Հանրապետությունում նախատեսվում է հակակարկտային նոր կայաններ տեղադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության Արմավիրի, Արարատի ու Արագածոտնի մարզերում կարկուտից արդյունավետ պաշտպանվելու համար երկրորդ, երրորդ պաշտպանիչ գոտիներ պետք է ստեղծել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ռոբերտ Հովսեփյանը։ Նրա խոսքով` Արմավիրի մարզում պետք է 100-ից ավելի հակակարկտային կայան տեղադրել:«Այդ ամենը կապված է Ֆինանսական ծախսերի հետ: Եթե կառավարությունը ֆինանսական միջոցներ հատկացնի, այս տարի եւս 30 կայան կտեղադրենք: Առաջնահերթությունը կտրվի առավել տուժող համայքններին»,- ասաց նա:
Հովսեփյանը նշեց, որ հակակարկտային կայաններն արդյունավետ են, եթե դրանք մեծ խմբերով են տեղադրված: «Արմավիրի մարզի Բերքաշատ, Շենավան գյուղում մեկական կայան կար, այդ պատճառով էլ կարկուտն այդքան վնասներ է հասցրել»,- ասաց նա, հավելելով, որ համանյքներում կան նաեւ հակակարկտային կայաններ, որոնք ԱԻՆ ռադիովակացիոն կայանից չեն կառավարվում: «Դրանք անհատ մարդկանց ձեռքում են, իրենք են որոշում երբ եւ որ ամպերի վրա կրակել»,- ասաց նա:
Հովսեփյանը նշեց նաեւ, որ ԱԻՆ հակակարկտային եւ ռադիովակացիոն կայանները գտնվում են մարտունակ վիճակում եւ պատրաստ են աշխատանքի:
Մայիսի 12-ին տեղացած կարկուտը մեծ վնաս է հասցրել նշված մարզերի պտղատու ծառերին ու ցանքատարածություններին։ Հանրապետությունում 35 հակակարկտային կայան է տեղադրված, որոնցից 14-ը Արմավիրի, 15-ը Արագածոտնի, 6-ը` Լոռու մարզերում: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը տեղերում ուսումնասիրություններ է կատարում` վնասների չափը ճշտելու համար:

В Армении планируется размещение новых противоградовых станций
Необходимо создать вторые и третьи защитные зоны в областях Армавир, Арарат и Арагацотн Республики Армения для продуктивной защиты от града. Об этом в беседе с Арменпресс сказал директор ГНКО «Служба активного влияния на атмосферные явления» МЧС Армении Роберт Овсепян.
По его словам, в Армавирской области необходимо разместить более ста противоградовых станций. «Все это связано с финансовыми расходами. Если правительство предоставит столько финансовых средств, то в этом году будет размешено 30 станций. Приоритет будет даваться наиболее пострадавшим общинам», - сказал он.
Овсепян отметил, что противоградовые станции эффективны, если они размещены больщими группами. «В общинах Беркашат и Шенаван Армавирской области было по одной станции, по этой причине град нанес столько ущерба», - сказал он, добавив, что в общинах есть и противоградовые станции, которые не управляются радиолокационной станцией МЧС. «Они прионадлежат частным лицам, которые решают когда и по каким тучам стрелять», - сказал Овсепян.
Он также отметил, что противоградовые и радиолокационные станции МЧС находятся в боевой готовности и готовы к работе.
Напомним, что град 12 мая нанес большой ущерб посевам и деревьям отмеченных областей. В Армении размещены 35 противоградовых станций, 14 из которых в Армавирской, 15 – Арагацотнской, 6 – Лорийской областях.
В министерстве сельского хозяйства Армении создана рабочая группа, которая на местах ведет исследования, чтобы уточнить размеры нанесенного ущерба.