Նոր ատոմակայանի կառուցումը Հայաստանի կառավարության ծրագրերի թվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը չի հրաժարվել նոր ատոմակայանի կառուցման գաղափարից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` տեղեկացնելով, որ այդ ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանք է կատարվել ռուս գործընկերների հետ: «Կարելի է ասել, որ ծրագիրը սկսել ենք: Ընտրել ենք աշխարհի լավագույն ընկերություններից մեկին, որը վերլուծությամբ ներկայացրել է, թե աշխատանքներն ինչ հերթականությամբ պետք է իրականացվի»,- ասաց վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` ատոմակայանի կառուցման նախագիծը կառավարության ծրագրում չի ներառվել, որովհետև այս պահին քննարկումներ են գնում, թե ինչ ժամանակահատվածում է նպատակահարմար այն շահագործման հանձնելը:«Մենք պետք է ընտրենք այն ճիշտ ժամանակահատվածը, որն առավելագույն արդյունավետություն կապահովի արտադրված էլեկտրաէներգիայի իրացումից»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Միաժամանակ, վարչապետը նշեց, որ հատկացվելու է 150 մլն դոլար` գործող ատոմակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգելու համար: Կախված նրանից, թե քանի տարով հնարավոր կլինի գործող ատոմակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգել` կորոշվի նոր ատոմակայանի կառուցման հստակ ժամանակացույցը:

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS: The Government of the Republic of Armenia did not refuse the idea of building a new nuclear power plant. As reported by Armenpress, this was stated by the Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan at the session held at the National Assembly of the Republic of Armenia, informing that in this direction much work has been done with the Russian partners. “We can say that we have already started the program. We have selected one of the best companies of the world, which presented the schedule of the works to be implemented”, - said the Prime Minister.
As reported by Tigran Sargsyan, the project of building a new nuclear power plant was not included in the Government’s program, as at this moment negotiations are held when it is most convenient to be put into operation.
At the same time the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan stated that 150 million USD will be allocated to prolong the activities of the functioning power plant. Earlier it was declared that the works of the functioning power plant will be suspended in 2016-2017.