Քննարկվել են հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացման ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Միացյալ Թագավորությունում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ԱԳ նախարարի պաշտոնական այցելությունը ՄԻացյալ Թագավորություն մեկնարկել է մայիսի 20-ին Վեստմինստերյան աբբայությունում անհայտ զինվորի հուշարձանին և հայ ժողովրդի բարեկամ, 19-րդ դարի բրիտանական ականավոր պետական գործիչ, ՄԹ նախկին վարչապետ Ուիլյամ Գլադստոնի շիրիմին ու նրա հիշատակին հարգանքի տուրքի մատուցմամբ:
Լոնդոնում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի քարտուղար Ուիլյամ Հեյգի հետ: Ողջունելով նախարար Նալբանդյանին՝ Ուիլյամ Հեյգը նշել է, որ երկու տարի առաջ՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարի նախորդ այցից ի վեր, երկկողմ հարաբերություններում դրական առաջընթաց է գրանցվել՝ հաճախակիացել են բարձրաստիճան այցերը, ակտիվացել են գործարարների միջև կապերը, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծում տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության առավել ամրապնդման և ընդլայնման համար։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ուիլյամ Հեյգը հանգամանալից քննարկել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության խթանման, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության, գործարար կապերի ակտիվացման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը: Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ հայ-բրիտանական հարաբերությունները զարգացման լուրջ ներուժ ունեն, որը համատեղ ջանքերով կարելի է առաջ մղել և կարևորել է տարբեր ոլորտներում վերջին շրջանում համագործակցության ակտիվացումը:
Նախարարներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին: Այս առումով Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ուիլյամ Հեյգը ողջունել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը:
Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել սիրիական ճգնաժամի կարգավորման ուղիների, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
Զրուցակիցները մանրամասն քննարկել են տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման խնդիրները: Այդ համատեքստում, նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից ձեռնարկվող համատեղ ջանքերը, ընդգծելով, որ Ադրբեջանի կողմից համապատասխան քաղաքական կամքի և կառուցողականության դրսևորման պարագայում հնարավոր կլինի առաջընթաց արձանագրել բանակցային գործընթացում։ Այս ենթատեքստում Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի քարտուղարը իր երկրի աջակցությունն է հայտնել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:

Edward Nalbandyan discussed ways of development of Armenian-British relations
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandyan paid an official visit to the UK. The Press, Information, and Public Relations Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed "Armenpress" that the visit of Armenia's Minister of Foreign Affairs to the UK launched on May 20 in Westminster Abbey, where Edward Nalbandyan visited the monument to the unknown soldier and the grave of a friend of the Armenian people, prominent British statesmen of the 19th century, former Prime Minister of the UK William Gladstone and commemorated his memory.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia had a meeting with the British Foreign Secretary William Hague in London. William Hague welcomed Minister Nalbandyan and stated that the bilateral relations recorded a progress since the last visit of Armenia’s Foreign Minister, which took place two years ago. He mentioned that high level visits became more frequent, ties between the businessmen activated, and these are good preconditions for strengthening and expanding cooperation in various spheres.
Among other things Edward Nalbandyan and William Hague discussed future steps aimed at fostering the political dialogue, cooperation in international organizations, and activation of business ties. In this respect Minister Nalbandyan laid a heavy emphasis on the fact that the Armenian-British relations have a serious potential for development, which can be pushed forward due to joint efforts. Edward Nalbandyan underscored the activation of cooperation in various spheres during the recent period of time as well.
The interlocutors discussed a number of issues relating to the regulation of regional conflicts. In this regardMinister Nalbandyan introduced the joint efforts of Armenia and the international community aimed at the peaceful settlement of the Karabakh conflict. He also highlighted that in case Azerbaijan expresses the corresponding political will and constructiveness, it will be possible to record progress in the negotiations process.