Երևանի և Վրաստանի կենդանաբանական այգիներում կլուծվի փղերի միայնության հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի կենդանաբանական այգու պատվիրակությունը մայիսի 17-ին կայցելի Երևանի կենդանաբանական այգի: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երեւանի կենդանաբանական այգուց,պատվիրակության կազմում են Թբիլիսիի կենդանաբանական այգու կենդանիների գծով համակարգող` Գեորգի Դարչիաշվիլին, գիտական գծով փոխտնօրեն Դավիթ Տախտակիշվիլին և Թոբիաս Դողնբուշը, ով EAZA-ի փղերի մասնագիտական խմբի անդամ է և օրեր առաջ դասընթացներ էր անցկացրել Թբիլիսիի կենդանաբանական այգում:
Այդ դասընթացներին մասնակցում էր նաև Երևանի կենդանաբանական այգու սմբակավորների բաժնի պատասխանատու Յուլյա Հակոբյանը:
Երևան այցի ընթացքում Թոբիաս Դողնբուշը փղի պահպանության բարելավմանն ուղղված խորհրդատվություն կանցկացնի:Ապագայում կլուծվի նաև Երևանի և Վրաստանի կենդանաբանական այգիներում փղերի միայնության հարցը:
Ինչպես Երևանի, այնպես էլ Վրաստանի կենդանաբանական այգիներըEAZA–ի (Կենդանաբանական այգիների և ակվարիումների եվրոպական ասոցիացիա) թեկնածու անդամ են:

В зоопарках Еревана и Тбилиси будет решен вопрос одиночества слонов
17 мая делегация Тбилиси посетит Ереванский зоопарк. Как сообщили Арменпресс из зоопарка Еревана, в составе грузинской делегации будут координатор по части животных зоопарка Тбилиси Георгий Дарчиашвили, замдиректора по научной части Давид Тахтакишвили и Тобиас Гогнбуш, который является член профессиональной группы по слонам EAZA и на днях проводил курсы в зоопарке Тбилиси.
На этих курсах принимала участие также ответственная отдела копытных животных зоопарка Еревана Юлия Акопян.
В ходе визита в Ереван Тобиас Догнбуш проведет консультацию по улучшению содержания слона. В дальнейшем будет также решен вопрос одиночества слонов в зоопарках Еревана и Тбилиси.
Зоопарки столиц Армении и Грузии являются кандидатами в члены EAZA (Европейской ассоциации зоопарков и аквариумов).