Պաղեստինի եւ Իսրայելի ղեկավարները շուտով ստիպված կլինեն դժվարին որոշումներ ընդունել. Ջոն Քերի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին «շատ արդյունավետ» Է համարում Պաղեստինի եւ Իսրայելի ղեկավարների հետ մայիսի 24-ին ավարտված երկօրյա բանակցությունները: Այդ մասին նա լրագրողներին հայտնել Է Թել Ավիվի Բեն-Գուրիոն օդանավակայանից մեկնելուց առաջ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
«Մենք մոտենում ենք այն պահին, երբ Պաղեստինի եւ Իսրայելի ղեկավարները պետք Է դժվարին որոշումներ ընդունեն»,-նշել Է Քերին: Այդ կապակցությամբ նա երկու կողմերին Էլ հորդորել Է ձեռնպահ մնալ հրահրիչ գործողություններից, որոնք «մեզ հետ են մղում», եւ դրա փոխարեն կենտրոնանալ պաղեստինա-իսրայելական ուղղակի բանակցությունների վերսկսման ճանապարհին առաջընթացի հասնելու վրա:
Մայիսի 23-ին պետքարտուղարն իրադրությունը քննարկել Է Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի, վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի եւ արդարադատության նախարար Ցիպի Լիվնիի հետ, ով պատասխանատու Է պաղեստինցիների հետ բանակցությունների համար: Նույն օրը նա այցելել Է Ռամալլահ եւ բանակցություններ վարել Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ: Կոնսուլտացիաների այս փուլի ավարտին Քերին մայիսի 24-ին մեկ անգամ եւս հանդիպել Է Նաթանյահուի հետ:

Джон Керри: Палестинским и израильским лидерам вскоре придется принять трудные решения
Госсекретарь США Джон Керри считает "весьма продуктивными" завершившиеся сегодня двухдневные переговоры с палестинским и израильским руководством.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, oб этом он заявил журналистам перед вылетом из тель-авивского аэропорта Бен-Гурион.
"Мы приближаемся к моменту, когда /палестинские и израильские/ лидеры должны будут принять трудные решения", - отметил Керри. В связи с этим он призвал обе стороны воздержаться от провокационных действий, которые "отбрасывают нас назад", и вместо этого сосредоточиться на достижении прогресса на пути к возобновлению прямых палестино-израильских переговоров.
Госсекретарь в четверг обсудил ситуацию с израильскими президентом Шимоном Пересом, премьер-министром Биньямином Нетаньяху и министром юстиции Ципи Ливни, отвечающей за переговоры с палестинцами. В тот же день он посетил Рамаллу и провел переговоры с президентом Палестины Махмудом Аббасом. В завершение этого раунда консультаций Керри сегодня еще раз встретился с Нетаньяху.