Հայկ Սահակյանցը 3D տեխնիկայով նկարահանել է նոր ձեւաչափի հայկական մուտֆիլմ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռոբերտ Սահակյանց փրոդաքշըն»-ի մուլտիպլիկատորՀայկ Սահակյանցը նկարահանել է նոր` Quantum jump կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմ, որը կներկայացվի հանդիսատեսի դատին մի շարք փառատոների միջոցով: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Սահականցը նշեց, որ 7 րոպե տեւողությամբ այս մուլտֆիլմում առաջին անգամ նորովի են կիրառվել 3D տեխնիկայի ամբողջ հնարավորությունները:
«Քանի որ մուլտֆիլը կարճամետրաժ է, այն ավելի հարմար կլինի ներկայացնել փառատոնային ձեւաչափում»,- ասաց Սահակյանցը: Ֆիլմը մասնակցելու է Էդինբուրգի մուլտիպլիկացիոն փառատոնին, ապրիլին այն ցուցադրվել է Վոլոգդայի «Մուլտիմատոգրաֆ» փառատոնի շրջանակում: Առաջիկայում այն կմասնակցի նաեւ Սոֆիայում կայանալիք «Գոլդեն Կուկեր» փառատոնին:
Մուլտիպլիկատորը նշեց, որ Quantum jump-ը չունի տարիքային սահմանափակում, եւ կարող է գրավիչ լինել բոլորի համար: Այն մի ծիծաղելի պատմություն է Շաոլին վանքի երիտասարդմիաբանի մասին: Երիտասարդը, ավագ վարդապետների նման երազում է տիրապետել մեդիտացիայի բոլոր կանոններին և վեր խոյանալ: Սակայն նրան վստահել էին միայն հավաքարարի աշխատանքը: Մի օր նա գաղտնի մտնում է մի սենյակ, ընդունում ջրաշուշանի դիրք, կենտրոնանում և փորձում բարձրանալ վեր: Մի քանի անհաջող փորձից հետո մեծ աղմուկով ու դղրդյունով ամբողջ վանքը բարձրանում է օդ եւ կախվում կիրճից:
Մուլտֆիլմի սցենարի հեղինակն է Վարդան Զադոյանը, նկարիչը` Էռնեստ Մուրադյանը:
Սահակյանցը նշեց, որ մուլտֆիլմը նկարահանվել է անցած տարվա ողջ ընթացքում եւ ավարտվել է 2013-ի սկզբին: Ֆիլմի վրա աշխատել են ստուդյաի չորս մասնագետներ, մինչդեռ Սահակյանցի գնահատմամբ` նման մասշտաբի նախագծերում արտասահմանում սովորաբար ներգրավված է լինում շուրջ 20-25 մարդ, եւ դրանից ժամանակի կրճատում չի լինում: Բյուջեն կազմել է մոտ 8 միլիոն դրամ:
Quantum jump-ը նկարահանվել է Հայաստանի ազգային կինոկենրտրոնի աջակցությամբ: Ֆիլմի երաժշտական եւ ձայնային ձեւավորմանը աջակցել է ռուսաստանյան «Թունբոքս» ընկերությունը:

YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS: The animator of Robert Sahakyants Production Hayk Sahakyants produced a new Quantum Jump short animated film, which will be presented to the audience via different festivals. As Armenpress correspondent was reported by Hayk Sahakyants, all the potentials of 3D techniques were used in this 7-minute cartoon for the first time.
The film has already participated in the Edinburgh Film Festival. In April it was screened at the Multimatograph Festival in Vologda. In the nearest future it will participate as well in the International Animation Film Festival Golden Kuker to be held in Sofia.
The animator Hayk Sahakyants stated that Quantum jump does not have any age limits and might be attractive for everyone. The author of the cartoon’s scenario is Vardan Zadoyan and the artist is Ernest Muradyan.
Sahakyants noted that the film was developed during the entire 2012 and was completed in the beginning of 2013. Four specialists worked on the film. The budget made about 8 million AMD.
Quantum jump was made with the assistance of the National Cinema Center of the Republic of Armenia. The music and audio effects were made by Tumbox Company.