Վարչապետը Հրանտ Բագրատյանին առաջարկում է համագործակցել` բացառելով վիրավորանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է ընդդիմության և, մասնավորապես, Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի հետառարկայականորենքննարկել խոշոր գործարանների փոքր սեփականատերերի խնդիրները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այդ մասին ՀՀ Ազգային Ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` պատասխանելով Հրանտ Բագրատյանի հարցին: Վերջինս նշել էր, որ «Երազ» գործարանի փոքր սեփականատերերից մեկը չի կարողանում ետ ստանալ իր կողմից 90-ականներին գործարանում ներդրած 60 հազար դրամը և հետաքրքրվել, թե ինչ է սպասվում նման բոլոր դեպքերում:
«Բոլոր դեպքերը, որոնք վերաբերում են փոքր սեփականատերերի իրավունքներին, մենք պատրաստ ենք քննարկելը: Պատրաստ ենք ստեղծել հանձնաժողով` խոշոր սեփականատերերի կողմից փոքր սեփականատերերի շահերի ոտնահարման դեպքերը քննարկելու համար»,- ասաց վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը, դիմելով Բագրատյանին, նշեց, որ վերջինիս գլխավորած կառավարությունը նախկինում պնդում էր, որ դա ճիշտ ռազմավարություն է: «Ցավոք այդպես չեղավ. փոքրսեփականատարերիճնշող մեծամասնությունը սնանկացավ, էժան գներով իրենց բաժնեմասերը վաճառեցին տնօրեններին: Արդյունքում ունեցանք ծանր իրավիճակ»,- նկատեց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով` Բագրատյանի քննադատությունները, վերլուծությունները ևս համագործակցության ձև են, և ինքը շնորհակալ է նման աշխատանքի համար: Սակայն, Տիգրան Սարգսյանի կարծիքով, եթե Բագրատյանի կողմից չլինեին վիրավորանքներ` ավելի հեշտ կլիներ համագործակցել:
Վարչապետը հիշեցրեց նաև, որ կառավարության անդամները երբևէ ՀԱԿ պատգամավորի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ թույլ չեն տվել, այլ որդեգրել են կառուցողական քաղաքականություն, որը լինելու է շարունակական:

Премьер-министр Армении предложил оппозиционному депутату сотрудничать, исключая оскорбления
Правительство Армении готово детально обсудить с оппозицией, в том числе и депутатом от фракции «Армянский национальный конгресс» Грантом Багратяном, проблемы маленьких хозяев крупных заводов.
Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании Армении заявил премьер-министр Тигран Саркисян, отвечая на вопрос Багратяна. Последний отметил, что один малых собственников завода «ЕрАЗ» не может получить свои 60 тысяч драмов, которые он вложил в завод в начале 1990-ых гг. Депутат поинтересовался, что ожидается в подобных случаях.
«Все случаи, которые касаются прав малых собственников, мы готовы обсудить. Готовы создать комиссию для обсуждения случаев нарушения прав малых собственников со стороны крупных», - сказал премьер.
Обращаясь к депутату, премьер-министр отметил, что возглавляемое Багратяном правительство раньше утверждало, что это правильная стратегия. «К сожаление, получилось иначе. Подавляющее большинство малых собственников обанкротилось, и они продали по низким ценам свои акции директорам. В результате у нас создалась тяжелая ситуация», - отметил Саркисян.
По его словам, критика и анализы Багратяна тоже являются формой сотрудничества, и он благодарен за эту работу. Однако, по мнению Тиграна Саркисяна, если бы Багратян не озвучивал оскорбления, было бы легче сотрудничать.
Премьер также напомнил, что члены правительства никогда не позволяли оскорбительных выражений в адрес АНК, а принимали конструктивную политику, которая будет продолжительной.