ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մայիսի 22-ին կայցելեն տարածաշրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան կսկսվի մայիսի 22-ին Ադրբեջանից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ИТАР-ТАСС գործակալությունը, այս մասին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:«Ստատուս-քվոն անընդունելի է բոլորի` ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի, այնպես էլ Ղարաբաղի բնակիչների համար»,- նշել է Լավրովը` ընդգծելով, որ հակամարտության կարգավորումը կարևոր է տարածաշրջանում կայունության ապահովման համար, ինչը Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարածաշրջան այցելելու մասին որոշումը կայացվել էր մայիսի 17-ին Կրակովում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման ժամանակ: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ քննարկել էին ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը խաղաղ բանակցային գործընթացի միջոցով հասնելու հնարավոր ուղիները: Նրանք հայտնել էին նաև, որ ավելի ուշ կայցելեն տարածաշրջան` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպելու և ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցեր քննարկելու համար:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетят регион 22 мая
Визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион начнется 22 мая. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на агентство ИТАР-ТАСС, об этом заявил на встрече с журналистами министр иностранных дел РФ Сергей Лавров после встречи с азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым.
«Существующий "статус-кво, безусловно, неприемлем как для Армении и Азербайджана, так и для жителей Карабаха», - заявил Лавров, подчеркнув, что урегулирование конфликта важно и для обеспечения стабильности в регионе, что является одним из приоритетов внешней политики РФ.
Решение о визите сопредседателей МГ ОБСЕ в регион было принято 17 мая во время встречи с министрами ИД Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедьяровым в Кракове. Сопредседатели обсудили с участниками этой встречи возможные пути урегулирования карабахского конфликта на основе мирного переговорного процесса.
Они также сообщили, что позднее посетят регион для встречи с президентами Армении и Азербайджана и обсуждения вопросов, касающихся карабахского конфликта.