Լուկաշենկոն «Եվրատեսիլը» որակել Է կեղծված մրցույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այն կարծիքին Է, որ «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը ոչ թե պարզապես քաղաքականացված Է, այլեւ կեղծված, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Լուկաշենկոն մայիսի 21-ին հանդիպել Է տաղանդավոր երիտասարդության հետ, հանդիպմանը ներկա Է եղել նաեւ Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում տեղի ունեցած երգի մրցույթի բելառուս մասնակից Ալյոնա Լանսկայան: «Եվրատեսիլում» հրապարակված տվյալների համաձայն՝ Ռուսաստանը բելառուս երգչուհուն ելույթի համար ոչ մի բալ չի տվել:
«Ես գիտեմ, Ալյոնա՛, քո արձագանքը Ռուսաստանի քվեարկության արդյունքներին: Կարող ես քո ակտիվում գրանցել 12 բալ, ոչ պակաս: Դա վկայում Է այն մասին, թե որքան Է այդ մրցույթը ոչ թե պարզապես քաղաքականացված, այլ որքան Է այն կեղծված»,- ասել Է Բելառուսի ղեկավարը:
«Եվրատեսիլ-2013» մրցույթում Բելառուսի ներկայացուցչուհի Ալյոնա Լանսկայան զբաղեցրել Է 16-րդ տեղը: Նա ընդամենն ստացել Է 46 բալ: Ամենաբարձր գնահատականը՝ 12, Բելառուսին նշանակել Է Ուկրաինան: Բելառուսի օգտին նաեւ քվեարկել են Իսրայելը (3 բալ), Մոլդովան (4), Ադրբեջանը (7), Հայաստանը (5), Մալթան (2), Հունաստանը (1), Չեռնոգորիան (3), Վրաստանը (5), Մակեդոնիան (5), Լիտվան (1):

Лукашенко назвал "Евровидение" фальсифицированным конкурсом
Президент Белоруссии Александр Лукашенко считает, что песенный конкурс "Евровидение" непросто политизирован, нои фальсифицирован, передаетАрменпресссо ссылкой наРИА Новости.
Лукашенко встречался вовторник сталантливой молодежью, навстрече присутствовала ибелорусская участница прошедшего вшведском Мальмё конкурса Алена Ланская. Согласно озвученным на "Евровидении" данным, Россия недала белорусской певице завыступление ниодного балла.
"Я знаю, Алена, твою реакцию нарезультаты голосования вРоссии. Можешь всвой актив записать 12 баллов, неменьше. Это говорит отом, насколько подобный конкурс непросто политизирован, анасколько он фальсифицирован ",— сказал белорусский лидер.
Представительница Белоруссии наконкурсе "Евровидение-2013" Алена Ланская заняла 16-е место. Всего она получила 48 баллов. Самую высокую оценку— 12— Белоруссии поставила Украина. За Белоруссию также проголосовали Израиль (3 балла), Молдова (4), Азербайджан (7), Армения (5), Мальта (2), Греция (1), Черногория (3), Грузия (5), Македония (5), Литва (1).