, որ Շոտլանդիայի խորհրդարանի պատգամավորի կեսից ավելին կողմ է արտահայտվել միջնորդագրին` նշանակում է, որ Շոտլանդիայի խորհրդարանը գնալով ավելի զգայուն է դառնում Հայոց ցեղասպանության հարցի նկատմամբ: Հայոց ցեղասպանության տարելիցն արտացոլում է բոլոր ժողովուրդների և ազգերի ցեղասպանությունների անցյալը»:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ-ին: Նրան հետեւել են Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Բելգիան, Նիդեռլանդները, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Հունաստանը, Սլովակիան, Կիպրոսը, Լիբանանը, Արգենտինան (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելան, Չիլին, Կանադան, Վատիկանը:

Ходатайство о признании Геноцида армян получило поддержку большинства парламента Шотландии
Ходатайство о признании Геноцида армян получило поддержку большинства парламента Шотландии.Как передает Арменпресс со ссылкой на Novellesd`Armenie, под документом поставили свои подписи 65 из 129 депутатов парламента, представляющих все политические силы. Ходатаство подал депутат от Эдинбурга Марко Биаги.
В петиции, в частности, говорится: «Парламент подчеркивает, что 24 апреля отмечается годовщина со дня ареста представителей армянской интеллигенции правительством Османской империи. В целом этот факт рассматривается как начало насильственного выселения и перемещения, что привело к смерти сотен тысяч армян. Начавшиеся в 1915г. события имели характер организованного, перманентного геноцида, длившегося 8 лет. Мы считаем, что все нации должны почтить факт трагедии армянского народа - воздав дань памяти всех, кто стал жертвойГеноцида армян. Парламент Шотландии признает факт этого и других геноцидов и отмечает, что они не должны повториться ни одной точке мира».
Комментируя этот документ, шотландский ученый армянского происхождения АкопБедос, предки которого стали жертвами геноцида, отметил: Это весьма важный шаг, что большинство шотландского парламента признает факт Геноцида армян. Многие страны уже признали этот факт, и я рад, что Шотландия присоединяется к ним». По словам Бедоса, депутаты, проголосовавшие за петицию о признании геноцида, не только укрепили свободу совести в Шотландии, но и выступили против всех геноцидов, утверждая верховенство мира и согласия».
Факт Геноцида армян приняли такие организации, как Совет Европы, Европарламент, некоторые комиссии ООН, Всемирный совет церквей и т.д. Геноцид официально признали многие государства, первое из них - Уругвай (1965г.). Истребление армянского народа как геноцид, согласно международному праву, признали: Франция, Германия, Италия, Бельгия, Нидерланды, Швейцария, Швеция, Россия, Польша, Литва, Греция, Словакия, Кипр, Ливан, Уругвай, Аргентина (2 закона, 5 резолюций), Венесуэла, Чили, Канада, Ватикан, Австралия.