Իտալական RAI 3 հեռուստաընկերությունը «Հայաստան. անցյալի ստվերը» ֆիլմ է նկարահանել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական RAI 3 հեռուստաընկերությունը վավերագրական ֆիլմ է նկարահանել Հայաստանի մասին: «Հայաստան. անցյալի ստվերը» 16 րոպե տևողությամբ ֆիլմը պատմում է Հայոց ցեղասպանության, հայկական բազմադարյա պատմության և մշակույթի մասին:«Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի24-ին հարյուր հազարավոր մարդիկ բարձրանում են մայրաքաղաք Երևանին նայող բլրի գագաթը` ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը և ծաղիկներ դնելու քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին: Ավելի քան մեկ միլիոն մարդ է սպանվել կոտորածների ժամանակ: Թուրքիան հրաժարվում է հայերի կոտորածը ցեղասպանությունճանաչել` չնայած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող երկրների հարաճուն թվին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նշվում է ֆիլմում:
Միաժամանակ ներկայացվում է ներկայիս Հայաստանն իր ամենատարբեր դիմագծերով` առօրյա կենցաղից մինչև տնտեսություն, մշակույթ և քաղաքականություն:
Ֆիմի հեղինակներ Օլիվիերո Բերգամինին և Մարինո Կանչելլարին,Assadakh արաբա-իտալական կենտրոնի արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Թալալ Քրայսի հետ միասինՀայաստանում են եղելապրիլի 22-28-ը` այցելելով ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, «Արմենպրես» լրատվական գործակալություն, Սուրբ Էջմիածին, «Վերնիսաժ» տոնավաճառ,Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, «Գաֆեսճէան» ժամանակաից արվեստի կենտրոն, Փարաջանովի թանգարան: Ֆիլմում հատվածներ են ներկայացվում Փարաջանովի «Նռան գույնը» կինոնկարից: Զրուցելով ամենատարբեր զբաղմունքի տեր մարդկանց հետ` ֆիլմի հեղինակները փորձել են հենց հայաստանցիների տեսանկյունից բացահայտել երկիրն ու ժողովրդին:
Բերգամինին և Կանչելլարին այցելել են նաև Խոր Վիրապ, ուր հեղինակը պատմական անդրադարձ է կատարում Հայաստանումքրիստոնեության տարածմանը և թե ինչպես հայերն առաջինը քրիստոնեությունն ընդունեցին որպես պետական կրոն:Ֆիմի ավարտին ներկայացվում է ջահերով երթը` Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:

Итальянская телекомпания RAI 3 сняла фильм «Армения: тени прошлого»
Итальянская телекомпания RAI 3 сняла документальный фильм об Армении. 15-минутная лента «Армения: тени прошлого» - рассказывает о Геноциде армян, многовековой древней армянской истории и культуре.
«Каждый год 24 апреля сотни тысяч людей поднимаются на вершину холма Цицернакаберд в Ереване, чтобы почтить память Геноцида армян и возложить цветы к памятнику жертв первого геноцида 20 века.
Турция отказывается признать Геноцид армян, несмотря на безусловное признание этого факты многими странами», - отмечают, как сообщает Арменпресс. авторы фильма.
Документальный фильм рассказывает и о сегодняшнем дне Армении: различные его эпизоды представляют как бытовые зарисовки, так и экономическую ситуацию в стране, культуру и политику.
Авторы фильма Оливьеро Бергамини и Марино Канчеллари, координатор по внешним связям Арабо-Итальянского центра Assadakh Талал Крайс находились в Армении с 22 по 28 апреля. В дни пребывания в Армении они посетили Центр творческих технологий «ТУМО», информационное агентство «Арменпресс», побывали в Первопрестольном Св.Эчмиадзине, в Музее-институте Геноцида армян, Центре современного искусства «Гафесчян», Доме-музее Сергея Параджанова. В фильме есть и эпизоды из легендарного параджановского фильма «Цвет граната».
Авторы фильма беседовали во время своих прогулок по Еревану с разными людьми, попытались их глазами увидеть и рассказать об Армении и армянском народе.
Оливьеро Бергамини и Марино Канчеллари посетили также Хор Вирап, ознакомившись с истоками распространения христианства в Армении и поведали в своем фильме о том, как Армения первой в мире приняла христианство в качестве государственной религии. Фильм заканчивается факельным шествием к мемориальному комплексу Геноцида армян в Цицернакаберде.