Հայաստանից առաջին եռամսյակում թարմ կամ չորացրած խաղող է արտահանվել Ռուսաստան եւ Վրաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունից Ռուսաստան թարմ կամ չորացրած խաղողի արտահանման ծավալները 2013-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ մոտ 22 տոկոսով աճել են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 2013-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանից Ռուսաստան է արտահանվել 859 հազար 900 կիլոգրամ թարմ կամ չորացրած խաղող՝ 1 միլիոն 200 հազար դոլարից ավելի ընդհանուր մաքսային արժեքով:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ 2012-ի առաջին եռամսյակում ՀՀ-ից Ռուսաստան է արտահանվել 702 հազար 400 կիլոգրամ խաղող: ՀՀ-ից այս տարվա առաջին եռամսյակում ընդհանուր առմամբ արտահանվել է 1 միլիոն 256 հազար 300 կիլոգրամ խաղող: 2013-ի առաջին եռամսյակում հայկական խաղողի մյուս հիմնական գնորդը եղել է Վրաստանը՝ 396 հազար 500 կիլոգրամ:
ՀՀ-ից արտահանման ընդհանուր ծավալները 2012-ին կազմել են 1 միլիարդ 428 միլիոն դոլար: Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ծավալները 2012-ին կազմել են 280 միլիոն դոլար: Նախորդ տարի ՀՀ-ից Ռուսաստան է արտահանվել 9 միլիոն 584 հազար 100 կիլոգրամ խաղող:

Russia and Georgia bought entire consignment of exported grapes from Armenia
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS: The volumes of the export of the fresh or dried grapes from the Republic of Armenia to the Russian Federation in the first three months of 2013 have increased by 22% in comparison with the same period of the previous year. As reported by Armenpress, in the first three months of 2013 859 thousand 900 kilograms of fresh or dried grapes was exported from the Republic of Armenia to the Russian Federation with the total customs value of more than 1 million 200 thousand USD.
By the data provided by the State Revenue Committee at the Government of the Republic of Armenia, in the first three months of 2012 702 thousand 400 kilograms of grapes was exported from Armenia to Russia. The total volumes of the grapes exported from the Republic of Armenia in the first three months of 2013 made 1 million 256 thousand 300 kilograms. In the first three months of 2013 another large buyer of the Armenian grapes was Georgia with 396 thousand 500 kilograms.
The total volumes of the export from the Republic of Armenia in 2012 made 1 billion 428 million USD. In 2012 the export volumes from Armenia to Russia made 280 million USD. In 2012 9 million 584 thousand 100 kilograms of grapes was exported from the Republic of Armenia to the Russian Federation.