Չեխիան մտադիր չԷ շտապել եվրոգոտուն անդամակցելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիան մտադիր չԷ շտապել եվրոյի գոտի մտնելու հարցում: Այդ մասին ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել Է Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Պյոտր Նեչասը Ռուսաստան կատարելիք այցի նախաշեմին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իմ կառավարությունը մտադիր չԷ եվրոյին անցնելու ճշգրիտ ժամկետ նշանակել»,-ասել Է նա:
Նեչասը երեք պատճառ Է նշել, որոնց հաշվառմամբ նախարարների իր կաբինետը շեշտը չի դնում Եվրոպայի միասնական արժութային գոտուն արագորեն միանալու վրա:
Նախեւառաջ, մենք պետք Է ամրապնդենք մեր ֆինանսական համակարգը, երկրորդ՝ դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ չեխական կրոնի ճկուն փոխարժեքը շատ շահավետ Է երկրի տնտեսության համար, եւ, երրորդ՝ վերջին տարիների ընթացքում եվրոգոտու իրադրությունը դրամատիկ կերպով փոխվել Է այն իրավիճակի համեմատությամբ, որ կար 4-5 տարի առաջ»,-պարզաբանել Է Չեխիայի կառավարության ղեկավարը: «Ուստի մենք որեւԷ պատճառ չունենք շտապելու այդ հարցում»,-ամփոփել Է Նեչասը:

Чехия не намерена спешить с вступлением в зону евро
Чехия не намерена спешить с вступлением в зону евро. Как передаетАрменпресс, об этом в эксклюзивном интервью ИТАР-ТАСС заявил премьер-министр Чешской Республики Петр Нечас в преддверии визита в Россию.
"Мое правительство не намерено обозначать точной даты перехода на евро", - отметил он.
Нечас назвал три причины, по которым его кабинет министров не делает ставку на быстрое вступление в единую европейскую валютную зону.
"Во-первых, мы должны укрепить нашу финансовую систему, во-вторых, гибкий курс чешской кроны по отношению к доллару и евро очень выгоден для чешской экономики, а, в-третьих, ситуация в зоне евро за последние годы драматически изменилась, став другой в сравнении с тем, что было 4-5 лет назад", - пояснил глава чешского правительства. "Поэтому у нас нет причин спешить с этим вопросом", - резюмировал Нечас.