Քննարկվել են հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացման ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Միացյալ Թագավորությունում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ԱԳ նախարարի պաշտոնական այցելությունը ՄԻացյալ Թագավորություն մեկնարկել է մայիսի 20-ին Վեստմինստերյան աբբայությունում անհայտ զինվորի հուշարձանին և հայ ժողովրդի բարեկամ, 19-րդ դարի բրիտանական ականավոր պետական գործիչ, ՄԹ նախկին վարչապետ Ուիլյամ Գլադստոնի շիրիմին ու նրա հիշատակին հարգանքի տուրքի մատուցմամբ:
Լոնդոնում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի քարտուղար Ուիլյամ Հեյգի հետ: Ողջունելով նախարար Նալբանդյանին՝ Ուիլյամ Հեյգը նշել է, որ երկու տարի առաջ՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարի նախորդ այցից ի վեր, երկկողմ հարաբերություններում դրական առաջընթաց է գրանցվել՝ հաճախակիացել են բարձրաստիճան այցերը, ակտիվացել են գործարարների միջև կապերը, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծում տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության առավել ամրապնդման և ընդլայնման համար։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ուիլյամ Հեյգը հանգամանալից քննարկել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության խթանման, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության, գործարար կապերի ակտիվացման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը: Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ հայ-բրիտանական հարաբերությունները զարգացման լուրջ ներուժ ունեն, որը համատեղ ջանքերով կարելի է առաջ մղել և կարևորել է տարբեր ոլորտներում վերջին շրջանում համագործակցության ակտիվացումը:
Նախարարներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին: Այս առումով Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ուիլյամ Հեյգը ողջունել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը:
Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել սիրիական ճգնաժամի կարգավորման ուղիների, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
Զրուցակիցները մանրամասն քննարկել են տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման խնդիրները: Այդ համատեքստում, նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից ձեռնարկվող համատեղ ջանքերը, ընդգծելով, որ Ադրբեջանի կողմից համապատասխան քաղաքական կամքի և կառուցողականության դրսևորման պարագայում հնարավոր կլինի առաջընթաց արձանագրել բանակցային գործընթացում։ Այս ենթատեքստում Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի քարտուղարը իր երկրի աջակցությունն է հայտնել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:

Эдвард Налбандян обсудил пути развития армяно-британских отношений
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян находится с 2-х дневным официальным визитом в Великобритании. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в первый день визита – 20 мая – Эдвард Налбандян посетил в Вестминстерском аббатстве памятник Неизвестному солдату и могилу выдающегося государственного деятеля 19 века, бывшего премьер-министра Великобритания и большого друга армянского народа Уильяма Гладстона.
В Лондоне Эдвард Налбандян встретился с секретарем иностранных дел Великобритании Уильямом Хейгом. В ходе встречи Хейг отметил позитивные сдвиги в двусторонних отношениях: участились высокопоставленные визиты, активизировались бизнес связи, что создает хорошие предпосылки для дальнейшего укрепления и углубления сотрудничества в разных сферах.
Стороны подробно обсудили вопросы содействия политического диалога, сотрудничества в международных структурах, активизации бизнес контактов. В этом контексте министр ИД Армении отметил серьезный потенциал развития армяно-британских отношений, подчеркнув их активизацию в последний период.
Эдвард Налбандян и Уильям Хейг коснулись также отношений Армения-Евросоюз. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства Великобритании приветствовал достигнутый прогресс в укреплении сотрудничества Армения-ЕС.
Состоялся также обмен мнениями относительно путей урегулирования сирийского кризиса, переговоров по ядерной программе Ирана.
Стороны особо остановились на вопросе урегулирования региональных конфликтов. В этом контексте Эдвард Налбандян представил усилия Армении и международного сообщества по мирному решению карабахской проблемы, подчеркнув, что при проявлении со стороны Азербайджана соответствующей политической воли и конструктивного подхода появится возможность добиться прогресса в переговорном процессе.
Уильям Хейг выразил готовность от имени своей страны оказать содействие усилиям Минской группы ОБСЕ в мирном переговорном процессе.