Նինո Բուրջանաձեն իր թեկնածությունը կառաջադրի Վրաստանի նախագահական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ, «Ժողովրդավարական շարժում-Միասնական Վրաստան» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Նինո Բուրջանաձեն կմասնակցի նախագահական ընտրություններին, որը տեղի կունենա այս տարվա հուկտեմբերին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 21-ին ՌԻԱ «Նովոստի»-ին հայտնել են կուսակցության մամուլի ծառայությունում:
Նախօրյակին «Վրաստանի համընդհանուր ժողովրդական ժողով» (ՎՀԺԺ) հասարակական-քաղաքական ֆորումի ներկայացուցիչները դիմել Էին արտախորհրդարանական ընդդիմությանը, հասարակությանը եւ ողջ երկրին՝ ընտրություններում Բուրջանաձեին սատարելու խնդրանքով:
«Կարծում եմ, որ վրաց ժողովրդի ընտրությունը կլինի խոհեմ, ռացիոնալ, Վրաստանի շահերի հաշվառմամբ, հօգուտ երկրի արժանավայել զարգացման՝ մեր աբխազ եւ օս եղբայրների հետ միասին»,-ասված Է Բուրջանաձեի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է կուսակցության կայքում:
Ավելի վաղ «Վրացական երազանք» կառավարող կուսակցությունը հայտնել Է նախագահի իր թեկնածուի անունը: Խոսքը կրթության նախարար Գեորգի Մարգվելաշվիլիի մասին Է: Հայտնի են եւս երկու թեկնածուներ՝ Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Շալվա Նաթելաշվիլին եւ «Եվրամիություն- վրացա-աբխազա-օսական միջազգային շարժում հանուն խաղաղության, ժողովրդավարության եւ զարգացման» կազմակերպության նախագահ պրոֆեսոր Նեստան Կիրտաձեն:

Нино Бурджанадзе будет баллотироваться в президенты Грузии
Бывший спикер парламента Грузии, лидер оппозиционной партии "Демократическое движение— Единая Грузия" Нино Бурджанадзе примет участие ввыборах президента, которые состоятся воктябре этого года. Как передаетАрменпресс, об этомзаявили вовторник РИА Новости впресс-службе.
Ранее впонедельник, представители общественно-политического форума "Всеобщее народное собрание Грузии" (ВСГ) обратились кнепарламентской оппозиции, обществу ико всей стране спросьбой поддержать Бурджанадзе навыборах.
"Думаю, что выбор грузинского народа будет разумным, рациональным, сделанный исходя изинтересов Грузии— впользу достойного развития страны вместе снашими братьями абхазцами иосетинами",— говорится взаявлении Бурджанадзе, обнародованном насайте партии.
Ранее правящая коалиция "Грузинская мечта" назвала своего кандидата впрезиденты- им стал министр образования Георгий Маргвелашвили. Известны иеще два кандидата— лидер Лейбористской партии Шалва Нателашвили ипрезидент "ЕС-грузино-абхазско-осетинского международного движения замир, демократию иразвитие" (ЕСГАО) профессор Нестан Киртадзе.