Հայաստանում թանգարաններն այսօր կրկին բաց են մինչեւ կեսգիշեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մայիսի 18-ին կնշվի «Թանգարանների գիշեր» միջոցառումը: Օրվա առթիվ առանձնահատուկ շուքով կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ: Այդ օրն այս անգամ համընկել է նաեւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ նշվող Թանգարանների միջազգային օրվա հետ:Յուրաքանչյուր տարի առաջադրվում է օրվա խորհրդին առնչվող որեւէ յուրահատուկ թեմա, ինչը հնարավորություն է տալիս շեշտել թանգարանների գործունեության բազմազանությունը: 2013 թվականի Թանգարանների միջազգային օրն անցկացվում է «Թանգարաններ. Հիշողություն+Ստեղծագործություն = Հասարակական փոփոխություն» խորագրի ներքո: Այս համատեքստում, Հայաստանը հանդես է գալիս «Թանգարանը որպես ոչ ֆորմալ կրթության միջավայր» կարգախոսով:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,Հայաստանի պատմության թանգարանում օրվա ընթացքում կներկայացվեն «նորամուտ» հնագիտական գտածոներ, Ազգային պատկերասրահում կցուցադրվեն «Ասորիներն Արեւելյան Հայաստանում», «Վրացական «Իվերիա» համայնքի գործունեությունը Հայաստանում» խորագրերով ֆիլմեր, կանցկացվի ասորական, լեհական եւ վրացական համայնքների մասնակցությամբ համերգ: Եղիշե Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանում կլինի «Բաց նամակ» թանգարանի ֆոնդային բացիկների ցուցահանդես, դասական երաժշտության համերգ, «Նամակ մտերիմին» ակցիա երիտասարդների համար. այն իրականացվում է «Հայփոստ»-ի հետ համատեղ:
«Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնը եւս մայիսի 18-ին կմիանա «Թանգարանային գիշեր» միջազգային ակցիային: Ունենալու են նոր ցուցահանդեսի բացում, կիրականացվեն կրթական մի շարք ծրագրեր, որոնք կզուգորդվեն ցուցահանդեսների հետ: Կլինեն նաեւ կինոդիտումներ: Անակնկալ է պատրաստված «Գաֆէսճեան» հիմնադրամի անդամների համար. մեկ շաբաթ անդամակցության բոլոր փաթեթների վրա կգործի 40 տոկոս զեղչ:
Երևանի քաղաքապետարանի «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը եւս միանում է թանգարանների մեծ ընտանիքին: Թանգարանն իր այցելուներին կառաջարկի «Հնագիտությանը հյուր», «Թատրոնին հյուր», «Կինոյին հյուր» և «Քաղաքը երգերում» միջոցառումների շարքը` «Բացահայտիր մայրաքաղաքի բնօրրանը գիշերային լույսերի մեջ» կարգախոսի ներքո: Թանգարանների գիշերը Էրեբունիում կմեկնարկի հնագիտությանը նվիրված ուսուցողական դասով: Կցուցադրվի «Մայաներին որոնելիս» ֆիլմը:Թանգարանների եվրոպական գիշերը Էրեբունիում կավարտվի կեսգիշերին` Էրեբունի ամրոցի բարձրունքից Երևանի համայնապատկերի դիտումով:
Մարիտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում կներկայացվի մեկենասներ ՌԴ նկարիչների «Холст» միավորման անդամների ցուցահանդեսը, կլինի վոկալ երաժշտության համերգ, «Մ. Սարյանի գրքարվեստը» ալբոմի, «Մ. Սարյանի տուն-թանգարանը որպես ոչ ֆորմալ կրթության միջավայր» սլայդ- շոուի շնորհանդեսներ, ինչպես նաեւ Ռոզա Ֆրանգուլյանի 1958 թ. նկարահանած «Մ. Սարյան»ֆիլմի ցուցադրություն:
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում կներկայացվի «Երեք հասակ» ցուցադրություն, «Հնչյուններ և գույներ» նախագծի շրջանակում կնկարեն այցելուները, կլինի նաեւ Ա. Խաչատրյանի անվան տրիոյի նոր ձայնասկավառակի շնորհանդես:
Ավ. Իսահակյանի տուն-թանգարանում կանցկացվի չինական թեյախմության արարողակարգ (թանգարանի բակում), իսկ Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում նախատեսված է Երևանի թիվ 13 երաժշտական դպրոցի փողային նվագախմբի ելույթ (թանգարանի հարակից այգում), Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի նկարչական ֆակուլտետի ուսանողների ստեղծագործությունների ցուցադրություն (թանգարանի հարակից այգում):
Հովհաննես Թումանյանի թանգարանում կներկայացվի «Դամբարանից թանգարան» ցուցադրություն` նվիրված թանգարանի 60-ամյակին, «Քաջ Նազարը» անգլերեն ներկայացում, նաեւ «Կիկոսի մահը» իտալերեն ներկայացում` Վ. Բրյուսովի անվան համալսարանի ուսանողների մասնակցությամբ: «Կենցաղային էվոլյուցիա» ծրագրի շրջանակում կներկայացվեն Թումանյանի սառնարանները: Կանցկացվի նաեւ «Թանկագին քարեր» ինտելեկտուալ խաղեր այցելուների հետ:
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանում կլինի թանգարանների վիրտուալ շրջայցի շնորհանդես, ինչպես նաեւ թանգարանի նոր հիմնական ցուցադրություն: Ռուսական արվեստի թանգարանում հանրության դատին կհանձնվի «Ռուսական ավանգարդը և Երևանի Ռուսական արվեստի թանգարանը. հեղինակներ, ստեղծագործություններ» ֆիլմեր:Հայաստանի բնության պետական թանգարանում կցուցադրվեն Քարե դարի գործիքներ:
Օրվան համահունչ բազմաթիվ միջոցառումներ կանցկացվեն նաեւ ՀՀ մարզերի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության թանգարաններում: Նախագծին առաջին անգամ միացել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը: Ընդհանուր առմամբ` օրը տոնական կլինի 88 թանգարանների համար:
Միջոցառումները հիմնականում կմեկնարկեն ժամը 18:00-ին և կտևեն մինչեւ կեսգիշեր: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, ի թիվս այլ միջոցառումների, մայիսի 22-ին եւ 23-ին կանցկացնի «Թանգարանները որպես ոչ ֆորմալ կրթության միջավայր» կարգախոսով գիտաժողով:
Ամեն տարի մայիսին Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ Եվրոպայի խորհրդի եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանավորությամբ անցկացվում է «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը: Հայաստանյան թանգարաններն այս միջոցառմանը մասնակցում են 2005 թվականից:Նախորդ տարի Թանգարանների միջազգային օրը նշել են 129 երկրների 32 հազար թանգարաններ:

Музеи в Армении сегодня будут открыты до полуночи
18 мая в Армении уже традиционно отмечается акцией «Ночь в музее». Мероприятия по этому поводу проводит ряд музеев Армении, присоеднившихся к этой акции. В этом году этот день совпал также с Международным днем музеев, провозглашенным по инициативе ЮНЕСКО. Каждый год этот день проходит под определенным девизом, имеет конкретную тему и призван подчеркнуть все многообразие деятельности музеев.
В этом году Международный день музеев проводится под девизом «Музеи: Память+Творчество+Общественные перемены». В этом контексте лозунг Армении - «Музей как среда для неформального образования».
Как сообщили Арменпресс в отделе по связям с общественностью министерства культуры Армении, в Музее истории Армении к этому дню приурочена экспозиция «новых» археологических артефактов, в Национальной картинной галерее Армении состоится показ фильмов «Ассирийцы в Восточной Армении», «Деятельность грузинской общины «Иверия» в Армении, и концерт с участием представителей местных ассирийской, польской и грузинской общин.
В Музее литературы и искусства имени Егише Чаренца посетителей ожидает выставка открыток «Открытое письмо» из фонда музея, концерт классической музыки и др.
В общеевропейской акции «Музейная ночь» примет участие и Центр искусств «Гафесчян»: здесь откроются новые выставки, состоятся кинопросмотры.
Музей Ерванда Кочара организует выставку сувениров под мотивам Кочара под открытым небом, а также мастер-классы и конкурс рисунков с участием воспитанников Академии искусств.
Историко-археологический музей-заповедник «Эребуни также присоединится к этой акции, предложив свои посетителям ряд мероприятий: «Гость археологии», «Гость театра», «Гость кино» и «Город в песнях». А завершится «Музейная ночь в Эребуни – видом на панораму Еревана, открывающуюся с высот холма и крепости Эребуни.
Дом-музей Мартироса Сарьяна представит в этот день выставку работ членов художественного объединения РФ «Холст», концерт вокальной музыки, презентует слайд-щоу «Дом-музей Мартироса Сарьяна как среда неформального образования». Состоится и показ фильма «М-Сарьян», снятого в 1958 году.
Дом-музей Арама Хачатуряна представит экспозицию «Три возраста», презентует новый аудиодиск трио имени А.Хачатуряна. Посетители смогут принять участие и в проекте «Цвета и звуки».
В Доме-музее Аветика Исаакяна состоится китайская чайная церемония – во дворе музея, а Ованнеса Туманяна – постановки по его произведениям: «Кач Назар» на английском языке, «Смерть Кикоса» на итальянском» - в исполнении студентов Лингвистического университета имени В.Брюсова.
В Доме-музее Александра Спендиаряна состоится презентация виртуального путешествия по музеям, а также будет представлена новая основная экспозиция.
В Музее русского искусства состоится показ фильма «Русский авангард и Музей Русского искусства в Ереване: авторы, произведения».
Многочисленные культурные мероприятия в рамках «Музейной ночи» пройдут также в областях Армении и в Нагорном Карабахе. Впервые к этой акции присоединился и Первопрестольный Св.Эчсмиадзин.
В целом в этой акции примут участие 88 музеев Армении и Арцаха.
«Ночь в музее» начнется в 18.00 и продолжится до полуночи.
Министерство культуры Армении 22 и 23 мая проведет также в рамках этой акции конференцию на тему «Музеи как среда неформального образования».
Программа «Ночь в музее» проводится с 2005 года по инициативе Министерства культуры и коммуникаций Франции под патронажем ИКОМ, ЮНЕСКО и Совета Европы.
Армения участвует в этой акции с 2005 года.
В «музейную ночь» вход в музеи бывает. как правило. бесплатным с утра до полуночи.
Международный день музеев отмечается по инициативе ИКОМ (Международного совета музеев) с 18 мая с 1977 года.