«Սպայկա»-ում ծխի նոր օջախների պատճառը եղել է նախորդ օրվա հրդեհի ոչ ամբողջովին մեկուսացնելը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սպայկա» ընկերության սեփականություն հանդիսացող եռահարկ շենքում մայիսի 17-ին ծխի նոր օճախների բռնկման պատճառը նախորդ օրը հրդեհի` ամբողջովին չմեկուսացնելն էր:Մայիսի 17-ին` ժամըժամը 01.42-ի եւ 10:49-ի սահմաններում հրդեհի նոր օջախներ էին հայտանբերվել:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ընկերության նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը նշեց, որ այժմ ամեն ինչ կարգավորվել է:Նա նշեց, որ դեռ վաղ է հրդեհի հետեւանքով ընկերության վնասի չափի մասին խոսելը. այժմ մասնագետները համապատասխան աշխատանքներ են տանում այդ ուղղությամբ: Ընկերությունն ապահովագրված էր, եւ սառնարանային տնտեսության հրդեհի վնասների փոխհատուցման հարցերը կքննարկվեն համաձայն ընթացակարգի:Բաղդասարյանն ավելացրեց, որ ընկերությունը իր գործունեությունը չի դադարեցնի:
«Սպայկա»-ն պահեստում ծիրանի սեզոնի համար փայտե եւ պլաստմասե արկղեր էր պատրաստել, այրվել են այդ արկղերը, եւ դա է պատճառը, որ հրդեհի մարումը դժվար է եղել: Այրվել է պահեստում եղած կարտոֆիլը, որը մթերվել էր գյուղացիներից արտահանման նպատակով:Ընկերության նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար տեղեկացրեց, որ մթերման դիմաց ընկերությունն արդեն ամբողջովին վճարել էր Շիրակի ու Գեղարքունիքի մարզի գյուղատնտեսներին:
Երեւանի Արշակունյաց պողոտայի 252 հասցեում գտնվող «Սպայկա» ՍՊԸ-ում հրդեհ էր բռնկվել:Նախնական տվյալներով` այրվել է 3 հարկանի շինությունն ամբողջությամբ` մոտ 5000 քմ մակերեսով:

Non-complete isolation of fire became reason for new smoke in Spayka
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS: The reason of burning of new fire in the three storey building of the Spayka Company on May 17 was the non-complete isolation of the fire on the previous day. At about 01:42 on May 17 new fire hearts were found. As Armenpress was reported by the Head of the Department for Project Management of Spayka LLC Karen Baghdasaryan, now everything has been regulated.
Karen Baghdasaryan stated that it is early to speak about the damages of the Company because of the fire. The corresponding specialists are currently carrying out researches to find out the real reasons for the fire. The Spayka was insured and the compensation issues of the fire damage caused to the cold storage will be settled according to the procedure.
Karen Baghdasaryan stated that Spayka Company will not stop its activities.
In its warehouse Spayka had wooden and plastic boxes prepared for the season of apricots, which were burnt and that was the reason why the fire was quite difficult to be extinguished. The potatoes, stored in the warehouse for export, were as well burnt. Karen Baghdasaryan informed that the Company had already paid the villagers for the products.
Fire broke out in Spayka LLC, located in 252 Arshakunyats Avenue in Yerevan. By preliminary data, the three-storey building with a total area of 5000 square meters was fully burnt. Fortunately, the fire caused no victims or wounded. Only after that it would be possible to define the total damage of the Company. The firemen of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia extinguished the fire. The Minister of Emergency Situations of the Republic of Armenia as well visited the place of the incident.