ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մայիսի 22-ին կայցելեն տարածաշրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան կսկսվի մայիսի 22-ին Ադրբեջանից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ИТАР-ТАСС գործակալությունը, այս մասին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:«Ստատուս-քվոն անընդունելի է բոլորի` ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի, այնպես էլ Ղարաբաղի բնակիչների համար»,- նշել է Լավրովը` ընդգծելով, որ հակամարտության կարգավորումը կարևոր է տարածաշրջանում կայունության ապահովման համար, ինչը Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարածաշրջան այցելելու մասին որոշումը կայացվել էր մայիսի 17-ին Կրակովում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման ժամանակ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ քննարկել էին ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը խաղաղ բանակցային գործընթացի միջոցով հասնելու հնարավոր ուղիները: Նրանք հայտնել էին նաև, որ ավելի ուշ կայցելեն տարածաշրջան` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպելու և ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցեր քննարկելու համար:

OSCE Minsk Group Co-Chairs to visit region on May 22
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. The regional visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs will launch from Azerbaijan on May 22. As reports "Armenpress" citing ITAR-TASS agency, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation stated this at the briefing with the journalists, which followed his meeting with the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Elmar Mamedyarov. Among other things Sergey Lavrov noted: "The status-quo is acceptable for nobody, neither for Armenia, nor Azerbaijan, nor the people of Karabakh." In addition he underscored that the regulation of the conflict is of a certain importance for providing stability in the region, which is one of the priorities of the Russian foreign policy.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs has made a decision to pay a visit to the region at the course of their meeting with the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Azerbaijan, which was held in Krakow on May 17.