Հանրապետությունում կարկտահարության վնասը կազմել է 20-25 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում մայիսի 12-ի կարկտահարությունից հետո կորուստները կազմում են 20-25 մլրդ դրամ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ազգային ժողովի մայիսի 24-ի խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
«Համայնքային հանձնաժողովները սկսել են աշխատանքերը հենց նույն օրը, որոնցում ներգրավված են եղել համայնքային պատասխանատուներ և մասնագետներ: Նրանք մանրամասն պետք է ուսումնասիրեին վնասի չափը: Դրա համար պահանաջվեց մոտ մեկ շաբաթ ժամանակ:Վերջնական տվյալներով տուժել են 46 համայնքներ` 11 հազար հարյուր հեկտար, որից 2900 հեկտարը խաղողի այգիներ են, 3100 հեկտարը` պտղատու այգիներ, իսկ 5200 հեկտարը՝ բանջարաբոստանային եւ կերային մշակաբույսերի ցանքատարածությունները»,- ասաց Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարի խոսքով`22 համայնքներից այն գյուղերը, որտեղ բնակչությունը հարյուր տոկոսով է տուժել, հողի հարկից ազատվում էհարյուր տոկոսով, իսկ մասնակի տուժած համայնքներում` հիսուն տոկոսով:
Անդրադառնալով հակակարկտային կայաններին` Կարապետյանն ասաց, որ Հանրապետությունում կան 234 հակակարկտային կայաններ, որից 101-ը տեղակայված է Արմավիրի մարզում:50 լրացուցիչ հակակարկտային կայաններ կտեղակայվեն:
Խոսելով գյուղացու վերցրած վարկային պարտավորությունների մասին` Կարապետյանն ասաց, որ գյուղացիական բոլորտնտեսություններին ցուցաբերվելու է անհատական մոտեցում:«Եթե մարդիկ կան, որ հարյուր տոկոսով կորցրել են իրենց խաղողի բերքը, նրանց համար հարկերը պետք է հետաձգվեն երեք տարով, քանի որ խաղողի այգիները վերականգնումը երկար ժամանակ է պահանջվում: Իսկ պտղատու այգիների դեպքում՝ մինչև 2 տարով, բանջարաբոստանային կուլտուրաներինը՝ 1 տարով»,- ասաց նա` շեշտելով, որ գյուղացու բոլոր արտարժութային վարկերը վերաձևակերպվելու են դրամային վարկերի:
Սերմերի պահանաջարկը կազմում է 24 տոննա, այդ սերմերն արդեն հավաքագրել են բոլոր տեսակի բանջարաբոստանային կուլտուրաներից:«Առանձին մոտեցում է ցուցաբերվելու սոցիալակապես անապահով ընտանիքներին»,- ավելացրեց Գյուղնախարարը:
Մայիսի 12-ին ուժեղ կարկտահարությունից հատկապես տուժեց Արմավիրի մարզը: Ի կատարումն Արմավիրի մարզում կարկուտից տուժած գյուղերի բնակիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության` Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության բոլոր անդամները, ՀՀ կառավարությանն առընթեր մարմինների ղեկավարները, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզպետները՝ իրենց անձնական եկամուտներից հատկացումներ կանեն գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամին:
Արմավիրի մարզում կարկուտից տուժած գյուղացիներին աջակցելու նպատակով գումար կարող են փոխանցել բոլոր ցանկացողները:

YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS: The losses caused from the heavy hail fell in the Republic of Armenia on May 12 make about 20-25 billion AMD. As reported by Armenpress, this was stated by the Minister of Agriculture of the Republic of Armenia Sergo Karapetyan at the Parliamentary hearings held at the National Assembly on May 24.
As stated by the Minister, the villages, the population of which suffered by 100% from the hail, will be exempt from the land tax by 100% and the partially damaged communities will be exempt by 50%.
Concerning the anti-hail stations, the Minister of Agriculture of the Republic of Armenia Sergo Karapetyan said that there are 234 stations in the Republic, 101 of which are located in the Armavir Marz. Another 50 anti-hail stations will be installed as well.
The demand for seeds makes 24 tons, which have already been collected from all kinds of vegetable crops. “Special attention will be paid to the socially needy families”, - said the Minister of Agriculture.
On May 12 Armavir Marz was affected by the heavy hail most. To fulfill the agreement, reached with the hail-affected villagers of the Armavir Marz, the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan, all the members of the Government, the heads of the agencies at the Government of the Republic of Armenia and all the Marz heads of the Republic will allocate money from their personal incomes to the fund for assistance to the hail-affected villagers and economic units.
To support the hail-affected villagers and economic units of the Armavir Marz, all the interested can transfer money to the VTB Bank accounts: 16048518661500 (AMD) and 16048111866100 (USD).