Թուրքական պարբերականը թերի է համարել Սամաթիայում հայ կանանց վրա հարձակումների հետաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի հայաշատ Սամաթիա թաղամասում հայ տարեց կանանց վրա հարձակումների գործով ձերբակալված Մուրաթ Նազարյանից բացի այլ ոճրագործներ էլ կարող են ի հայտ գալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Radikal պարբերականը:
«Հաշվի առնելով ականատեսների վկայությունները, չեմ հավատում, որ այս հանցագործություններն արվել են մեկ մարդու կողմից: Կարծում եմ, որ հետաքննությունը թերի է եղել: Հայ հանցագործ գտնելուն պեսդատական գործը փակվել է»,- ասել է հարձակումների գործով դեռևս միակ կասկածյալ Մուրաթ Նազարյանի փաստաբան Էրեն Քեսքինը: Հայտնի է դարձել, որ Նազարյանի դեմ դատական գործ է հարուցվել միայն 84- ամյա Մարիցա Քյուչյուքի սպանության մեղադրանքով, իսկ Սուլթան Այքարի տան վրա հարձակում գործելու առնչությամբ ներկայացված բողոքը հետ է վերցրվել և չհետապնդելու որոշում է կայացվել:
Radikal պարբերականը գրում է, որ իր ունեցած տվյալների համաձայն` հարցաքննության ժամանակ Նազարյանին Մարիցա Քյուչյուքի սպանությունից բացի այլ հարցեր չեն տրվել: Իր հերթին Նազարյանը նշել է, որ երբևիցե չի ճանաչել Քյուչյուքին: «Քյուչյուք անունով կնոջը սպանելու վերաբերյկալ ոչինչ չեմ հիշում: Եթե հիշեի, որ նման բան եմ արել, կփախչեի և կհեռանայի: Սպանության կատարման փողոց ինձ ոստիկաններն են տարել: Տեսնելով այն` միայն հիշեցի, որ այստեղից վազելով հեռացել եմ և ծխախոտ եմ ծխել: Չեմ հիշում այդ օրը դեղամիջոց օգտագործել եմ, թե ոչ»,- հայտնել է մեղադրյալը: Նազարյանը պատմել է, որ հոգեկան խնդիրներ ունենալու պատճառով մոտ մեկ տարի առաջ այցելել է հոգեբանի, ով նրան հատուկ դեղահաբեր է նշանակել:
Թուրքական պարբերականը, հաշվի առնելով բոլոր այս փաստերը և հատկապես այն, որ մեղադրական ակտում Նազարյանը համարվում է միայն Քյուչյուքի սպանության պատասխանատուն, ընդգծում է, որ Սամաթիայում տեղի ունեցած ոճրագործության առնչությամբ հնարավոր է լինեն մեկից ավելի հանցագործներ:
Ստամբուլի Սամաթիա թաղամասում առաջին հարձակումը 87-ամյա հայուհի Թուրհանդա Աշըքի վրա տեղի է ունեցել անցյալ դեկտեմբերի սկզբին: Հանցագործը դաժանորեն ծեծել է նրան, ինչի հետեւանքով կինը կորցրել է ձախ աչքը: Երկրորդ հարձակումը կատարվել է դեկտեմբերի 28-ին, որի ժամանակ հանցագործը սպանել է 84-ամյա Մարիցա Քյուչյուքին եւ վրան դանակով խաչ նկարել: Հաջորդ հարձակումները տեղի են ունեցել հունվարի 6-ին, 22-ին եւ փետրվարի սկզբին: Այդ հարձակումների ժամանակ հանցագործը ծեծել է տարեց կանանց, ինչի հետեւանքով նրանցից մեկը` 83-ամյա Սուլթան Այքարը, կորցրել է մի աչքը, իսկ մյուսի աչքը վիրահատել են:
Ստամբուլի ոստիկանությունը մարտի 4-ին ձերբակալել է Մուրաթ Նազարյանին, ով, ըստ թուրքական ոստիկանության, տարեց հայ կանանց վրա հարձակումներ էր գործել «կողոպուտի» նպատակով: Ստամբուլի ոստիկանության հայտարարության մեջ նշված է, որ Ֆաթիհ թաղամասում ձերբակալված 40-ամյա կասկածյալը նախկինում ևս դատապարտված է եղել նման հանցագործություններ կատարելու համար:
Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ հանցագործը տարեց կանանց թալանելու փորձ չի արել: Բազմաթիվ լրատվամիջոցներ եւ հասարակական գործիչներ կարծիք էին հայտնել, որ հանցագործությունները կատարվել են էթնիկ հողի վրա` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ թուրքական կողմի` հայերին վախեցնելու գործողությունների շրջանակում:

Turkish Daily considers imperfect investigation of Armenian women attacks in Samatya
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS: Besides Murat Nazaryan, arrested for the attacks on the Armenian old women in Samatya of Istanbul, there could be more criminals in this case. As reported by Armenpress, this was stated in the Turkish Radikal Daily.
“Taking into account the testimonies of the witnesses, I do not believe that the crimes were committed only by one person. I think that the investigation was imperfect. Upon finding the Armenian criminal the legal case was closed”, - said the lawyer of Murat Nazaryan Eren Keskin. It was found out that the criminal case against Murat Nazaryan was instituted only for the murder of the 84-year-old Maritsa Küçük. The claim on attacking the house of Sultan Akyar was withdrawn.
The Radikal publishes that according to the data it has, during the investigation Murat Nazaryan was questioned only on the case of Maritsa Küçük’s murder. No other questions were asked. In his turn Nazaryan said that he had not ever known Maritsa Küçük.
Taking into account all the facts and especially the fact that Murat Nazaryan was the only responsible person in Maritsa Küçük’s murder, the Radikal emphasizes that besides Murat Nazaryan, arrested for the attacks on the Armenian old women in Samatya of Istanbul, there could be more criminals in this case.
One of the women, 87-year-old Turfanda Aşık, lost an eye, while the other woman was robbed and severely injured. On December 28, 2012, Maritsa Küçük was stabbed seven times before her throat was slit at her home in Samatya. Two other attacks were carried out in the same month against elderly Armenian women in the Samatya and Bakırköy districts as well. Most recently, 83-year-old Sultan Akyar was attacked in Samatya, after which she underwent eye surgery. The blood on an envelope found in Maritsa Küçük’s bag belongs to Murat Nazaryan, adding that the women who survived the attacks in Samatya identified him as the assailant.
The Police of Istanbul arrested Murat Nazaryan on March 4, who, according to the Turkish Police, attacked the old Armenian women to “rob them”. The Istanbul Police’s statement says that the 40-year-old accused was earlier condemned for such crimes.
Earlier the Turkish mass media informed that the criminal did not try to rob the victims. Many public figures expressed their opinion that the crimes were carried out on ethnic ground, in the framework of the actions of the Turkish authorities to frighten the Armenians towards the 100th anniversary of the Armenian Genocide.