Եվրամիության տնտեսությունը կայունացման առաջին նշաններն Է դրսեւորում. Մարիո Դրագի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը կարող Է ճգնաժամից դուրս գալ ավելի ուժեղացած, եթե կառավարությունները կատարեն առաջադրված խնդիրները եւ թույլ չտան, որ գլուխ բարձրացնի ազգային Էգոիզմը, ասել Է Եվրոպայի կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) նախագահ Մարիո Դրագին: Այս կարծիքը նա հայտնել Է Լոնդոնում ունեցած ելույթի ժամանակ, որի տեքստը եվրոպական ԶԼՄ-ները տարածել են մայիսի 24-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ճգնաժամային երկրներում իրականացվող ցավագին բարեփոխումները տալիս են առաջին պտուղները, նշել Է նա: Օրինակ, նկատելի են Իռլանդիայի, Իսպանիայի եւ Պորտուգալիայի արտահանման ոլորտի բարելավումները:
«Արդեն այժմ մենք բոլոր հիմքերն ուենք ասելու, որ տնտեսական եւ արժութային միությունը ներկայում ավելի կայուն Է, քան մեկ տարի առաջ»,-ընդգծել Է ԵԿԲ-ի ղեկավարը: Ներդրողները եւ ֆինանսական շուկաները վստահություն են դրսեւորում, որ «եվրոն ուժեղ եւ կայուն արժույթ» Է, հավելել Է Դրագին:

Экономика Евросоюза демонстрирует первые признаки стабилизации
ЕС может выйти из кризиса более сильным, если правительства будут выполнять поставленные задачи и не позволят взять верх национальному эгоизму, считает председатель Европейского центрального банка /ЕЦБ/ Марио Драги. Такое мнение он высказал на выступлении в Лондоне, текст которого распространен сегодня европейскими СМИ.
Болезненные реформы в кризисных государствах дают первые плоды, отметил он. Например, заметны явные улучшения в сфере экспорта в Ирландии, Испании, Португалии,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"Уже сейчас мы можем с полным основанием сказать, что экономический и валютный союз в настоящее время стабильнее, чем год назад", - подчеркнул глава ЕЦБ. Инвесторы и финансовые рынки также демонстрируют убежденность в том, что "евро является сильной и стабильной валютой", добавил Драги.