Առևտրային բանկերը խոստացել են հնարավորին չափ աջակցել կարկտից տուժած գյուղացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը հայաստանյան առեւտրային բանկերի հետկարկտահարությունից տուժած գյուղացիներին օժանդակություն ցույց տալու նպատակովքննարկումներ է անցկացրել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ ընդգծելով, որ կարկտից տուժած արմավիրցիները նամակ էին ուղղել ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանին՝ խնդրելով աջակցել իրենց վերցված վարկերի վճարման ժամկետերը երկարաձգելու հարցում:
«Առեւտրային բանկերը, հաշվի առնելով գյուղացիների ֆինանսական վիճակի վատթարացումը, ընդառաջ են գնալու գյուղացիների խնդրանքին, ընդ որում` գյուղացիներից յուրաքանչյուրի նկատմամբ անհատական վերաբերմունք է ցուցաբերվելու»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցին փոխանցեցին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Թե օգնության ինչպիսի մեխանիզմներ կկիրառվեն, Կենտրոնական բանկից դժվարացան պատասխանել՝ նշելով, որ կոնկրետ մեխանիզմները կորոշեն բանկերը՝ սեփական հայեցողությամբ` անհատական վերաբերմունք ցուցաբերելով յուրաքանչյուր գյուղացու հանդեպ:
ՀՀ Կենտրոնական բանկը հիշեցնում է, որ նախկինում եւս եղել են նմանատիպ դեպքեր, երբ առեւտրային բանկերը հնարավորինս փորձել են մտնել գյուղացիների դրության մեջ եւ նրանց օգտին որոշումներ կայացրել, «ուստի այս անգամ էլ ամեն ինչ կարվի գյուղացիների համար նպաստավոր պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ»:
Ըստ ԿԲ-ի մասին ՀՀ օրենքի՝ Կենտրոնական բանկն իրավասություն չունի խառնվել վարկային կազմակերպությունների ներքին գործերին, եթե դրանք չեն հակասում օրենքի պահանջներին եւ չեն վտանգում ֆինանսական կայունությանը:

Торговые банки Армении пообещали в рамках своих возможностей помочь пострадавшим от града фермерам
Центральный банк Армении провел обсуждения с торговыми банками Армении для оказания помощи жителям сел, пострадавшим в результате града. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе ЦБ Армении, подчеркнув, что пострадавшие от града жители Армавирской области направили письмо главе Центробанка Артуру Джавадяну, попросив помочь им в вопросе продления сроков выплат взятых ими кредитов.
«Торговые банки, учитывая ухудшение финансовой ситуации жителей сел, решили пойти навстречу этой просьбе. Каждому жителю будет оказан личный подход», - сообщили корр. Арменпресс в пресс-службе ЦБ Армении.
Какие механизмы помощи будут применены, в ЦБ затруднились ответить, отметив, что конкретные механизмы разработают банки по собственному усмотрению, оказывая индивидуальное отношение к каждому гражданину.
ЦБ Армении напоминает, что в прошлом тоже были подобные случаи, когда торговые банки пытались по возможности учесть состояние жителей сел и принимали решения в их пользу, «следовательно, и на этот раз будет сделано все возможное для обеспечения благоприятных условий».
Согласно закону о ЦБ Армении, Центральный банк не может вмешиваться в текущую деятельность банков и лиц, получивших от него лицензию, за исключением установленных законом случаев.