Արցախի նախագահը հաշմանդամության խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 23-ին անցակացրել էաշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված բժշկասոցիալական փորձաքննությունների կենտրոնի կողմից հաշմանդամության խմբերի սահմանման գործընթացին: Համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արցախի նախագահն իր խոսքում նշել է, որ 2008թ.-ից հաշմանդամության կարգերի սահմանման ու հստակեցման ոլորտում թույլ տրված խախտումների վերացման ուղղությամբ իրականացվել է ծավալուն եւ քրտնաջան աշխատանք: Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ այս գործընթացի հանդեպ պահանջները եղել եւ մնում են հստակ, այն է՝ մաքսիմալ օբյեկտիվություն ու թափանցիկություն, ընդգծված հարգալից վերաբերմունք հաշմանդամ քաղաքացիների հանդեպ՝ հավելելով, որ հաշմանդամության կարգի վերանայման խնդրանքով յուրաքանչյուր դիմում պետք է ընթացքավորվի, մանրամասնորեն քննարկվի եւ պատասխան տրվի դիմումատուին:
Բակո Սահակյանն անհրաժեշտ է համարել գործընթացին մասնակից դարձնել հասարակական կազմակերպությունների, մասնավորապես, «Արցախի ազատամարտիկների միության» եւ Արցախի գոյամարտի վիրավոր ազատամարտիկների օգնության «Վիտա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент НКР провел рабочее совещание по вопросам инвалидности
23 мая президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян провел рабочее совещание, посвященное процессу установления групп инвалидности со стороны Центра медико-социальных экспертиз.
С соответствующими докладами выступили руководители заинтересованных ведомств.
Как сообщили Арменпресс в Главном информационном управлении
аппарата президента НКР, в своем слове Саакян отметил, что с 2008 года в направлении устранения нарушений в сфере установления и определения групп инвалидности была проведена масштабная и кропотливая работа.
Бако Саакян подчеркнул, что требования к этому процессу были и остаются четкими: максимальная объективность и транспарентность, подчеркнуто уважительное отношение к инвалидам, добавив, что каждое заявление с просьбой пересмотра группы инвалидности должно быть принято, детально рассмотрено и каждому заявителю должен быть дан ответ.
Бако Саакян посчитал необходимым привлечь к этому процессу общественные организации, в частности, представителей «Союза воинов-освободителей Арцаха» и общественной организации «Вита», предоставляющей помощь раненным воинам-освободителям Арцаха.
В совещании приняли участие спикер Национального собрания НКР Ашот Гулян, премьер-министр НКР Ара Арутюнян, другие должностные лица.