Լյուքս Ստեփանյանի հարազատները որոշեցին նրա դին հողին հանձնել հայրենի գյուղում /լրացված/
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերյանի զորամասում տեղի ունեցած միջադեպի հետեւանքով զոհված Լյուքս Ստեփանյանի դին հողին կհանձնեն հայրենի գյուղում` Վերին Գետաշենում:«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղարդմամբ` այդ որոշումը զոհվածի հարազատներն ընդունեցին ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի հետ զրույցից հետո: Ծնողների ու հարազատների հետ Վերին Գետաշեն կշարժվեն նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ու Ոստիկանապետը: Վլադիմիր Գասպարյանը նախ ցուցումներ է տալիս` Վերին Գետաշենից մինչեւ Աբովյան հասած` զոհված զինվորի հարազատների ու համագյուղացիների մեքենաներն ուղեկցել` անխափան գյուղ հասցնելու նպատակով:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հաստատակամ է Նոյեմբերյանի զորամասում տեղի ունեցած մահվան ելքով միջադեպի բոլոր մեղավորներին պատասխանատվության կանչելու հարցում:Նախարար Օհանյանը հավաստիացրել է, որ իր խոսքից հետ չի կանգնելու: Անդրադառնալով միջադեպի պատճառին Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ նախնական տվյալները վկայում են հետևյալի մասին. «միջանձնային հարաբերությունների խախտման պատճառով առաջացած վեճի արդյունքում զենք է օգտանգործվել և դիտավորյալ սպանություն է եղել»:
ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահակախմբի մուտքի դիտորդ, ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Ռաֆայելի Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է, ինչի արդյունքում պահակախմբում ընդգրկված ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Իշխանի Ստեփանյանը գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել է, իսկ նույն զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Վաղինակի Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունք:Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (սպանությունը՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով) հարուցվել է քրեական գործ և կատարվում է նախաքննություն:Այսօր՝ մայիսի 5-ին, որոշում է կայացվել Դավիթ Խաչատրյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112 հոդ-ի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, ինչպես նաև որոշում է կայացվել Դավիթ Ռաֆայելի Խաչատրյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն դատարան ներկայացնելու մասին:

Relatives of Luks Stepanyan decided to bury him in native village
YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS: The body of the term soldier Luks Stepanyan, murdered in the Noyemberyan military unit, will be buried in his native village of Upper Getashen. As reported by the Armenpress correspondent, the decision was made by the parents of the soldier after the talk with the Head of the Police of the Republic of Armenia Vladimir Gasparyan.
The Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan assured that he will not stand beyond his words. Concerning the result of the incident, Seyran Ohanyan noted that the preliminary investigation proves the following: “weapon was used in the result of the dispute emerged in the interpersonal relations and by preliminary data, intentional murder was committed”. The Head of the Police of the Republic of Armenia Vladimir Gasparyan and the Military Prosecutor Gevorg Kostanyan are in the place of meeting with the parents of the killed soldier as well.
The entrance observer of the guards of the military unit of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the term soldier David Rafael Khachatryan fired, in the result of which the term soldier of the guards Luks Stepanyan got a wound on his head and died immediately. Another term soldier of the same military unit Hrachya Vaghinak Sargsyan was again wounded on his head and was transferred to the intensive care unit of the Central Military Hospital of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. A criminal case was instituted by the Investigative Service of the Ministry of Defense on the incident, according to the 6th clause of the 2nd part of the 104th article of the RA Criminal Code. Preliminary investigation is being carried out.
On May 15 2013 David Khachatryan was arrested and questioned on the case, according to the 6th clause of the 2nd part of the 104th article of the RA Criminal Code.
On May 18 a decision was made to acknowledge David Rafael Khachatryan as an accused, according to the 6th clause of the 2nd part of the 104th article of the RA Criminal Code and the 1st part of the 112th article of the RA Criminal Code, as well as to implement detention as a means of restraint.
David Khachatryan is kept in the isolator of the Vanadzor Department of the Military Police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.