Արցախի նախագահը հաշմանդամության խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 23-ին անցակացրել էաշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված բժշկասոցիալական փորձաքննությունների կենտրոնի կողմից հաշմանդամության խմբերի սահմանման գործընթացին: Համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արցախի նախագահն իր խոսքում նշել է, որ 2008թ.-ից հաշմանդամության կարգերի սահմանման ու հստակեցման ոլորտում թույլ տրված խախտումների վերացման ուղղությամբ իրականացվել է ծավալուն եւ քրտնաջան աշխատանք: Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ այս գործընթացի հանդեպ պահանջները եղել եւ մնում են հստակ, այն է՝ մաքսիմալ օբյեկտիվություն ու թափանցիկություն, ընդգծված հարգալից վերաբերմունք հաշմանդամ քաղաքացիների հանդեպ՝ հավելելով, որ հաշմանդամության կարգի վերանայման խնդրանքով յուրաքանչյուր դիմում պետք է ընթացքավորվի, մանրամասնորեն քննարկվի եւ պատասխան տրվի դիմումատուին:
Բակո Սահակյանն անհրաժեշտ է համարել գործընթացին մասնակից դարձնել հասարակական կազմակերպությունների, մասնավորապես, «Արցախի ազատամարտիկների միության» եւ Արցախի գոյամարտի վիրավոր ազատամարտիկների օգնության «Վիտա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Artsakh President held consultation on medical and social issues
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS: On May 23 Artsakh Republic President Bako Sahakyan held a working consultation on the process of establishing disability groups by the Center of medical and social expertise.
As Armenpress was informed from NKR presidential press office, heads of concerned structured delivered appropriate reports.
In his speech President Sahakyan noted that since 2008 an extensive and hard work had been done to eliminate violations registered in the sphere of establishing and specifying disability groups. Bako Sahakyan underlined that the requirements towards this process had remained clear-cut and required maximum objectivity and transparency, respectful attitude towards the disabled, adding that each application requests to review the degree of disability should be thoroughly considered and a comprehensive answer should be given to the applicant:
President Sahakyan considered necessary involve non-governmental sector in this process, in particular the “The Union of Artsakh Freedom Fighters” and “Vita” NGO that provides support to wounded soldiers of the Artsakh National Liberation War.
National Assembly Ashot Ghoulyan, Prime Minister Ara Harutyunyan and other officials participated in the consultation.