Հանրապետությունում նախատեսվում է հակակարկտային նոր կայաններ տեղադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության Արմավիրի, Արարատի ու Արագածոտնի մարզերում կարկուտից արդյունավետ պաշտպանվելու համար երկրորդ, երրորդ պաշտպանիչ գոտիներ պետք է ստեղծել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ռոբերտ Հովսեփյանը։ Նրա խոսքով` Արմավիրի մարզում պետք է 100-ից ավելի հակակարկտային կայան տեղադրել:«Այդ ամենը կապված է Ֆինանսական ծախսերի հետ: Եթե կառավարությունը ֆինանսական միջոցներ հատկացնի, այս տարի եւս 30 կայան կտեղադրենք: Առաջնահերթությունը կտրվի առավել տուժող համայքններին»,- ասաց նա:
Հովսեփյանը նշեց, որ հակակարկտային կայաններն արդյունավետ են, եթե դրանք մեծ խմբերով են տեղադրված: «Արմավիրի մարզի Բերքաշատ, Շենավան գյուղում մեկական կայան կար, այդ պատճառով էլ կարկուտն այդքան վնասներ է հասցրել»,- ասաց նա, հավելելով, որ համանյքներում կան նաեւ հակակարկտային կայաններ, որոնք ԱԻՆ ռադիովակացիոն կայանից չեն կառավարվում: «Դրանք անհատ մարդկանց ձեռքում են, իրենք են որոշում երբ եւ որ ամպերի վրա կրակել»,- ասաց նա:
Հովսեփյանը նշեց նաեւ, որ ԱԻՆ հակակարկտային եւ ռադիովակացիոն կայանները գտնվում են մարտունակ վիճակում եւ պատրաստ են աշխատանքի:
Մայիսի 12-ին տեղացած կարկուտը մեծ վնաս է հասցրել նշված մարզերի պտղատու ծառերին ու ցանքատարածություններին։ Հանրապետությունում 35 հակակարկտային կայան է տեղադրված, որոնցից 14-ը Արմավիրի, 15-ը Արագածոտնի, 6-ը` Լոռու մարզերում: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը տեղերում ուսումնասիրություններ է կատարում` վնասների չափը ճշտելու համար:

Anti-hail stations to be placed in Armenia
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS: To provide more effective protection from hail in the Republic’s Marzes of Armavir, Ararat and Aragatsotn, the second and third protective zones should be established. This was stated to Armenpress by the Director of the Service for Active Effects on Atmospheric Phenomena at the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia Robert Hovsepyan. According to him, in Armavir Marz more than 100 anti-hail stations should be placed.“It is connected with financial expenses. If the Government of the Republic of Armenia allocates money for that purpose, another 30 stations as well will be placed. The preference will be given to the most damaged communities”, - said Robert Hovsepyan.
The Director of the Service for Active Effects on Atmospheric Phenomena at the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia stated that the anti-hail stations are effective in case if they are placed with groups. Robert Hovsepyan added that the anti-hail stations of the Ministry of Nature Protection are efficient and ready to be used.
The hail, fell on May 12, damaged the fruit trees and sowed fields of the abovementioned marzes. 35 anti-hail stations are currently placed in the Republic, 14 of which are in Armavir, 15 – in Aragatsotn and 6 – in Lori. The Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia established a working group to carry out researches in the marzes to measure the volumes of the damages.