«Եվրատեսիլ»-ում Ռուսաստանի ձայների «կորչելը» ծայրահեղ անհարմար դրության մեջ է դրել Ադրբեջանին. The Times
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները ժամանակավորապես մի կողմ են դրել ակտուալ խնդիրները, օրինակ` « 22-ամյա «մարմրող» ղարաբաղյան պատերազմը» եւ ընդգծել, որ կձգտեն համատեղ լուծել «Եվրատեսիլ»-ում ստեղծված ճգնաժամային վիճակը: Այդ պատմությունը Ադրբեջանին դնում է ծայրահեղ անհարմար դրության մեջ: Բաքուն ձգտում է ջերմ հարաբերություններ պահպանել հարեւանի հետ եւ ղարաբաղյան երկարաձգված հակամարտության, ինչպես նաեւ գլոբալ նավթագազային բիզնեսի հարցերում ռուսաստանյան պաշտպանություն փնտրում: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, գրում է անգլիական The Times թերթը:
Հոդվածագիրը գտնում է, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը չափազանց լուրջ են վերաբերվում «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին: «Եվրոպական հեռարձակման միությունն արդեն հայտարարել է, որ չի պատրաստվում ստուգում անցկացնել: Հնարավոր է` Լավրովն անպատասխան չթողնի այդ հայտարարությունը», - նշել է թերթը:
Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը, ով Շվեդիայում անցկացված «Եվրատեսիլ-2013»-ից անմիջապես հետո մեկնել էր Մոսկվա` վերոնշյալ հարցերի շուրջ բանակցելու համար, իր գործընկեր Սերգեյ Լավրովին «հավաստիացրել» է, որ եզրափակիչում հաշվարկների ժամանակ Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Դինա Գարիպովային Ադրբեջանի տված ձայները «կորել» են: Գարիպովան մրցույթում զբաղեցրել է 5-րդ տեղը: Սակայն Եվրոպական հեռարձակողների միության պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ մրցույթի ժամանակ Ադրբեջանը Ռուսաստանին զրո ձայն է տվել եւ հայտնել, որ «Եվրատեսիլ»-ի կազմակերպիչները պաշտոնապես հերքել են ձայների «կորստի» մասին պաշտոնական Բաքվի հայտարարությունը:

Azerbaijan appeared in awkward situation because of "disappearance" of Russia's votes in "Eurovision": The Times
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. The Ministers of Foreign Affairs of the Russian Federation and Azerbaijan have temporarily put aside actual issues, the 22-year old Karabakh war for instance, and underlined that they will try to find a way out from the critical situation regarding "Eurovision" international song contest. Azerbaijan has appeared in an extremely awkward situation because of this story. Baku seeks Russia's support in protracted Karabakh conflict and in the issues of global petroleum and gas market, as well as it strives to maintain favorable relations with its neighbor. As reports "Armenpress", English The Times newspaper stated this.
Among other things the columnist finds that both Russia and Azerbaijan have a very serious attitude towards "Eurovision" international song contest. Also the newspaper noted: "The EBU has already announced that they are not going to hold revision. It's possible that Lavrov will not leave this statement without reply."
The Grand Final of "Eurovision 2013" international song contest was broadcasted live in all participating countries. Viewers and professional juries in 39 participating countries participated in the voting. Viewers and professional juries each had a 50 percent stake in the outcome. The professional juries featured six members in each country. The televoting window was opened after all the songs have been performed.