«Ոսկե ծիրան» փառատոնն այս տարի կլուսաբանեն միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» 10-րդ հոբելյանական երեւանյան միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 7-14-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մայիսի 24-ին հրավիրված ասուլիսում ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը նշեց, որ «Ոսկե ծիրան»-ն այն փառատոներից է, որ ոգեւորություն է առաջացնում ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ` նրա սահմաններից դուրս:
«Մեր անկախ պետականության մեջ «Ոսկե ծիրան»-ը լավագույն եւ կայացած միջոցառումներից է, նաեւ` քաղաքական իմաստով: Այն վերահաստատեց, որ կան երեւույթներ, որոնց համար սահմաններ գոյություն չունեն»,- ընդգծեց նախարարը: Նրա գնահատմամբ` փառատոնը հնարավորություն է տալիս մասնագիտական եւ մարդկային փոխհարաբերությունների արտահայտման համար:
«Երբ ես զրուցում եմ այլ երկրների մշակութի նախարարների հետ, առաջին բանը, որ իրենք ասում են, այն է, որ մեր երկրում կա «Ոսկե ծիրան», սա խոսում է այն մասին, որ փառատոնը ունի բարձր հեղինակություն եւ տասը տարվա լուրջ կենսագրություն»,- ասաց Պողոսյանը:Նախարարը, անդրադառնալով փառատոնի լուսաբանման ընթացքին, նշեց, որ փառատոնը այս դեպքում եւս եզակիների թվում է. այն գրավում է բոլոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների ուշադրությունը, անգամ դահլիճ մուտք գործելու «պատերազմներ» են լինում:
Կինոփառատոնն այս տարի լուսաբանելու են ոչ միայն հայաստանյան ԶԼՄ-ները, այլեւ միջազգային ճանաչում ունեցող հեռուստաալիքներ, որոնց թվում են` Euronews-ը, «Կուլտուրան», The national-ը, Site and sound-ը:
Հոբելյանական տարում փառատոնում կհուրընկալվեն կինոյում մեծ վաստակի համար «Փարաջանովյան թալլերի» արժանացած նշանավոր կինոգործիչներ Քշիշտոֆ Զանուսին, Գոդֆրի Ռեջիոն, Յոս Ստելինգը: Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում կտեղադրվի աշխարհահռչակ շանսոնյե, կինոդերասան Շառլ Ազնավուրի աստղը:
Փառատոնը այս տարի ստացել է շուրջ 1200 հայտ` աշխարհի 94 երկրներից, 2012 թվականի 67 երկրի փոխարեն, ինչը վկայում է, որ «Ոսկե ծիարն»-ի հանդեպ միջազգային ուշադրությունը գնալով մեծանում է:Կինոփառատոնն այս տարի եւս կներկանայա լիամետրաժ, վավերագրական, «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային, ինչպես նաեւ «Հայկական համայնապատկեր» ազգային մրցութային ծրագրերով:
«Մեզ բոլորիս հաջողվեց «Ոսկե ծիրան»-ը դարձնել միջազգային անձնագիր: Մենք որպես կորպորոտիվ սոցիալական պատասախանատու ընկերություն` այն գաղափարն ենք ներդնում, որ կարեւոր է հայկական ինքնությունը ճանաչելի դարձնել Երկիր մոլորակում»,- ասաց փառատոնի հովանավոր, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռաֆլ Յիրիկյանը`
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանն էլ շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն գերատեսչություններին, որոնք ապահովում են կինոփառատոնի խաղաղ եւ անվտանգ ընթացքը, մշտապես օգնելու պատրաստակամություն են հայտնում:
«Ոսկե ծիրան»-ի մրցութային ծրագրում խաղարկային ֆիլմերի միջազգային ժյուրին կգլխավորի հունգարացի ականավոր կինոռեժիսոր, համաշխարհային կինոյի դասական Իշտվան Սաբոն, «Վավերագրական ֆիլմերի միջազգային մրցույթի» ժյուրին`2012 թվակականի «Ոսկե ծիրան»-ի դափնեկիր Սերգեյ Լոզնիցան:
Կինոփառատոնի շրջանակում կանցկացվի նաեւ հոբելյանական ծրագիր` նվիրված Արամ Խաչատրյանի 110, Ներսես Հովհաննիսյանի 75 եւ Արտավազդ Փեշեշյանի 75- ամյակներին:
Մինչ փառատոնի մեկնարկը, միջազգային ճանաչում ունեցող մասնագետների եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներից ժամանած երիտասարդ կինոգետների, կինոքննադատների մասնակցությամբ նախատեսվում է իրականացնել նաեւ դասընթաց` «Կինոլրագրություն առանց սահմանների» խորագրով: Փառատոնի օրերին համատեղ ուժերով կհրատարակվի «Ոսկե ծիրան» ամենօրյա պարբերականը:

Golden Apricot Film Festival to be covered by authoritative international mass media
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS: The 10th annual Golden Apricot Yerevan International Film Festival is scheduled for July 7 to 14 2013. As reported by Armenpress, at the press conference held on May 24 the Minister of Culture of the Republic of Armenia Hasmik Poghosyan stated that the Golden Apricot Yerevan Festival arises inspiration not only in Armenia, but also outside of its borders.
This year the Festival will be covered not only by the Armenian mass media, but also the internationally known ones, such as Euronews, Culture, The national, Site and sound.
In 2013 the Festival got about 1200 applications from 94 countries of the world. In 2012 the number of the countries was 67, which proves that the international attention towards the Golden Apricot has been gradually increasing.
“We have managed to make the Golden Apricot an international passport. As a corporate social responsible company, we input the idea that it is quite important to make the Armenian identity recognizable in the Earth Planet”, - said the sponsor of the Festival, the General Director of VivaCell MTS Ralph Yirikyan.
The Director of the Festival Harutyun Khachatryan expressed his gratitude to the agencies, which provide for the peaceful and secure process of the Golden Apricot.
In the framework of the Festival a jubilee program will be held as well dedicated to the 110th anniversary of Aram Khachaturyan, 75th anniversary of Nerses Hovhannisyan and 75th anniversary of Artavazd Peleshyan.
Annual International Film FestivalGolden Apricotwas established in 2004 in Yerevan, the capital of the Republic of Armenia, by the “Golden Apricot” Fund for Cinema Development, the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists, supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Ministry of Culture of Republic of Armenia and Benevolent Fund for Cultural Development. The organizers of the Golden Apricot International Film Festival are: Harutyun Khachatryan, Film Director and Festival Director; Mikayel Stamboltsyan, Film Critic and Program Director; and Susanna Harutyunyan, Film Critic and Artistic Director. Internationally acclaimed Canadian-Armenian director Atom Egoyan was named President of the festival since 2005.
The Golden Apricot International Film Festival carries the theme Crossroads of Cultures and Civilizations. The title may well serve as an impassioned mantra for building cultural bridges and fostering dialogue. It also reflects the history of Armenia itself, which for millennia has existed as a flash point for competing geopolitical forces. Armenia's desirable geographic position has made it into a bone of contention for various empires, but has, on the other hand, resulted in a civilization replete with world influences and a dynamic arts heritage. It welcomes films representing diverse ethnic groups, religions, and nations that depict the human experience, the daily lives of people, ordinary and extraordinary, their troubles and their joys, as they try to find meaning in a changing world; as they struggle to redefine themselves in a world that recognizes fewer and fewer boundaries.
Yerevan is an evolving testament to that heritage, and the Golden Apricot International Film Festival has fast become a premier destination for filmmakers of all genres, particularly those advancing universal values of peace, cultural harmony and cross-pollination, and mutual understanding. Accordingly, the Annual Golden Apricot International Film Festival features a multitude of films representing various nations, ethnicities, and religions, collectively depicting the full richness of the human experience.
The Golden Apricot festival is different from other such events in the sense that it is relatively smaller-scale and much cozier, but it continues to garner genuinely international attention and respect. The films are presented in two international competition sections: features and documentaries. One Grand Prize Golden Apricot and one Special Mention are awarded in each category. The festival has a special pan-Armenian competitive section - Armenian Panorama - for short, feature, documentary, and animation films produced by filmmakers of Armenian descent. The opening of the festival is always marked with a traditional blessing of apricots, for which Armenia is famous.