Հրանտ Դինքի գործով մեղադրվող ժանդարմերիայի ներկայացուցիչների պատիժը կարող է խստացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ: Հայկական «Ակոս» պարբերականի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով մեղադրյալ, Տրապիզոնի ժանդարմերիայի գնդի նախկին հրամանատար, գնդապետ Ալի Օզի գործը կարող է կրկին վերանայվել: Թուրքիայի վերաքննիչ դատարանը պահանջել է չեղյալ համարել Օզի և ժանդարմերիայի 6այլներկայացուցիչների վերաբերյալ կայացրած նախկին որոշումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Radikal պարբերականը:
Դատախազությունը, նախկին որոշումը թերի համարելով` պահանջել է նաև որպեսզի մեղադրյալները դատապարվեն «փաստաթղթերի կեղծման» մեջ և գործը քննվի ծանր հանցագործությունները քննող դատարանի կողմից: Պահանջի բավարարման դեպքում Ալի Օզն ու ժանդարմերիայի մյուս ներկայացուցիչները կարող են դատապարտվել մինչև 8 տարվա ազատազրկման:
Ավելի վաղ Հրանտ Դինիքի սպանության մասին իմանալով հանդերձ այն չկանխարգելելու համար «պարտականությունները չկատարելու» մեղադրանքով Տրապիզոնի ժանդարմերիայի գնդի նախկին հրամանատար Ալի Օզն ու կապիտան Մեթին Յըլդըզը դատապարտվել էին 6-ական, իսկ ժանդարմերիայի ևս 4 ներկայացուիցչներ` 4-ական ամիս ազատազրկման:
Ստամբուլի «Ակոս» թերթի նախկին խմբագրապետ Հրանտ Դինքը թուրքական ազգայնական շրջանակների կողմից դավադրաբար սպանվել է 2007 թ-ի հունվարի 19-ին: Սպանությունն իրագործած Օգյուն Սամասթը դատապարտվել է 22,5 տարվա ազատազրկման: Գործով անցնող 19 մեղադրյալներից 13-ը դատարանի դահլիճից ազատ են արձակվել` «զինված ահաբեկչական կազմակերպության անդամ» չհանդիսանալու հիմնավորմամբ:

Penalty of Turkish Gendarmerie representatives accused on Dink's case can be increased
YEREVAN, MAY 24, ARMENRPESS. The case of former Trabzon District Gendarmerie Commander, Colonel Ali Öz can be reviewed again. Colonel Ali Öz has been charged in connection with the case of assassination of former Editor-in-Chief of Armenian "Agos" periodical Hrant Dink. The Turkish Court of Appeals demanded to declare null and void the previous decision regarding Ali Öz and 6 other representatives of Gendarmerie. As reports "Armenpress" Turkish Radikal periodical stated this.
Turkey's Prosecutor's Office finds that the previous decision is incomplete and claims that the accused must be also sentenced for "forging documents" and that the High Criminal Court must examine the case. In that case Col. Ali Öz and 6 other representatives of Gendarmerie may be sentenced up to 8 years of imprisonment.
6 years have passed after the assassination of prominent Armenian journalist from Istanbul, chief editor of "Agos" weekly Hrant Dink. Hrant Dink was shot dead in Shishli district of Istanbul on January 19, 2007. After leaving the murder shouted "giaour" giving basis for suspicion that the murder was committed based on nationalist hatred. Dink was one of those intellectuals, famous for their fearless speeches being numerously persecuted for that.